تصمیمات جدید دولت برای ساماندهی کوله‌بری/ مرزنشینان از عوارض وارداتی معاف شدند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ هیئت وزیران با احداث بازارچه‌های مرزی جدید و هدایت معبرها به‌سمت مرزهای رسمی و تحت پوشش نهادهای قانونی و به‌ویژه گمرک با تخفیف عوارض ورود برای هریک از مرزنشینانی که در استانهای آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه حداقل سه سال در فاصله حداکثر 20 کیلومتر و در استان سیستان و بلوچستان حداکثر 50 کیلومتر از نقطه صفر مرزی اقامت داشته اند موافقت کرد.

بر اساس این تصمیم هر یک از مرزنشینان واجد شرایط  هر ماه پانصد هزار تومان از تخفیف عوارض قانونی واردات معاف می‌شوند. با این تصمیم علاوه بر اینکه از این پس این کالاها به طور رسمی و تحت نظارت به کشور وارد می شود بلکه امکان خوبی را نیز در اختیار مرزنشینان قرار می‌دهد که بدون تحمل کوله‌بری و به‌وسیله انتقال کالا در حد مجاز ماهانه از مسیر اصلی و مرز قانونی معیشت خود را سامان دهند، به این وسیله میزان قابل اعتنائی از آمار قاچاق کشور کاسته شود.
به‌گفته حاجی‌میرزایی دبیر هیئت دولت، این تخفیف مالیاتی در هر سال معادل 900 میلیارد تومان تخفیف را به‌صورت تخصیص عادلانه یارانه به مرزنشینان اختصاص می‌دهد و تحول مثبتی را در معیشت آنان موجب می‌شود. نظارت کارآمد بر اجرای این مصوبه و جلوگیری قاطع از شکل‌گیری مجدد معابر غیررسمی، دستیابی به اهداف این مصوبه را تضمین می‌کند.

بر اساس تصمیم هیئت وزیران، تغییراتی مطابق جدول فوق در وضعیت بازارچه‌های مرزی ایجاد خواهد شد. ماده یک  این تصویب‌نامه تأکید دارد، محل تأمین اعتبار منابع برای زیرساخت بازارچه‌های مرزی جدید از محل اعتبارات استانِ مربوطه خواهد بود. آغاز به کار هر بازارچه مرزی جدید، مشروط به تکمیل زیرساختهای مورد نیاز آن بازارچه و به‌تشخیص کارگروه ذکرشده تبصره 1 ماده 103 قانون امور گمرکی است.

گفتنی است مسئولیت این کارگروه با وزارت کشور بوده و در آن نمایندگان تام الاختیار گمرک، وزارتخانه‌های امور خارجه، اطلاعات، راه و شهرسازی، صنعت و معدن و نیروی انتظامی و سازمان برنامه و بودجه حضور دارند. بر اساس ماده 4 دستور العمل مذکور، تأسیس بازارچه مرزی جدید منوط به اخذ موافقت کشور مقابل در ایجاد زیرساخت و تأسیسات متقابل و تصویب هیئت وزیران می‌باشد.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر