هیئت‌امنای دانشگاه‌های استان خراسان شمالی خلاف برنامه آمایش وزارت علوم عمل می‌کنند

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت که هیئت‌امنای دانشگاه‌های استان خراسان شمالی همچون مجتمع آموزش عالی اسفراین، دانشگاه بجنورد، دانشگاه شیروان خلاف برنامه آمایش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری عمل می‌کنند.

 

به گزارش شرق 24، هادی قوامی درباره سوال خود از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که قرار است این هفته در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح شود، بابیان اینکه ۴۳ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکارند، از مأموریت‌گرا نبودن دانشگاه‌ها انتقاد کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان گفت: برنامه آمایش در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  بر این نکته تاکید دارد که دانشگاه‌ها ماموریت‌گرا شوند و هر دانشگاهی به ماموریت خودش بپردازد تا  تقسیم‌کار در دانشگاه‌ها شکل بگیرد و بتوان مؤلفه‌هایی همچون ایجاد تخصص، افزایش تولید و کارآفرین شدن دانشگاه را نیز عملیاتی کرد و همچنین دانشگاه‌ها با رعایت اصول آمایشی بتوانند متناسب با  وضعیت و شرایط موردنیاز استان  و شهرستان‌ها حرکت کنند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه هیئت‌امنای دانشگاه‌های استان خراسان شمالی همچون مجتمع آموزش عالی اسفراین، دانشگاه بجنورد و دانشگاه شیروان خلاف برنامه آمایش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری عمل می‌کنند.

وی بابیان اینکه 43 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند به خبرگزاری خانه ملت اظهار کرد: هیئت‌امنای دانشگاه‌های استان خراسان شمالی  به‌جای تمرکززدایی به تمرکزگرایی یاری می‌رسانند.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: با این شرایط ارتقای دانشگاه‌هایی در خارج از پایتخت که دارای مزیت نسبی هستند، با مشکل روبرو و شرایطشان سخت‌تر و محدود می‌شود زیرا استانی که درحال‌توسعه است، با هزاران مسئله گوناگون روبرو است و بنابراین نمی‌تواند به دانشگاه‌های تخصصی پیرامون استان نیز بپردازد.

 انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر