ابراز نگرانی نماینده مردم شیروان در مجلس از عدم تحقق بودجه اشتغال فراگیر

عبدالرضا عزیزی در صحن علنی مجلس بابیان اینکه 10هزار میلیارد ریال برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته‌شده بود تصریح کرد: از این میزان، 5 هزار میلیارد ریال برای طرح‌های توسعه کسب‌وکار، اشتغال پایدار، کارورزی فارغ‌التحصیلان و مهارت‌آموزی در محیط کار که اختصاص نیافته است و 5 هزار میلیارد ریال دیگر نیز مربوط به صندوق توسعه ملی است که آن‌هم محقق نشده است.

 

به گزارش شرق 24،رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه کمیته امداد توانسته است 100 هزار شغل ایجاد کند، گفت: این در حالی است که بودجه 10 هزار میلیارد ریالی برای اشتغال فراگیر مربوط به وزارت کار محقق نشده است.

 

عزیزی در خصوص عملکرد بودجه دولت گفت: در حوزه تأمین اجتماعی در سال 96 در حدود 18 هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته‌شده بود که 2 هزار و 500 میلیارد تومان تخصیص‌یافته است.

وی با اشاره به اعتبارات مربوط به کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: خوشبختانه مستمری مددجویان 3.5 برابر شده است و با توجه به تخصیص بودجه اشتغال‌زایی این مجموعه آن‌ها توانسته‌اند 100 هزار شغل ایجاد کنند.

وی با اشاره به اعتبارات حوزه مواد مخدر در بودجه 96 گفت: در حدود 3 هزار و 92 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته‌شده بود که 2 هزار و 192 میلیارد ریال تخصیص‌یافته و از این رقم یک هزار و 185 میلیارد ریال پرداخت‌شده است که چیزی حدود 120 میلیارد تومان است. این در حالی است که گردش مواد مخدر یک هزار و 600 میلیارد است و با این رقم نمی‌توان کاری کرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بودجه بسیج در سال 96 افزود: یک هزار و 126 میلیون تومان در نظر گرفته‌شده که 39 درصد آن تخصیص‌یافته است، بر اساس مأموریت‌ها در برنامه ششم توسعه باید 12 هزار و 800 میلیون تومان پرداخت شود که با این روند در طول 6 سال اهداف محقق نمی‌شود.

عزیزی در خصوص اعتبارات مربوط به بازنشستگان کشوری گفت: 241.775 میلیون ریال موافقت‌نامه در این خصوص بوده است که 49.400 میلیون ریال در این حوزه کمبود وجود دارد، اعتبارات مربوط به بازنشستگان فولاد فقط برای 6 ماهه نخست پاسخگو بوده و برای ادامه کار باید اموال مربوطه به فروش برسد.

وی در خصوص بیمه‌های اجتماعی نیز اظهار کرد: این بیمه‌ها شامل افرادی مانند رانندگان، قالیبافان، باربران و... می‌شد که در سال جاری فقط 56 درصد طی 9 ماهه اول سال تخصیص‌یافته است.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیش از 90 درصد اعتبارات دولت مربوط به حوزه جاری است، با این وضعیت تا 10 سال آینده خودمان، خودمان را از بین می‌بریم.

به گزارش خانه ملت، عزیزی تأکید کرد: باید از هزینه‌های جاری کم کنیم و هزینه‌های عمرانی را افزایش دهیم چراکه تحقق این امر باعث افزایش سطح اشتغال و کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر