هشدار درباره افزایش سرطان در استان خراسان شمالی

رئیس انجمن بیماران سرطانی خراسان شمالی با ابراز نگرانی از روند رو به رشد بیماران خاص و سرطانی در این استان ، بر لزوم توجه و اهتمام ویژه متولیان در درمان و نیز پیشگیری از این نوع بیماری‌ها تاکید کرد.

 به گزارش شرق 24، سید حمید حریری در گفت‌وگو با خبرنگار ما با تاکید بر اینکه آمار رو به رشد بیماران خاص و سرطانی استان نگران‌کننده است بیان داشت: صرفا طی هشت ماه ابتدای امسال ۲۶۰ بیمار سرطانی جدید در انجمن عطوفت ثبت‌شده است.

وی بابیان اینکه آمار سرطان در جهان، کشور و استان در حال افزایش و این آمار اسباب نگرانی است، اظهار داشت: طی ماه‌های مهر و آبان جاری ۹۰ نفر بیمار مبتلابه سرطان در این انجمن ثبت‌شده است ضرورت دارد تا به سمت پویش ملی پیشگیری از سرطان پیش برویم.

حریری گفت: مقررشده است تا به‌منظور شناسایی زودهنگام سرطان در استان طرح غربالگری سرطان در کارگروه بهداشت و سلامت بررسی شود و بعد از تصویب با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اجرا شود.

حریری بابیان اینکه هم‌اکنون دو هزار و ۱۵۰ بیمار مبتلابه سرطان زیرپوشش انجمن سرطان استان هستند، افزود:از این تعداد ۸۹۰ نفر خانم و ۱۴۰ نفر کودک زیر ۱۷ سال و مابقی این آمار را آقایان و جوانان تشکیل می‌دهند.

وی بابیان اینکه شایعه ترین سرطان بین خانم‌ها سرطان سینه و دهانه رحم است، تصریح کرد: در حال حاضر یک‌سوم از بیماران مبتلابه سرطان، مبتلا به سرطان گوارش معده،پانکراس،کلون و روده بزرگ هستند که جزء پرهزینه‌ترین نوع سرطان است.

رئیس انجمن سرطان استان خاطرنشان کرد:به‌منظور پیشگیری از سرطان و آگاه‌سازی جامعه با آموزش‌وپرورش قراردادی بسته‌ایم که طی این قرارداد از ابتدای امسال تاکنون بیش از هشت هزار دانش‌آموز در این خصوص آموزش دیدند.
انتهای پیام/

 

 

نظرات

ارسال نظر