عوامل ایجادکننده فقر در استان خراسان شمالی | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • چهارشنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

 • |
 • 7 ذو القعدة 1442

 • |
 • 2021/6/16

 • عوامل ایجادکننده فقر در استان خراسان شمالی

  عوامل ایجادکننده فقر در استان خراسان شمالی

  خراسان شمالی از انتهای جدول چهارمین استان در نرخ رشد اقتصادی است و این مطلب نشان‌دهنده نرخ رشد اقتصادی بسیار پایین در این استان است.

   

  به گزارش شرق 24، مدیرکل کمیته امداد استان خراسان شمالی ضمن اعلام عوامل ایجادکننده فقر در استان به راهکارهای این نهاد برای پیشگیری از فقر اشاره کرد.

  مدیرکل کمیته امداد استان خراسان شمالی با اشاره به گسترش فقر و محرومیت در این استان، گفت: فقر و محرومیت در این استان در اثر بروز عوامل متعددی ایجاد می‌شود که در صورت عدم پیشگیری آن خسارت‌های بسیاری به خانوارهای محروم استان تحمیل می‌شود.

  اهرابی بابیان اینکه طبق ارزیابی‌ها خراسان شمالی از انتهای جدول چهارمین استان در نرخ رشد اقتصادی است، افزود: این مطلب نشان‌دهنده نرخ رشد اقتصادی بسیار پایین در این استان است.

  وی در ادامه به عوامل گسترش فقر و محرومیت در استان اشاره و اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، خراسان شمالی در شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیار ضعیف است و این در حالی است که نرخ ضریب محرومیت و تورم بالا در استان و همچنین منابع و امکانات ایجاد اشتغال هم بسیار پایین ارزیابی‌شده است.

  مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی بیکاری، مهاجرت، طلاق، نرخ بالای مرگ‌ومیر، اعتیاد و بی‌سوادی را ازجمله عوامل اجتماعی فقر در این استان بیان کرد و با تأکید بر اینکه عوامل طبیعی نیز در ایجاد فقر در خراسان شمالی سهیم است، ادامه داد: عواملی همچون سیل و زلزله که موجب ازکارافتادگی و مرگ می‌شود، فقر را در استان توسعه داده است.

  اهرابی در ادامه با اشاره به راهکارهای کنترل فقر از سوی کمیته امداد خراسان شمالی در استان، افزود: در گام نخست کمیته امداد با شناسایی محرومان واقعی و ارائه خدمات متناسب به آنها در جهت توانمندسازی خانوارهای محروم اقدام می‌کند.

   وی بابیان اینکه خانوارهای ساکن در مناطق محروم در اولویت این شناسایی قرار دارند، گفت: در مرحله بعد این نهاد با ارائه خدمات مطلوب و باکیفیت به این خانوارها و همچنین پرداخت مستمری زمینه توانمندسازی آنها را فراهم می‌کند.

  مدیرکل کمیته امداد استان خراسان شمالی همچنین بحث فرهنگی را یکی از موارد مهم در کنترل فقر برشمرد و افزود: بحث فرهنگی همیشه پیوست تمامی خدمات کمیته امداد قرار دارد، به این صورت که این نهاد علاوه بر اینکه برای توانمندسازی تلاش می‌کند به مسائل فرهنگی خانواده‌ها هم توجه دارد.

  اهرابی با تأکید بر فراهم‌سازی زیربناهای فرهنگی در خانوارهای تحت حمایت، یادآور شد: کمیته امداد خراسان شمالی با برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارت‌های زندگی برای خانوارهای های تحت حمایت و همچنین ارائه مشاوره از شکست این خانوارها در آینده پیشگیری می‌کند.

  وی در ادامه به حمایت‌های کمیته امداد این استان در بحث ساخت مسکن، بیمه‌های درمانی و اجتماعی افراد تحت حمایت و ارائه تسهیلات اشتغال و پرداخت تسهیلات بلاعوض برای توانمندسازی مددجویان نیز اشاره کرد و یادآور شد: 19 هزار و 465 زن سرپرست خانوار امسال تحت حمایت کمیته امداد استان قرارگرفته‌اند که این رقم نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است.
  انتهای پیام/

   

   


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا