سهم استان خراسان شمالی در بخش اعتبارات هزینه‌ای به عدد 24 درصد رسید

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان ویژگی‌های لایحه بودجه سال 97 که یکشنبه توسط رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد را تشریح کرد و گفت: بر اساس این لایحه سهم استان در اعتبارات هزینه‌ای 4.3 درصد بود که قرار شده به 24 درصد برسد که در این صورت حجم کار زیاد می‌شود و ازجمله این دستگاه‌ها، آموزش‌وپرورش است.

 

به گزارش شرق 24، مجید پور عیسی در جمع شماری از مدیران و کارشناسان مالی دستگاه‌های استان اظهار کرد: در زمان‌های گذشته مردم احساس می‌کردند که اگر سرمایه‌های فیزیکی و مادی درجایی وجود داشته باشد رشد و توسعه اتفاق می‌افتد اما با گذر زمان دریافتند که سرمایه یک جامعه شامل سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سایر موارد است که بستر توسعه پایدار را در جوامع فراهم می‌کند.

وی بابیان اینکه در حوزه توسعه سرمایه انسانی خوبی شکل‌گرفته است و جوامع ثروتمند شده‌اند و این ثروت هم پایدار بوده است، گفت: یکی از مشکلات و آسیب‌های کشور و استان نبود سرمایه انسانی باتجربه است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان خاطرنشان کرد: این سرمایه با تأسیس استان به‌طور کامل شکل نگرفته است و یا هنوز ازلحاظ رفاهی به سطح مناسب نرسیده است.

وی با برشمردن ویژگی‌های لایحه بودجه سال 97 گفت: اصلاحات ساختاری در تدوین بودجه، توجه به اولویت‌های برنامه‌ای، توجه ویژه به تولید و اشتغال و عدالت اجتماعی از ویژگی‌های لایحه بودجه در سال 97 است که بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، افزایش شفافیت و انضباط بودجه‌ای و حرکت به سمت تمرکززدایی موردتوجه قرارگرفته است.

 رئیس سازمان برنامه‌وبودجه خراسان شمالی افزود: همچنین هدفمند کردن اعتبارات هزینه‌ای از طریق برقراری اعتبارات و اهداف کمی نیز در دستور کار قرار دارد.

پور عیسی افزود: ثابت‌شده است که بخش خصوصی کارایی، اثربخشی و شفافیت ثابت‌شده را دارد و در اداره امور بخش دولتی می‌توان از ظرفیت و مکانیزم و کارایی بخش خصوصی استفاده کرد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان تأکید کرد: اگر دولتی نتواند از منابع موجود خود به‌خوبی استفاده کند، ثروت افزایی نخواهد داشت.

پور عیسی با اشاره به تخصیص 87 میلیارد تومانی اعتبارات به آب، حمل‌ونقل، بهداشت و آموزش‌وپرورش، افزود: سازمان برنامه‌وبودجه کشور با توجه به شرایط موجود اعتبارات خود را اولویت‌بندی می‌کنند.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان خاطرنشان کرد: مقررشده است تا افزایش اعتبارات و اختیارات استان‌ها از 10 تا 12 درصد به 30 درصد برسد و در این زمینه پروژه‌های ملی لحاظ نشده است.

پور عیسی بابیان اینکه در سال 97 مقررشده تا ردیف ملی از 340 دستگاه به 34 دستگاه معادل 10 درصد در حوزه بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد کاهش یابد، اظهار داشت: در حوزه استانی به 11 دستگاه آموزش داده‌شده است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان در ارتباط با سامان‌دهی ردیف‌های اصلی و متفرقه نیز گفت: ردیف متفرقه بودجه قرار است از 337 به 138 ردیف معادل یک‌سوم برسد.

وی اظهار کرد: وقتی ردیف بودجه متفرقه می‌گذاریم در زمان کمبود اعتبار از این محل برای مباحث پیش‌بینی‌نشده مانند سیل، زلزله و توفان استفاده می‌کنیم.

پور عیسی خاطرنشان کرد: سهم استان در اعتبارات هزینه‌ای 4.3 درصد بود که قرار شده به 24 درصد برسد که در این صورت حجم کار زیاد می‌شود و ازجمله این دستگاه‌ها، آموزش‌وپرورش است.

وی با اشاره به یارانه‌ها در بودجه 97 نیز افزود: دولت در این لایحه پیشنهاد داده است تا تعداد ۸۰ میلیون نفر یارانه بگیر به ۴۲ میلیون نفر کاهش یابد و نیز نقطه عطف بودجه سال بعد معطوف کردن پرداخت یارانه‌های نقدی به اقشار نیازمند ازجمله مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، زنان سرپرست، افراد ساکن در دهستان، بیماران خاص و صعب‌العلاج، بیماران تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی عشایری است.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر