۱۴۶ اقدام به خودکشی در استان خراسان شمالی

مدیر کل بهزیستی خراسان شمالی از ثبت 146 مورد اقدام به خودکشی و 17 مورد فرار از منزل طی 9 ماهه امسال در سطح استان خبر داد.

 

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از عصر اترک، اسماعیل قربانی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طی 9 ماهه امسال 146 نفر در خراسان شمالی اقدام به خودکشی کرده اند که بیشترین اقدام به خودکشی در شهرستان بجنورد واقع شده است.

قربانی افزود: برخی از این اقدام به خودکشی ها منجر به فوت شده اند که اغلب اقدام به خودکشی های منجر به فوت در شهرستان های مانه و سملقان و فاروج رخ داده است.

وی فشارهای اقتصادی و اجتماعی همچنین اختلافات خانوادگی را از علل اصلی بروز اختلالات روانی و افسردگی در این اشخاص و اقدام به خودکشی آنان عنوان کرد.

وی همچنین در ادامه یادآور شد: طی 9 ماهه امسال 17 دختر نیز در سطح استان از منزل فرار کرده اند.

این مسئول در بخشی دیگر از سخن خود به مرکز مداخله در بحران های اجتماعی، فردی و خانوادگی واقع در شهر بجنورد که زیر نظر اداره کل بهزیستی فعالیت می کند، اشاره کرد و گفت: این مرکز به نگهداری و ساماندهی زنان آسیب دیده یا در معرض آسیب پرداخته است که اغلب زنانی در این مرکز نگهداری و ساماندهی می شوند که آسیب دیده از خشونت های خانوادگی هستند.

 

وی همچنین در ادامه درباره تبعات ازدواج های زیر 15 و 18 سالگی دختران و یا ازدواج در سنین بالا نیز اظهار کرد: هر چند با ازدواج در سنین بسیار بالا به لحاظ پیامدهای اجتماعی آن موافق نیستم، در عین حال، تجربه نشان داده است که ازدواج های زیر 15 و 18 سالگی نیز به لحاظ اجتماعی و روانشناسی ازدواج های موفقی نیستند.

وی افزود: ازدواج های زیر 15 سالگی که اغلب در مناطق روستایی و مناطق حاشیه نشین شهرهای استان انجام می شود نیز در قرن بیست و یکم که اغلب اشخاص به دنبال تحصیل،پیشرفت و آشنایی با پیرامون خود هستند، توجیه ندارد.

مدیر کل بهزیستی خراسان شمالی گفت: معتقد هستم که به طور کلی امر ازدواج باید بر یک روال میانه ای در پیش گرفته شود.

وی همچنین درباره ارائه آموزش های چند ساعته آشنایی زوجین در آستانه ازدواج با مسائل مهارت های زندگی یک زندگی مشترک موفق نیز عنوان کرد: ارائه این آموزش های چند ساعته کوتاه مدت، آنهم در آستانه تشکیل یک زندگی مشترک به منظور داشتن زندگی ای موفق موثر نیست.

وی افزود: این مدل آموزش ها آمار طلاق را کاهش نمی دهد و موجب پایداری یک زندگی مشترک نیز نخواهد بود.

وی تصریح کرد: ارائه آموزش مهارت های زندگی به ویژه در زمینه پرورش فرزندانمان برای مسئولیت پذیری تشکیل یک زندگی مشترک موفق در آینده باید از دوران کودکی شروع شود.

قربانی تصریح کرد: این مهم، به بازنگری تجربیات گذشته و مصوبه مجلس نیاز دارد.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر