تمام پژوهش‌های جهاد دانشگاهی باید برنامه محور باشد

رئیس جهاد دانشگاهی گفت که تمام پژوهش‌ها در جهاد دانشگاهی باید برنامه محور باشد و در برنامه ششم توسعه بر برنامه عرضه محور تاکید شده است.

 

 

به گزارش شرق 24، حمیدرضا طیبی در نشست خبری  با اصحاب رسانه بابیان اینکه واحدهای جهاد دانشگاهی موظف به تولید ایده شاخص بومی قابل‌تبدیل به فناوری و قابل‌طرح درصحنه بین‌المللی هستند، اظهار داشت: برنامه‌ریزی و طرح‌ها بر اساس نیاز منطقه‌ای و استانی که منجر به تولید علم و فناوری و تبدیل به ثروت باشد و فعالیت شاخصی داشته باشند.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده  در جهاد دانشگاهی خراسان شمالی، خاطرنشان کرد: ایجاد پژوهشکده صنایع غذایی با منشاء دامی، ایجاد مرکزی برای ارائه خدمات پزشکی در حوزه‌های درمان سرطان، درمان ناباروری، درمان زخم‌های بدخیم، سلول درمانی، اجرای طرح مشاغل خانگی و طرح اصلاح نژاد درختان گردوی پیوندی از اقداماتی است که در استان انجام‌شده است.

طیبی بابیان اینکه حرکت جهاد دانشگاهی درزمینهٔ سلول‌های بنیادی حرکتی در مرز علم است، اضافه کرد: تجاری‌سازی این طرح بسیار کاربردی و به دنبال توسعه فعالیت‌های این حوزه در تمام استان‌ها هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور اضافه کرد:پژوهشکده گیاهان دارویی با توجه به کمبود منابع آب و اهمیت امنیت غذایی از نیازهای اساسی کشور است که برای نخستین بار در جهاد دانشگاهی عملیاتی شد.

وی گفت: اختراع یک فرستنده که برنامه‌های صداوسیما را در روستاهایی که سیگنال‌های تلویزیون وجود ندارد در نقاط دوردست استفاده می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از ارائه مجوز به ۱۶ شرکت دانش‌بنیان در کشور خبر داد و گفت: ارائه مجوز به ۱۶ شرکت دیگر نیز در دست بررسی است.

طیبی بابیان اینکه اعتبارات دولتی اختصاص‌یافته به جهاد دانشگاهی بسیار کم است و در اجرای برنامه‌ها با کمبود شدید اعتبار مواجه هستیم، عنوان کرد: اکنون ۲۰ درصد اعتبار جهاد دانشگاهی از سوی دولت و ۸۰ درصد مابقی از محل آموزش و پژوهش تأمین می‌شود.

طیبی افزود: پیگیر حضور قانونی و رسمی در شورای فرهنگی دانشگاه‌ها هستیم و امید است مجموع خدمات فرهنگی جهاد دانشگاهی در قالب یک برند به دانشگاه‌ها ارائه شود.

وی بابیان اینکه هفت مأموریت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به جهاد دانشگاهی واگذارشده است، اظهار داشت: یکی از وظایف انتقال فناوری و اجرای پژوهش‌های مأموریت محور است.

طیبی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین استانداری و جهاد دانشگاهی، گفت: این تفاهم نامه با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان در زمینه تجاری سازی فناوری و توسعه کارآفرینی و اشتغال است.

نظرات

ارسال نظر