معادن خراسان شمالی مشمول تسهیلات و یارانه‌های حمایتی شود

استاندار خراسان شمالی در دیدار رئیس سازمان نظام‌مهندسی معادن کشور خواستار آن شد تا شورای عالی معادن کشور معادن این استان را هم مشمول تسهیلات و یارانه‌های حمایتی خود قرار دهد.

 

 

محمدرضا صالحی در نشست با رئیس سازمان نظام‌مهندسی معادن کشور اظهار داشت: با توجه به این‌که نخستین شورای معادن استان را تشکیل داده‌ایم آمادگی برای تفویض اختیارهای موردی استان‌ها به‌عنوان پایلوت در سطح کشور را نیز داریم.

استاندار خراسان شمالی گفت: نقشه‌های ژئوشیمی و نقشه‌های ژئوفیزیک هوایی از معادن استان هم در حال انجام است و در این مسیر نقشه‌ها یک به 250 هزارم کامل شده و نقشه‌های یک‌به‌صد هزار معادن نیز در حال انجام و نقشه‌های یک به 25 هزار که جزو نقشه‌های اساسی محسوب می‌شود در حال آماده شدن و اتمام است.

وی در ارتباط با موضوع تسهیلات و یارانه‌های حمایتی بخش معادن نیز تصریح کرد: با توجه به این‌که تسهیلات و یارانه‌های حمایتی عمدتاً به معادن درجه‌یک و دو کشور تعلق می‌گیرد و از سوی دیگر اکثر معادن خراسان شمالی جزو درجه‌بندی 3 و 4 است، خواستار تخصیص تسهیلات به این معادن هستیم.

صالحی خاطرنشان کرد: امیدواریم شورای عالی معادن کشور حمایت‌های مادی، معنوی، تفویض اختیار و تسهیلاتی خود را نیز برای خراسان شمالی داشته باشد.

وی افزود: از شورای عالی معادن کشور خواستار برنامه‌ریزی خاص برای معادن استان هستیم تا از معادن به‌عنوان منبعی برای پیشرفت و اشتغال‌زایی استفاده کنیم.

صالحی در حاشیه این نشست در ارتباط با آخرین وضعیت تغییرات مدیران نیز به خبرنگاران گفت: بدون شک برای ایجاد تغییر و تحولات عقب‌نشینی نخواهیم کرد و هرروز به فکر تغییر و تحول در بخش‌های مختلف هستیم.

وی ادامه داد: مدیران استان باید با این دیدگاه که در زمان مدیریت خود به تمام وظایف و مسئولیت‌های محول به‌درستی عمل کنند، حرکت کرده و در این حالت به‌نوعی توانسته‌اند از ظرفیت مدیریتی خود به‌طور کامل استفاده کنند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معادن کشور نیز در این نشست گفت: باید توجه ویژه‌ای به پتانسیل‌های معادن موجود شود.

نادعلی اسماعیلی اظهار داشت: یکی از سختگیرهای شورای عالی معادن تعریفی فردی به‌عنوان مسئول فنی در معادن است که با توجه به درجه معادن، ضرورت وجود مسئول فنی برای هر معدنی الزامی است تا پاسخگوی تمام اتفاقات معدن باشد.

وی تصریح کرد: اکثر معادن خراسان شمالی دارای مسئول فنی هستند و در بحث تفویض اختیار به استان‌ها نیز تمام موارد آن ابلاغ‌شده است.

اسماعیلی بابیان این‌که معادن کشور گرفتاری‌های خاص خود را دارد، گفت: با تمام این گرفتاری‌ها بخش معدن مظلوم واقع‌شده و معتقدم به‌جای تعطیل کردن معادن راهکارهایی برای تقویت معادن کشور ارائه دهیم.

وی خواستار راه‌اندازی معادن کوچک در استان شد و ادامه داد: با ایجاد و حمایت از معادن کوچک می‌توانیم در مسیر اشتغال‌زایی و حفظ محیط‌زیست حرکت کنیم.

وی هم‌چنین ایجاد و حفظ تعامل با تشکل‌های صنفی و مهندسی معدن را از دیگر اهداف سازمان نظام‌مهندسی معدن بیان کرد و گفت: نظام‌مهندسی معدن توانسته است در سالیان گذشته تعاملی سازنده با تشکل‌های فعال در حوزه صنعت و معدن برقرار کند.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر