رصد تراکنش‌های بانکی توسط سازمان امور مالیاتی قانونی است

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی گفت: رصد تراکنش‌های بانکی توسط سازمان امور مالیاتی اقدامی قانونی و به صلاح نظام اقتصادی است.

 یوسف یعقوبی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: بررسی و رصد تراکنش‌های بانکی توسط ادارات کل امور مالیاتی، قانونی و به صلاح نظام اقتصادی است و این اقدام سازمان امور مالیاتی کشور بر اساس قانون بوده و در جهت شناسایی فراریان مالیاتی و فعالیت های غیر قانونی و قانون گریزان است.

یعقوبی نژاد با بیان اینکه در خراسان شمالی و دیگر استان های کوچک که شناخت کافی از کسبه وجود دارد فرار مالیاتی بسیار پایین و انگشت شمار است، افزود: اجرای عدالت مالیاتی منوط به شفافیت اقتصادی است و این امر، اولین گام برای مبارزه با فرار مالیاتی و گسترش عدالت مالیاتی در جامعه و به نفع فعالان اقتصادی و نظام اقتصادی کشور است.

مدیرکل امور مالیاتی استان تصریح کرد: زمانی که اطلاعات دقیق و روشنی از فعالیت اقتصادی افراد داشته باشیم، می‌توانیم به سمت توسعه عدالت مالیاتی گام برداشته و با پدیده شوم فرار مالیاتی مقابله کنیم.

وی در خصوص مزایای رصد تراکنش‌های بانکی و تاثیر آن بر نظام اقتصادی، گفت: جلوگیری از فرار مالیاتی، شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی، برقراری عدالت مالیاتی و ایجاد فضای رقابتی سالم برای فعالان  بخش اقتصادی از مزایای این اقدام در جهت رسیدن به عدالت مالیاتی است.

مدیرکل امورمالیاتی استان به اجرای دستورالعمل تراکنش‌های بانکی توسط ادارات کل امور مالیاتی نیز اشاره و تصریح کرد: دستورالعمل نحوه رسیدگی به تراکنش‌های بانکی و اقدامات اجرایی مبتنی بر این دستورالعمل به ادارات امور مالیاتی ارسال شده و براساس این دستورالعمل ها و قوانین مربوطه اقدام خواهد شد و به یقین در اجرای این امر، حقوق طرفین کاملا رعایت خواهد شد.

وی با بیان اینکه طبق قانون کسانی که از پرداخت مالیات اجتناب می‌کنند، مجرم هستند، افزود: در موارد مختلفی از قانون ذکر شده است که هرگونه اختفای فعالیت اقتصادی، ممانعت ازدسترسی ماموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و کتمان درآمد توسط مودیان جرم است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر چهارمیلیون و ۵۰۰ مودی در تمام کشور وجود دارد که تنها دو هزار و ۶۰۰ نفر از این تعداد رصد شدند، تصریح کرد: اخیرا  افرادی درصدد غیرقانونی جلوه دادن رصد تراکنش های بانکی هستند با توجه به اینکه عملکرد امور مالیاتی براساس قوانین و مقررات و قانونی برای تعداد محدودی از مودیان براساس ضوابط انجام می شود.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر