عزم جدی دولت برای حقوق شهروندی | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • شنبه , ۸ آذر ۱۳۹۹

 • |
 • 13 ربيع ثاني 1442

 • |
 • 2020/11/28

 • معاون سیاسی استاندار:

  عزم جدی دولت برای حقوق شهروندی

   عزم جدی دولت برای حقوق شهروندی

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی با اشاره به اراده جدی دولت تدبیر وامید در احقاق حقوق شهروندی و تاکید بر این نکته که در مباحث حقوق شهروندی به دنبال شهروند آگاه هستیم، گفت: فراگیری مباحث حقوق شهروندی آرامش و امنیت بیشتری را به ارمغان خواهد آورد.

   

  به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان شمالی؛ مهرداد ابراهیمی در نخستین نشست ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان اظهار داشت: اگر در جامعه دانایی محوری را بسط و گسترش دهیم بدون شک به تمام اهداف خود در تمامی زمینه ها نزدیک تر شده ایم و دغدغه ها نیز کاهش می یابد.

  وی با اشاره به این نکته که به رغم تمام تصورات، تبلیغات بر روی افراد تحصیلکرده جامعه کمترین اثرگذاری را دارد، افزود: افراد دانا هر تبلیغاتی را به راحتی نمی پذیرند بنابراین ناآگاهی شهروندان از حقوق خود موجب گرفتار شدن آن ها در مسائل و مشکلات پیش رو می شود.

  ابراهیمی با ابراز تاسف از این که سالانه 13 میلیون پرونده قضایی در دادگاه های کشور تشکیل می شود، خاطرنشان کرد:اگر مردم آشنایی و آگاهی کاملی از مباحث حقوق شهروندی خود داشته باشند، دیگر نیازی به تشکیل پرونده های قضایی برای هر موضوعی نخواهد بود و ارمغان آن ایجاد امنیت و آرامش بیشتر در جامعه است.

  وی بیان کرد: هم در تعالیم اسلامی و نیز در پیشینه تاریخی، موضوع حقوق شهروندی مطرح بوده و هرروز مباحث آن تکمیل تر می شود که هدف اصلی از فراگیری حقوق شهروندی هم رسیدن به امنیت روانی و آسایش بیشتر است.

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی مشکل اصلی در بخش حقوق شهروندی را فرق بین سیاست های اعلامی و اعمالی دانست و ادامه داد: باید فاصله تعارض بین سیاست اعلامی و اعمالی را کاهش داد تا بتوان ادعا کرد شهروندی قانونمدار هستیم.

  دکتر ابراهیمی تصریح کرد: در دولت دوازدهم مبحث حقوق شهروندی بدون شک عاریه ای و شعاری نیست بلکه دولت به دنبال احقاق حقوق شهروندی است.

  وی با تاکید بر این که نباید موضوع حقوق شهروندی را با تکریم ارباب رجوع اشتباه گرفت، تصریح کرد: تکریم ارباب رجوع و عفاف و حجاب یکی از ارکان حقوق شهروندی است لذا باید در این مسیر کمیته های ذیل ستاد فعال شود تا بتوانیم سطح رضایت مندی را افزایش دهیم.

  ابراهیمی در بخش دیگر سخنان خود و در پاسخ به سوال یکی از اعضای ستاد مبنی بر انتخاب یک فرد به عنوان کارشناس مخصوص حقوق شهروندی در ادارات اظهار داشت: همه ما باید کارشناس حقوق شهروندی باشیم و این مسئولیت نباید از دیگران سلب یا تفکیک شود و باید در مسیر یکی از وظایف اصلی اعضای ستاد، آگاهی رساندن به افرادی که با حقوق خود آشنا نیستند، باشد.

  وی یکی از راه های بهبود فضای اجتماعی در بحث حقوق شهروندی را تبلیغات گسترده در محیط های شهری دانست و گفت: حقوق شهروندی را نباید به عنوان یک پروژه نگاه کرد بلکه یک روند مستمر و تمام نشدنی است که می توان با بسط و گسترش آن از طریق ارائه آموزش در جامعه رواج دهیم.

  ابراهیمی در ادامه افزود: باید در کنار آموزش در بحث صیانت حقوق شهروندی پیش بینی و پیشگیری کرد و این موارد را به نسل های آینده نیز انتقال دهیم.

  وی خاطرنشان کرد:حقوق شهروندی دستوری نیست لذا نیازمند ارائه پیشنهادهایی از سوی اعضا و بومی سازی آن در سطح استان هستیم تا این تحلیل ها را به مرحله اجرا درآوریم.

  مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هم گفت:با توجه به شرح وظایف ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی و مصوبه 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در استان ها، کمیته های عفاف و حجاب و حقوق شهروندی نیز تشکیل شده است.

  فریبا باقری اظهار داشت: موضوع تشکیل دبیرخانه حقوق شهروندی که به استان ها تفویض اختیار شده از سوی خراسان شمالی مطرح شده است.

  وی بیان کرد:تاکنون از 81 اداره استانی و 219 اداره شهرستان های تابعه، طی 300 مورد بازرسی،40 هزار و 380 ساعت بازرسی و 54 نفر تیم بازرسی در قالب 92 جلسه توجیهی برای ستاد انجام شده است.


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا