سهم استان خراسان شمالی از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی ۳۸۰ میلیارد تومان است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: سهم استان از تسهیلات اشتغال توسعه و اشتغال پایدار در مناطق روستایی، عشایری و مرزی ۳۸۰ میلیارد تومان است.

 

 

حسن نوری در گفت وگو با خبرنگار شرق 24، اظهار داشت: اقدام دولت دوازدهم در جهت پرداخت تسهیلات بی‌سابقه بوده است و از مجموع تسهیلات درزمینهٔ اشتغال پایدار مناطق روستایی، عشایری و مرزی سهم خراسان شمالی از این تسهیلات را ۳۸۰ میلیارد تومان و با بهره ۶ درصد است.

نوری بابیان اینکه اولویت پرداخت تسهیلات با افراد توانمند است، افزود: متقاضیان جهت ثبت‌نام و دریافت این تسهیلات به دستگاه‌های متولی مراجعه کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: با جهاد دانشگاهی تفاهم‌نامه‌ای منعقدشده است تا نظارت و آموزش هم‌زمان با پرداخت تسهیلات انجام شود.

نوری تصریح کرد: سعی شده است تا تسهیلات به‌صورت هدفمند و متناسب با نیاز بازار کار و به‌دوراز متقاضی محور باشد که در این راستا ۹ رسته اقتصادی پراشتغال در استان شناسایی‌شده است.

وی افزود: این رسته‌ها شامل گردشگری و صنایع‌دستی، دام‌پروری، گیاهان دارویی، فرش دست‌بافت و دست‌بافته های داری، محصولات باغی و گلخانه‌ای، صنایع تبدیلی کشاورزی، پرورش طیور، پوشاک و صنایع پلاستیک است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی افزود: تسهیلات درزمینهٔ مشاغل خانگی ۲۰ میلیارد تومان

با بهره چهار درصد و ۴۰ میلیارد تومان نیز تسهیلات کم‌بهره به‌منظور توسعه روستایی توسط بانک سینا و پارسیان با بهره هشت درصد و ۱۹۰ میلیارد تومان تسهیلات ۱۸ درصد درزمینهٔ اشتغال فراگیر پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به تصویب برنامه جامع کارآفرینی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان شمالی، تصریح کرد: نگاه مجموعه مدیران استان به‌ویژه استاندار محترم به مقوله کارآفرینی نگاه ویژه است.

نوری نرخ بیکاری این استان را 9.9 درصد عنوان کرد و افزود: در این شاخص از میانگین کشوری پایین‌تر هستیم.

وی اظهار داشت: طبق آمار سازمان تأمین اجتماعی که دارای دفترچه هستند، 10 درصد بیمه‌شده‌های سال 95 نسبت به سال 94 افزایش داشته است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی اظهار داشت: 35 درصد جمعیت دانشگاهی و فارغ‌التحصیلان دانشگاه در استان غیرفعال اقتصادی هستند.

نظرات

ارسال نظر