لزوم توجه به مراقبت های بعد از خروج برای معتادان بهبود یافته

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی بر لزوم توجه به مراقبت های بعد از خروج برای معتادان بهبود یافته تاکید کرد.

 

به گزارش شرق 24، اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، مهرداد ابراهیمی در نشست هم اندیشی مدیران مراکز اقامتی درمان اعتیاد استان، توانمند سازی معتادان بهبود یافته را به منظور بازگشت به جامعه و خانواده پذیری آنان یک ضرورت دانست .

وی افزود: توجه به موضوع اشتغال این افراد از طریق ارائه تسهیلات ارزان قیمت و کمک های خیران از جمله مواردی است که باید با جدیت پیگیری شود.

وی اظهار داشت: اعضای شورا پیشنهادهای کاربردی و عملیاتی خود در این حوزه را به دبیرخانه ارسال کنند تا در شورای برنامه ریزی و توسعه، بتوان سرفصلی برای بودجه ی آن اختصاص داد.

معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استاندار تصریح کرد: استفاده از ظرفیت مجتمع های بزرگ تولیدی و خدماتی استان برای کمک به اشتغال بهبود یافتگان باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر ابراهیمی تاکید کرد: استفاده از ظرفیت های خیران توانمند و دستگاه های حمایتی برای مراکز اقامتی درمان اعتیاد در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم از این طریق با برآورد میزان اعتبارات این مراکز حمایت های لازم را داشته باشیم که البته بخشی از این اعتبارات نیز توسط استانداری تامین می شود.

وی غربالگری سلامت ویژه معتادان را امر مهم و حیاتی دانست و تاکید کرد: معتادان در بدو ورود به کمپ ها باید سم زدایی و بیماری های واگیر و غیر واگیر دار آن ها شناسایی شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گفت: بسته های حمایتی مصرفی و غذایی از دیگر مواردی است که برای معتادان بهبود یافته از طریق دستگاه ها و نهادهای حمایتی و خیران باید تهیه و تدارک شود.

ابراهیمی ادامه داد: در همین راستا باید آمار ورودی و خروجی به کمپ ها تهیه و این بسته ها بعد از راستی آزمایی به افراد تحویل داده شود.

وی در پایان از توزیع ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار بین سمن ها برای فعالیت های پژوهشی به منظور کاهش آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد نیز خبر داد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی نیز در این نشست بر بسیج همگانی دستگاه ها ومردم برای رسیدن به عدد 25 درصد در کاهش مصرف مواد مخدر براساس برنامه ششم توسعه تاکید کرد وافزود: تحقق این برنامه در سایه جذب مشارکت مردم و هماهنگی همه دستگاه های متولی ممکن است.

احمد ریواده هدف از برگزاری این نشست را بررسی و شناسایی مسائل و مشکلات فی مابین مراکز و دستگاه ها، بررسی دلایل مراکز اقامتی درمان اعتیاد در اجرای تعهدات مطابق با پروتکل و بررسی و اصلاح روند ارجاع بیماران به مراکز اقامتی درمان عنوان کرد.

حضور پزشکان مقیم در کمپ ها با استفاده ازظرفیت پزشکان خیّر، رسیدگی به وضعیت دندان معتادان بهبود یافته به منظور آراستگی ظاهری و مهلت سه ماه به دانشگاه علوم پزشکی برای راه اندازی مرکز سم زدایی اطفال از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه بود. 

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر