ممنوعیت برگزاری جلسات در وقت نماز

استاندار خراسان شمالی با اشاره به ممنوعیت برگزاری جلسات در ساعت اذان گفت: برپایی نماز در ادارات باید منطبق با منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری باشد و بر این اساس برپایی نماز جماعت در اول وقت بهانه ای برای تاخیر انداختن در انجام کار ارباب رجوع نباشد.

محمدرضا صالحی در همایش مشترک دبیران شورای اقامه نماز و فرماندهان پایگاه های بسیج ادارات اظهار کرد: عملکردها و اقدامات ما در پایان عمر اداری و مدیریتی خود به گونه ای باشد که در ترویج و اشاعه فرهنگ دینی به ویژه برپایی نماز گام های موثری برداشته باشیم.

وی بر لزوم ممنوعیت برگزاری جلسات اداری در وقت اذان تاکید کرد و افزود: اهمیت بررسی مسئله فوق‌ و توجه مسئولان به این امر باید جدی گرفته شود و در غیر این حالت مدیر مربوط باید پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: در بحث اقامه نماز از افراط و تفریط بپرهیزیم و این بدان معناست که اگر ارباب رجوعی در وقت اذان مراجعه کند، با توضیح شرایط و در صورت امکان، کار را به زمان بعد از اقامه نماز موکول کنیم.

صالحی علاوه بر تاکید بر برگزاری اجلاس استانی نماز، از آمادگی استان برای برگزاری اجلاس ملی نماز خبر داد و تاکید کرد: با توجه به این که موضوع سبک زندگی ایرانی اسلامی از سوی مقام معظم رهبری برای اولین بار در خراسان شمالی مطرح شد، این استان از آمادگی کامل برای برگزاری اجلاس ملی نماز  برخوردار است.

صالحی خاطر نشان کرد: شناسایی و معرفی استان در سطح کشور با برگزاری این اجلاس ها و همایش ها امکان پذیر است و هم چنین با تحقق این امر خراسان شمالی نیز در ترویج و اشاعه فرهنگ نماز در جامعه سهیم خواهد بود.

وی با بیان این که معلمان در ترویج و اشاعه فرهنگ نماز می توانند نقش بسزایی داشته باشند، ادامه داد: معلمان علوم مختلف همچون فیزیک و ریاضی با ایجاد ارتباط این علوم با چگونگی شکل گیری جهان خلقت تاثیر بیشتری نسبت به معلمان الهیات در ترویج نماز خواهند داشت و بنابراین تمامی معلمان می توانند با اختصاص زمانی هر چند اندک در دقایق ابتدایی کلاس درس خود نسبت به موضوعات و مبانی دینی نقش خود را در ترویج دینداری به خوبی ایفا کنند.

صالحی خطاب به برخی از دستگاه های اجرایی که نقش بسیاری در ترویج فرهنگ نماز دارند، تاکید کرد: برنامه های سازمان صدا و سیما نیز باید منطبق با زمان اذان باشد و سازمان اوقاف و امور خیریه نیز نسبت به ساخت و بازسازی مساجد و مراکز بین راهی اهتمام ویژه داشته باشد و بهترین مکان برای اقامه نماز در دستگاه های اجرایی در نظر گرفته شود.

مرتضوی، فرمانده سپاه جواد الائمه (ع) هم در این جلسه گفت: بهترین راهکار تبلیغ اسلام زبان دعوت و زبان اداء حق است که در نظام اسلامی اداء حق متوجه دولتمردان است و نماز اولین عنصر نظام قرآنی است که تمامی مسئولان کشوری و لشکری بایستی حق خود را نسبت به نماز اداء کنند.

افزود: دوران دفاع مقدس ما اوج شکوه بندگی همه مردم بود که اقامه فریضه الهی نماز یکی از خصیصه های مهم این دوران به شمار می آید و رزمندگان ما با برقراری ارتباط با خداوند آستانه توکل،تحمل، سخت کوشی، مجاهدت و ایستادگی خود را بالا می بردند و روحیه استکبارستیزی را در خود تقویت می کردند.

این مقام مسئول افزود: واکاوی و ارزیابی وصیت شهیدان توجه به اقامه نماز مهم ترین درخواست و مطالبه آنان از مردم بود و بنابراین برای تحقق این وصیت باید با مشارکت همگانی و برگزاری نشست های کارشناسی شرایط موجود را بهبود بخشیم.

 

حجت الاسلام احمدی فرد مدیر ستاد اقامه نماز خراسان شمالی هم گزارشی از اقدامات این حوزه ارائه کرد.

نظرات

ارسال نظر