ازدواج فامیلی زمینه‌ساز 50 درصد ناهنجاری‌های مادرزادی قلبی 

ازدواج فامیلی به‌عنوان زمینه‌ساز 50 درصد ناهنجاری‌های مادرزادی قلبی در کشور است.


 مسئول واحد جمعیت و خانواده مرکز بهداشت بجنورد اظهار داشت:ناهنجاری‌های قلبی،گوارشی،کلیوی و عصبی مهم‌ترین علل مرگ‌ومیر کودکان یک تا 59 ماهه است که ناهنجاری‌های قلبی از مهم‌ترین آنها به شمار می‌رود.
دکتر"تکتم یزدانی" تصریح داشت:کمیته مرگ کودکان یک‌ماهه تا 59 ماهه هر دو ماه باهدف کاهش مرگ‌ومیر کودکان برگزار می‌شود ضمن اینکه کلاس‌های مشاوره ژنتیک نیز با همکاری بهزیستی و مراکز جامع خدمات سلامت  تاکنون دومرتبه برگزارشده است.
به گفته وی در بحث ناهنجاری‌های مادرزادی قلبی مهم‌ترین نکته، پیشگیری از ازدواج‌های فامیلی است که باید آن را مدنظر قرارداد.
دکتر یزدانی گفت:باید توجه ویژه‌ای به ناهنجاری‌های قلبی در نوزادان کشور داشت زیرا بیماری‌های قلبی در صورت تشخیص در طولانی‌مدت هزینه‌های روانی و مالی بسیاری بر دوش خانواده و جامعه می‌گذارد.
وی با اشاره بر اهمیت تشخیص زودهنگام بیماری‌های قلبی نوزادان توسط والدین و ارجاع زودهنگام آن‌ها به مراکز درمانی گفت: با حمایت والدین در ماه‌های نخست تولد می‌توان شاهد کاهش عوارض بیماری بود اما نکته مهم که متولیان سلامت باید آن را جدی بگیرند، جلوگیری از ازدواج‌های فامیلی و آگاه‌سازی جامعه نسبت به تأثیر این ازدواج‌ها در سلامت جامعه است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر