انتخاب محور بجنورد-جنگل گلستان به عنوان محور بدون حادثه در خراسان شمالی

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: محور بجنورد-جنگل گلستان به عنوان محور بدون حادثه در  روز جهانی یادبود قربانیان سوانح جاده ای انتخاب شده است.

 

 

به گزارش شرق 24، علی اصغر بدیعی مقدم اظهار کرد: قرار است به مناسبت روز جهانی یادبود قربانیان سوانح جاده ای،  یک محور در هر استان به عنوان محور بدون حادثه انتخاب شود که دراين  استان محور بجنورد- جنگل گلستان انتخاب شده است.

وی افزود: برنامه های روز جهانی یادبود قربانیان حوادث جاده ای در سه روز اجرایی می شود و با بسیج تمام نهادهای مرتبط، تردد در این محور رصد و کنترل می شود.

وی با بیان اینکه آیین یادبود قرباینان سوانح جاده ای در ایران از سه سال گذشته برگزار می شود گفت: امسال این برنامه ها در روزهای 29 و 30 آبان و یکم آذرماه برگزار می شود.

وی تصریح کرد: برنامه های متعددی در این سه روز برای ارتقای ایمنی ترددها در محور مزبور که به عنوان محور بدون حادثه انتخاب شده است با بسیح تمام دست اندرکاران تدارک دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سه روز در این محور تمام گشت های راهداری و حمل ونقل شبانه روزی حضور دارند  و تردد را رصد مي كنند  و براساس هماهنگی های انجام شده، اعضای کمیسیون ایمنی راه ها از جمله اورژانش، هلال احمر و پلیس راه  حضور دارند و تمام محور زیر پوشش این طرح قرار می گیرد.

وی افزود: در برنامه های روز جهانی یادبود قربانیان سوانح جاده ای، ترویج استفاده از حمل و نقل ریلی به عنوان ایمن ترین شیوه حمل و نقل، ترویج حمل و نقل عمومی برای کاهش ترافیک و کاهش میزان مصرف سوخت و افزایش ایمنی سفرها، رعایت سرعت مجاز رانندگی در مناطق مسکونی و مدارس حاشیه راه ها، پرهیز از رانندگی به هنگام  خستگی و خواب آلودگی، ترویج فرهنگ بستن کمربند ایمنی توسط راننده و سرنشينان ، ترویج فرهنگ استفاده از کلاه ایمنی توسط موتور سیکلت سواران در برنامه های روز جهانی یادبود قربانیان سوانح جاده ای مورد توجه است.

وی افزود: به همین مناسبت مراسم یادبود برای قربانیان سوانح جاده ای در سه مدرسه حاشیه جاده بجنورد-جنگل گلستان برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: مدرسه روستای تاتار، چمن بید و رباط قره بیل واقع در حاشیه جاده بجنورد-جنگل گلستان برای برگزاری مراسم انتخاب شده است.

وی خاطرنشان کرد: در یکی از روستاهای حاشیه جاده بجنورد - جنگل گلستان، طرح ارتقای ایمنی تردد موتور سیکلت سواران اجرا می شود که در این طرح تلاش می شود تا با برگزاری دوره های آموزشی و نیز توزیع برچسب های شب نما، میزان سوانح راکبان موتور سیکلت کاهش یابد و با توزیع کلاه ایمنی نیز میزان صدمه و آسیب وارد شده به فرد در سانحه های احتماعی کاهش یابد.

در این زمینه از دهیاران روستاهای حاشیه محور مزبور درخواست شده تا لیستی از راکبان موتورسیکلت ها را ارائه کنند تا برنامه های مزبور در روستاها اجرایی شود.

دیدار از مصدومان سوانح جاده ای و دیدار با خانواده های قربانیان حوادث جاده ای  از دیگر برنامه ها به مناسب روز جهانی یادبود  قربانیان سوانح جاده ای است.

اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در سال گذشته به عنوان استان برتر در میان استان های کشور انتخاب شد. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: در محور بجنور-جنگل گلستان پنج باب مدرسه روستایی در حاشیه جاده است.وی افزود: این روستاها شامل تاتار، بدرانلو، مهمانک، چمن بید و رباط قره بیل است که دانش آموزان برای رفتن به مدرسه به ناچار از عرض جاده عبور می کنند و البته این عبور عرضی بسیار خطرناک است.وی با بیان اینکه محور بجنورد- جنگل گلستان محور شریانی تعریف شده است اما اکنون مشخصات این محور در حد محور راه اصلی درجه 2 است گفت: پروژه چهار خطه کردن این محور اکنون در دست اجرا است و در قطعه هایی از این محور به صورت چهار خطه زیر بار ترافیکی است امید می رود هر چه زوتر این پروژه تکمیل شود و تمام محور به صورت چهار خطه زیر بار ترافیکی برود و از راه اصلی به راه شریانی ارتقا یابد.وی افزود: این محور حلقه اتصال دو قطب سیاحتی و زیارتی کشور در استان های شمالی و استان خراسان رضوی است و هر ساله مسافران و زائران زیادی در این مسیر تردد دارند و حجم ترافیک در این مسیر بسیار زیاد است. وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه ها برای ایمنی ترددها در این جاده، وجود دسترسی های کنترل نشده است تصریح کرد: در محدوده روستاهای تاتار، مهمانک و کشانک دسترسی ها به محور برای عبور عرضی از جاده به صورت هم سطح  و کنترل نشده است که این ایرادها باید اصلاح شود. باید زیر گذر و یا روگذر ایجاد شود و عبور از جاده از تقاطع های غیرهم سطح انجام شود علاوه بر آن باید دسترسی به جاده برای عبور عرضی محدود شود. وی خاطرنشان کرد: در وضعیت کنونی، ورود به این جاده و خروج از آن از هر نقطه میسر است امید می رود این مشکلات با تکمیل پروژه راهسازی مرتفع شود.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر