ارتقای قابل ملاحظه شاخص‌های سلامت دهان و دندان استان

رئیس دفتر سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بهبود شاخص DMFT ( پوسیدگی دندان  و انجام وارنیش فلوراید با پوشش ۹۸ درصدی در خراسان شمالی نسبت به گذشته و استان خراسان رضوی ارتقا یافته است و یکی از پتانسیل‌های خوب این استان تعامل و همکاری خوب حوزه آموزش با بهداشت است.

 

 

به گزارش شرق 24، حمید صمد زاده در نشست منطقه‌ای کارشناسان دهان و دندان قطب چهارم منطقه شمال شرق کشور که به میزبانی استان خراسان شمالی و در سالن اجتماعات مرکز بهداشتی حر در بجنورد برگزار شد، اظهار داشت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت ،شاخص‌های دهان و دندان به‌خوبی بهبود و ارتقا یافته است.

صمدزاده بابیان اینکه هزینه در زمینه اقدامات پیشگیرانه بسیار به‌صرفه خواهد بود، بیان کرد : با توجه به زیرساخت‌های خوبی که در دو سال گذشته با اجرای طرح تحول سلامت دهان و دندان ایجادشده است ،تداوم این برنامه و ایجاد تحول گسترده در حوزه دهان و دندان مورد تاکید است.

وی افزود: در این نشست‌های قطبی به دنبال بررسی مشکلات و موانع در استان‌ها هستیم تا بتوانند برنامه عملیاتی یک‌ساله خود را با توجه به امکاناتی که وجود دارد ترسیم و اجرا نمایند .

 رئیس دفتر سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: در این نشست‌ها ظرفیت‌های همه دانشگاه‌ها مشخص می‌شود تا بر اساس نیروی انسانی ، امکانات ، اعتبارات و توانمندی‌ها سال آینده برنامه عملیاتی را در راستای ارائه خدمات به‌خصوص در مناطق محروم  گسترش دهیم و خراسان شمالی در این حوزه از برخی از استان‌ها بهتر عمل کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به اینکه تغییرات خوبی در شاخص‌های دهان و دندان ایجادشده است، بیان کرد: قبل از اجرای طرح تحول دهان و دندان وضعیت بهداشتی مردم در استان نامناسب بود و کمبودهایی ازلحاظ نیروی انسانی، تجهیزات و مراکز وجود داشت.

 علی حق‌بین تصریح کرد: با اجرای طرح تحول بهداشت دهان و دندان ،شاخص‌های استانی بهبودیافته  و اقدامات خوبی انجام‌شده که امیدواریم این برنامه تداوم یابد تا افراد بیشتری از این خدمات بهره‌مند شوند و شرایط بهتری در استان فراهم شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این نشست بیان داشت: طی سال‌های اخیر به برکت طرح تحول سرعت بهبود شاخص‌های دهان و دندان در استان بیشتر شده است.

سید احمد هاشمی تصریح کرد: در حال حاضر از ۷۹ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی ، ۴۸ مرکز دارای واحد دهان و دندان هستند .

 مدیر گروه بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نیز در این نشست اظهار داشت: از وضعیت ارائه خدمات بهداشت دهان و دندان و اقدامات انجام‌شده در استان ارائه نمود .
انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر