اندوه رسیدن فصل سرما بر چهره زلزله‌زدگان | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • شنبه , ۸ آذر ۱۳۹۹

 • |
 • 13 ربيع ثاني 1442

 • |
 • 2020/11/28

 • اندوه رسیدن فصل سرما بر چهره زلزله‌زدگان

   اندوه رسیدن فصل سرما بر چهره زلزله‌زدگان

  پنج ماه از زلزله ۵.۷ ریشتری ۲۳ اردیبهشت‌ماه امسال در استان که سبب بی‌خانمانی و خسارت‌های جدی به منازل مسکونی تعداد زیادی از هم استانی‌هایمان شد، می‌گذرد. 


  به گزارش شرق 24، روزهای ابتدایی بعد از وقوع زلزله مردم خسارت‌دیده از زلزله با وعده‌های رنگین و حضور و توجه خاص مسئولان استانی و کشوری در مناطق زلزله‌زده، امیدواری را تجربه کردند که اکنون این امیدواری برای آماده‌سازی منازل تا قبل از فصل سرما کم‌رنگ‌تر شده است و به‌ویژه زلزله‌زدگان روستایی در مناطق کوهستانی اکنون غبار اندوه رسیدن فصل سرما بر چهره دارند.
  بیشترین خسارت زلزله در روستاهای بجنورد و مانه و سملقان بود؛ روستاهایی که حتی بدون آمدن زلزله نیز با مشکلات زیادی همچون بی‌آبی و نبود دیگر امکانات دست‌وپنجه می‌زدند، اکنون با وقوع زلزله مشکلات آنان چند برابر شده و حتی اکنون سقف بالای سرشان نیز خراب شده است.
  خبرنگار ما در مناطق زلزله‌زده حضور یافته است تا از نزدیک در جریان مشکلات و نحوه روند اجرای عملیات ساخت‌وساز زلزله‌زدگان قرار گیرد.

  اعتباری جهت تعمیر منازل خسارت‌دیده پرداخت‌نشده

  یکی از اهالی روستای قصر قجر بابیان اینکه منزل ما براثر وقوع زلزله دچار خسارت شده است، می‌گوید: منزل ما ترک‌خورده و نیاز به تعمیر اساسی دارد؛ اما هنوز هیچ اعتباری برای تعمیر منزل به ما پرداخت‌نشده است و از زمان وقوع زلزله تاکنون در چادر به سر می‌بردیم؛ اما اکنون به دلیل سرما دیگر قادر به زندگی در چادر هلال‌احمر نیستیم و مجبوریم با ترس زیر همین سقف و دیوار ترک‌خورده منزل برگردیم.
  راضیه ناصری می‌افزاید: محل ذخیره آذوقه دام‌هایمان به دلیل اینکه خشت و گلی بود دچار آسیب زیادی شده و در حال تخریب است و چون منزل مسکونی ما بر این ساختمان تکیه دارد، می‌ترسیم با تخریب آن منزل مسکونی نیز دچار تخریب شود.

  تعداد محدودی از خسارت دیدگان روستا توانستند وام دریافت کنند

  میرزاعلی لطیفی یکی دیگر از اهالی روستای قصر قجر بابیان اینکه در ابتدای وقوع زلزله، مسئولان بسیاری به اینجا آمدند و رفتند، اما هنوز هیچ کاری برای ما انجام نشده است، می‌گوید: تقریباً تمام منازل مسکونی و محل دام در این روستا دچار تخریب و یا خسارت شده است و نیاز به تعمیر و بازسازی دارند.
  وی می‌گوید: فقط تعدادی از اهالی روستا که طی سال ۷۵ تاکنون وام دریافت کردند و منزل مسکونی جدید احداث کردند، منزلشان طی زلزله دچار خسارت نشده است.
  لطیفی می‌افزاید: بیش از ۲۵۰ خانوار در این روستا منازلشان دچار خسارت و یا تخریب شده است و نزدیک به ۷۰ خانوار نیاز به وام‌دارند؛ اما هنوز حدود ۲۰ نفر توانستند وام خود را دریافت کنند.
  وی می‌گوید: در روستای قصر قجر به دلیل اینکه تاکنون طرح هادی اجرا نشده است، این موضوع سبب تأخیر در روند ساخت منزل مسکونی روستائیان شده است.

  حضور پررنگ گروه‌های جهادی در مناطق زلزله‌زده

  مریم امیری یکی از اهالی روستای فخرالدین نیز که منزل مسکونی‌اش توسط گروه‌های جهادی ساخته‌شده بود، به خبرنگار ما می‌گوید: حضور گروه‌های جهادی در روند ساخت‌وساز و کمک به اهالی روستا بسیار پررنگ بوده و منزل تخریب شدۀ من با کمک گروه‌های جهادی به پایان می‌رسد.
  امیری می‌گوید: از وقتی فعالیت گروه‌های جهادی را در روستا و در ساخت منزل خودم دیدم، تصمیم گرفتم تا دو فرزندم را نیز با همین روحیه جهادی پرورش دهم تا در آینده اگر کسی به کمک احتیاج داشت، به کمک مردم نیازمند برود و در شرایط سخت، دل مردم را با کمکشان شاد کنند.

  تأخیر در ساخت منازل زلزله‌زدگان به دلیل آزاد نشدن وام

  حسن‌پور یکی دیگر از اهالی روستای فخرالدین، بابیان اینکه در این روستا حدود ۷۰ منزل تخریب شده، ولی تاکنون تنها ۲۰ نفر پرونده‌های آن‌ها برای دریافت وام تائید شده است، می‌گوید: خانه من جزء اولین خانه‌هایی است که توانستم کار ساختش را شروع کنم؛ اما پیمانکار به دلیل آزاد نشدن وام کار را نیمه‌تمام گذاشته و رفته است.
  وی می‌افزاید: در این روستا هنوز ساخت خانه هیچ‌کدام از اهالی به اتمام نرسیده است؛ مگر کسانی که خود پول داشتند و خانه‌های خود را با هزینه خودشان ساختند.
  موسی قربانی یکی دیگر از اهالی فخرالدین که منزلش تخریب شده است، با گلایه از اینکه وام‌ها را آزاد نمی‌کنند و پیمانکار تا پول به حسابش واریز نشود کار نمی‌کند، به خبرنگار ما می‌گوید: این روستا کوهستانی است و فصل سرما رسیده است؛ چگونه خانه‌های در حال ساخت که تا پی‌کنی و میلگرد گذاری بیشتر پیش نرفته است، باید تا آغاز فصل سرما به پایان برسد؟

  قادر به دریافت تسهیلات ساخت خانه دام نیستیم

  وحید قربانی نیز بابیان اینکه خانه دام‌هایمان تخریب شده و برای ساخت آن هنوز هیچ تسهیلاتی به ما پرداخت‌نشده است، می‌افزاید: فصل سرما رسید و علاوه بر منزل خود باید خانه دام و محل ذخیره آذوقه دام نیز تا قبل از فصل سرما باید آماده شود که برای دریافت وام به بانک مراجعه کردم، ولی بانک از من سه ضامن کارمند خواسته است.
  وی می‌گوید: ما در کل روستا سه کارمند نداریم، بعد من باید سه ضامن کارمند از کجا بیاورم تا بتوانم وام دریافت کنم؟
  وی بابیان اینکه یکی دیگر از مشکلات روستا نبود آب است، می‌افزاید: مردم روستا باید چند کیلومتر با الاغ و موتور بروند تا از چشمه آب بیاورند و با آمدن زمستان این کار دشوارتر خواهد شد.

  احداث منازل زلزله‌زده استان سرعت می‌گیرد
  مدیرکل بنیاد مسکن خراسان شمالی در این زمینه بابیان اینکه با ابلاغ مصوبه دولت به بانک‌های عامل تمام بانک‌های عامل پای کار آمدند و پرداخت تسهیلات به خسارت دیدگان از زلزله سرعت گرفته است، می‌گوید: با ابلاغ مصوبه دولت به بانک‌ها و پرداخت تسهیلات، معرفی پرونده‌ها به بانک آغاز شده است و با این کار احداث منازل خسارت‌دیده از زلزله استان سرعت می‌گیرد. 
  محمدی می‌افزاید: برای واحدهای مسکونی احداثی در روستاهای استان در شهرستان مانه و سملقان و بجنورد، تاکنون دو هزار و ۴۴۹ واحد تشکیل پرونده، یک هزار و348 پرونده معرفی به بانک، یک هزار و268 انعقاد قرارداد، یک هزار و 971 واحد در مرحله پی‌کنی، یک هزار و 800 واحد فونداسیون و یک هزار و 417 واحد مسکونی اسکلت‌بندی و760 واحد مسکونی مسقف شده، 493 واحد مسکونی سفت‌کاری و برای 376 واحد مسکونی پایان کار احداث صادرشده است.

  پرداخت سه میلیارد تومان کمک بلاعوض به زلزله‌زدگان
  مدیرکل بنیاد مسکن استان می‌افزاید: تاکنون بیش از سه میلیارد تومان کمک بلاعوض به خسارت دیدگان از زلزله استان پرداخت شده است.
  وی بابیان اینکه جهت سرعت دادن به ساخت منازل مسکونی آسیب دیدگان با پیگیری‌های انجام‌شده در مرحله اول پنج هزار تن سیمان رایگان  سهمیه دریافت کردیم که اکنون توزیع آن در بین زلزله‌زدگان در حال انجام است، می‌گوید: تاکنون بیش از دو هزارو 250 تن سیمان رایگان معادل 45 هزار پاکت سیمان توزیع شده است.

  پیگیر تسهیل در پرداخت وام کسب‌وکار زلزله‌زدگان هستیم

  مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی نیز بابیان اینکه صندوق کارآفرینی امید مجری پرداخت تسهیلات جهت احیای کسب‌وکار زلزله‌زدگان است، می‌افزاید: طی جلسه‌ای که با مسئولان این صندوق داشتیم، مقرر شد تا در روند پرداخت تسهیلات بازسازی کسب‌وکار، جز آوردن ضامن که الزام است، دیگر شرایط و ملزومات ازجمله شرایط سنی وام‌گیرندگان و سایر مسائل را حذف کنند تا زلزله‌زدگان بتوانند راحت‌تر تسهیلات دریافت کنند.
  عظیمی می‌گوید: همچنین به دلیل اینکه پیدا کردن ضامن برای دریافت تسهیلات برای زلزله‌زدگان به‌ویژه خسارت دیدگان روستایی مشکل است، طی نامه‌ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست شد تا معرفی ضامن به‌صورت زنجیره‌ای ممکن شود؛ اما هنوز پاسخی در این خصوص دریافت نکردیم.
  وی بابیان اینکه ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات جهت احیای کسب‌وکار زلزله‌زدگان استان اختصاص یافته است، می‌افزاید: بر اساس بررسی‌ها بیشترین آسیب کسب‌وکار به محل نگهداری دام و دامداری‌های روستائیان بوده است.
  وی می‌گوید: ارائه ۲۸۳ میلیارد تومان تسهیلات برای بازسازی و تعمیر واحد مسکونی شهری و روستایی از سوی دولت به بانک‌های عامل ابلاغ شده است و طی برگزاری جلسه‌ای، سهمیه‌بندی پرداخت تسهیلات به شهرستان‌های خسارت‌دیده بجنورد و مانه و سملقان نیز تفکیک شده است.
  عظیمی بابیان اینکه از عملکرد بیمه‌ها درزمینهٔ پرداخت خسارت ناشی از زلزله راضی نیستیم، می‌افزاید: تصور ما این است که با ابلاغ مصوبه دولت به بانک، جهت همکاری در پرداخت تسهیلات و طرح توزیع سیمان رایگان و با مشارکت خود مردم، ساخت منازل زلزله‌زدگان سرعت بگیرد که تا شروع فصل سرما، منازل زلزله‌زدگان احداث شود.
  انتهای پیام/

   


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا