از ظرفیت‌های دام شیروان باید استفاده بهینه شود

کارشناس بین‌المللی صنایع، اهل کشور نیوزیلند در سفر به شهرستان شیروان بر لزوم استفاده بهینه ازظرفیت های دام‌های این شهرستان به‌ویژه پشم دام‌های منطقه تاکید کرد.

 

 

 

به گزارش شرق 24، «جیمز آروین» که مشاور بین‌المللی و طراح دستگاه‌های فرآوری پشم و نساجی را در فعالیت‌های خود دارد گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور می‌توان با تولید و بهبود کیفیت نخ تولیدی از پشم دام سبک در جهت تولید باکیفیت فرش ایرانی اقدام کرد.

فرماندار شیروان هم در حاشیه  سفر این کارشناس بین‌المللی  به شهرستان بابیان اینکه بخش زیادی از پشم تولیدشده توسط عشایر و دامداران شیروان، معدوم و یا به قیمت بسیار ارزان فروخته می‌شود گفت: صنعت دام یکی از ظرفیت‌های مهم  شهرستان و استان در حوزه دام‌پروری است که به‌طورقطع  می‌توان نهایت بهره را این موضوع برد.

‌مرآتی بیان داشت:  شهرستان شیروان دارای حداقل 500 هزار راس دام سبک است و سالانه حدود 750 تن، پشم تولید می‌شود.

وی با اشاره به رویکرد حمایتی از فعالان این بخش  افزود: کاستن مشکلات دامداران و ایجاد چرخه‌ای که این صنعت را به حداکثر بهره‌وری برساند در دستور کار قرار دارد.

«دهقان شعار» مشاور سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نیز توسعه پایدار مرتع و دامداری دام سبک و احداث کارگاه مرتبط در شیروان با کمک مشاوران بین‌المللی نیوزلندی را از اهداف مهم این سفر برشمرد و با اشاره به خشکسالی های اخیر کشور خاطرنشان کرد: ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین مراکز تحقیقاتی و عشایر و تولیدکنندگان راه‌حل افزایش بهره‌وری و توسعه پایدار در این زمینه است.

بازدید از مجتمع آموزش عالی کشاورزی شیروان، مرکز اصلاح نژاد گوسفند کردی ، شهرک صنعتی شیروان و همچنین بازدید از دامداری‌های روستای توپکانلو از برنامه‌های روز نخست سفر گروه مشاور بین‌المللی در حوزه دام به شیروان بود.

گفتنی است این گروه میهمانان تا شنبه هفته آینده در شیروان حضور دارند و برنامه‌هایی همچون بازدید از منطقه گلیل و مراوه‌تپه و همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی پیش‌بینی‌شده است.

 انتهای پیام/

 

 

نظرات

ارسال نظر