خدمات بیمه‌سلامت برای محرومان حذف نمی‌شود

چندین روز پس از اجرایی شدن مصوبه هیأت دولت و مجلس در راستای محدودیت‌های بیمه سلامت همگانی که با نگرانی و انتقاد‌های مردم و بسیاری از بیماران به‌خصوص بیماران خاص و صعب‌العلاج همراه شد.

 

مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار شرق 24 به اين نگراني‌ها پاسخ داد و با اشاره به صندوق بيمه‌اي در سازمان بيمه سلامت ايرانيان شامل صندوق‌هاي بيمه‌اي كاركنان دولت، روستاييان، ساير اقشار، بيمه ايرانيان و بيمه رايگان همگاني گفت: ابلاغيه اخير تنها شامل بيمه‌شدگان صندوق بيمه رايگان همگاني است كه ۱۵۸ هزار و ۸۵۴ نفر در استان را در برمي‌گيرد، بنابراين تنها جمعيت تحت پوشش سازمان بيمه رایگان همگانی مشمول اين ابلاغيه مي‌شوند و تمام  بيمه‌شدگان مشمول این ابلاغیه نیستند.

وی افزود: از اول آبان ماه ارائه خدمات بستری وسرپایی به تمام بیمه شدگان تحت پوشش صندوق بیمه سلامت همگانی محدود به مراکز تشخیصی درمانی دولتی است و دارو درصورت تجویز توسط پزشکان مراکز دولتی دانشگاهی درتعهد است.

رعنایی در پاسخ به این سوال که پس از ابلاغ مصوبه اخير بيمه سلامت، بيماران در مراجعه به داروخانه‌ها و مراکز درمانی دچار مشكل شده‌اند و  به آنها گفته مي‌شود كه بايد به بيمارستان دولتي مراجعه كنند تا پزشك دولتي براي آنها نسخه مجدد بنويسد. همچنين شاهد بوديم بيماران از چنين مصوبه‌اي اطلاع نداشتند، گفت: آنچه كه اخيرا ابلاغ شده مصوبه مجلس شوراي اسلامي است كه در تبصره۱۷ قانون بودجه سال۹۶ بر آن تأكيد شده است و این طرح باید چند ماه گذشته اجرا می شد اما تاکنون به تاخیر افتاد.

وی با بیان اینکه از پنج صندوق در نتيجه روستاييان با بیش از ۵۱۲ هزار و ۵۴۳ نفر هستند که مشمول اين حكم نمي‌شوند و نیز افراد تحت پوشش كميته امداد و سازمان بهزيستي و نه حتي كاركنان دولت و كساني كه خودشان پول بيمه را خود پرداخت مي‌كنند مشمول این طرح نمی شوند.

مدیر کل بیمه سلامت استان با بیان اینکه در مقابل افراد زیادی تحت پوشش بیمه رایگان همگانی قرار گرفتند که نيازمند نيستند و اگر مي‌خواهد از خدمات بيمه سلامت استفاده كند، توانایی اینکه ماهي 20هزار تومان را بپردازد دارد.

رعنایی با بیان اینکه آماري دقیق از افرادي كه از بيمه سلامت سوءاستفاده كرده‌اند، وجود ندارد، می افزاید: در حال حاضر تعداد زیادی از بيمه‌شدگان ما كه مي‌گويند توانايي مالي ندارند از بخش سرپايي به بخش خصوصي مراجعه می کنند، اين افراد اگر محروم هستند چطور به بخش خصوصي مراجعه كرده‌اند؟

 آزمون وسع برای افراد تحت پوشش در استان انجام می شود

وی با بیان اینکه تاکنون آزمون وسع در استان انجام نشده است، افزود: مقرر شده است تا آزمون وسع در استان اجرا شود تا افراد براساس این آزمون پالايش شوند.

مدیر کل بیمه سلامت استان با اشاره به اینکه وقتي برخي ديده‌اند كه سفره‌اي پهن شده و سختگيري هم وجود ندارد از صندوق‌هاي بيمه ديگر كه پيش از اين تحت پوشش آنها بوده‌اند، به صندوق بيمه سلامت آمده‌اند، خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از افراد تحت پوشش بيمه سلامت همپوشاني با تأمين اجتماعي دارند به طوری که در برخی از آمار به دست آمده تعداد بیمه شدگان در استان بیشتر از جمعیت استان است.

وی تصریح کرد: در برخی از موارد نیز بيمه‌شده تأمين اجتماعي كه در روستا زندگي مي‌كند به محض اينكه مطلع شده كه يك بيمه رايگان وجود دارد در اين بيمه نيز ثبت‌نام كرده است.

مدیر کل بیمه سلامت استان افزود: پیگیری هایی در این زمینه انجام شده است که از سازمان تأمين اجتماعي خواستیم تا اطلاعات خود را در اختيار ما قرار دهند.

رعنایی تصریح کرد: براساس مصوبه مجلس، افراد تحت پوشش صندوق بيمه رايگان همگاني تنها بايد خدمات‌شان را از بخش دولتي خريد كنند چراكه به لحاظ مباني علمي و همچنين به لحاظ مباني قانوني، كسي بايد خدمات درماني را به‌صورت رايگان دريافت كند كه توان مالي پرداخت ماهانه ۲۰ هزار تومان حق بيمه را نداشته باشد.

وی با بیان اینکه اکنون افراد كافيست دفترچه‌هاي خود را تغيير دهند و در صندوق بيمه ايرانيان ماهانه 20هزارتومان پرداخت كنند تا بتوانند از خدمات تمام مراکز درمانی استفاده کنند.

بیماران خاص از این قانون مستثنی هستند

وی افزود: بيماران خاص و صعب‌العلاج، سرطاني‌ها، هموفیلی از اين قانون مستثني هستند و نگران نباشند.

وی در خصوص لیست مراکز دولتی دارای مجوز پذیرش بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی، گفت: تمام بیمارستان ها ، درمانگاه ها و مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی تحت پوشش دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی‏- کلینیک های ویژه وابسته به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی ‏- درمانگاه های وابسته به سپاه پاسداران (درمانگاه جواد الا ئمه (ع) بجنورد ) ‏‏- درمانگاه های وابسته به نیروی انتظامی (درمانگاه امام سجاد (ع) بجنورد ) ‏‏- درمانگاه های وابسته به آموزش وپرورش (درمانگاه های فرهنگیان بجنورد و اسفراین ) ‏‏- بیمارستان ارتش شهرستان بجنورد ‏‏- درمانگاه های وابسته به نیروی مقاومت بسیج (درمانگاه الغدیر شیروان ) دارای مجوز پذیریش بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی هستند.

وی خاطرنشان کرد: مردم با مراجعه به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد، دفترچه خود را تحویل و دفترچه ایرانیان دریافت کنند.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر