مشکل صف‌های طولانی تحویل چغندر شیروان برطرف می‌شود

فرماندار شهرستان شیروان با اشاره به فعالیت نرمال کارخانه قند شیروان گفت: مشکل صف‌های طولانی تحویل چغندر به‌زودی برطرف می‌شود.

 

امین رضا مراتی در گفت‌وگو با خبرنگارشرق 24 اظهارداشت: کارخانه قند در شیروان از گذشته‌های دور به‌عنوان یک صنعت اثرگذار در توسعه شیروان مطرح است لذا حمایت همه‌جانبه و رفع مشکلات آن وظیفه همگانی است.

وی با اشاره به آغاز پنجاه و هفتمین سال بهره‌برداری و فعالیت کارخانه قند شیروان از اواسط مهرماه سال جاری افزود: خوشبختانه از زمان شروع بهره‌برداری در سال جاری تاکنون مشکل فنی یا حادی به وجود نیامده که فعالیت کارخانه را متوقف کند و ایجاد صف تحویل چغندر به کارخانه از گذشته امری طبیعی بوده، اما امسال با توجه به عدم بارش باران و گرمای هوا امکان دپوی چغندر درزمینهٔ ای کارخانه میسر نیست که این امر باعث طولانی شدن زمان تحویل چغندر شده است.

وی با اشاره به اینکه وحدت و همدلی بین کشاورزان، مجموعه مدیریتی کارخانه قند و مسئولین شهرستان مهم‌ترین عامل خروج این مجموعه صنعتی از بحران‌ها بوده است افزود:کارخانه قند شیروان درزمینهٔ ایجاد اشتغال اهالی نقش مؤثری دارد و ایجاد هرگونه مشکل، دامن‌گیر مردم منطقه خواهد شد و مشکلات اجتماعی زیادی را ایجاد خواهد کرد.

نماینده عالی دولت در شیروان اعتماد مجدد کشاورزان به کارخانه و کشت چغندر را یکی از اقدامات و اتفاقات خوب عنوان کرد و گفت: خوشبختانه امسال پیش‌بینی‌شده بیش از 300 هزار تن چغندرقند جذب کارخانه شود و این امر موجب افزایش زمان فعالیت بهره‌برداری و سوددهی بیشتر کارخانه خواهد شد که سود آن شامل کل منطقه می‌شود.

مراتی افزود: با توجه به میزان ورودی زیاد چغندر به کارخانه، خوراک مصرفی مجموعه به شبانه‌روز ۳۴۰۰ تن افزایش پیداکرده تا به این طریق از ایجاد مشکل صف تحویل چغندر کاسته شود.

فرماندار شیروان تصریح کرد: همچنین برای بررسی دقیق موضوع صف‌های طولانی تحویل محصول، جلسه‌ای در محل فرمانداری با حضور کشاورزان شهرستان و مسئولین کارخانه برگزار و نتایج خوبی نیز حاصل‌شده است.

مراتی گفت: طبق اعلام مسئولین کارخانه قند، برابر برنامه‌ریزی صورت گرفته و پیش‌بینی تحویل 250 ـ 230 هزار تن چغندر در داخل استان نموده و به‌منظور استفاده از ظرفیت خاص در مهرماه نسبت به عقد قرارداد 70 هزار تنی با خارج از استان اقدام نموده که در تاریخ 27/07/96 نیز با توجه به شروع برداشت چغندر از مناطق داخلی کتباً درخواست گردید تا از ارسال چغندر به استان جلوگیری به عمل آید.

وی بابیان اینکه تمام تلاش شرکت با توجه به وضعیت منطقه استفاده از ظرفیت حداکثری و گسترش زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم است افزود: کلیه مسائل فوق با برنامه‌ریزی صورت گرفته که متأسفانه به دلیل شرایط آب و هوایی، (عدم بارندگی) و مجهز شدن کشاورزان به سیستم‌های مکانیزه جهت برداشت چغندرقند علیرغم تحویل روزانه 5500 تن در روز باعث ایجاد صف و نارضایتی گردیده است.

فرماندار شیروان گفت: از دلایل دیگر افزایش چغندر، استقبال بی‌نظیر کشاورزان منطقه به علت تعامل خوب کشاورزان و افزایش اعتماد آن‌ها نسبت به این کارخانه می‌باشد همچنین در مقطع فعلی تحویل چغندر طی چهل سال گذشته و به‌موازات آن حتی مصرف چغندر روزانه 3400 تن نیز در چهل سال قبل بی‌سابقه بوده است و تمایل تحویل چغندر به کارخانه قند شیروان باعث خرسندی می‌باشد.

مراتی افزود: طبق جلسه برگزارشده با مسئولین کارخانه و کشاورزان مقرر شد تا نسبت به تحویل چغندر مناطق اقدام گردد، علاوه بر ذخیره سیلوی شرکت از سیلوهای خاکی نیز در جهت تسریع استفاده گردد، از کشاورزان عزیز تقاضا شد تا نسبت به تأخیر در برداشت و تحویل چغندر اقدام تا باعث ایجاد صفوف طولانی و افزایش قیمت کرایه حمل نگردد و مقرر گردید امکانات رفاهی برای رانندگان مهیا که برابر تعامل با هیئت‌امنای مسجد روستای اسلام‌آباد امکانات (سرویس بهداشتی، حمام) به‌صورت 24 ساعته در اختیار رانندگان قرار گیرد.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر