766 پروژه طی دهه فجر در استان خراسان شمالی افتتاح  می شود

استاندار در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان شمالی از افتتاح 766 طرح عمرانی و خدماتی طی دهه فجر امسال بااعتبار 428 میلیارد و 281 میلیون تومان در سطح استان خبر داد.

 محمدرضا صالحی اظهار کرد: از این میزان، 71 طرح بااعتبار 72 میلیارد و 500 میلیون تومان مربوط به بخش خصوصی است و 695 طرح را نیز بخش دولتی بااعتباری بالغ‌بر 355 میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رساند.

وی در خصوص تعداد پروژه‌های قابل‌افتتاح استان به تفکیک هر شهرستان گفت: 164 پروژه مربوط به بجنورد، 95 طرح در شیروان، 102 طرح در اسفراین، 90 طرح در مانه و سملقان، 83 طرح در راز و جرگلان و در هر یک از شهرستان‌های جاجرم، گرمه و فاروج نیز به ترتیب 58، 32 و 81 طرح آماده بهره‌برداری است.

وی همچنین بابیان اینکه 61 پروژه بااعتبار 61 میلیارد تومان بدون تفکیک شهرستانی افتتاح می‌شود، افزود: با احتساب طرح‌های دهه فجر امسال، در دولت تدبیر و امید ۶هزار و۲۵۳ پروژه عمرانی در خراسان شمالی با هزینه ۳۱۰۰میلیارد تومان بهره‌برداری شده است.

مقام عالی دولت در استان، راه‌اندازی پوشش شبکه همراه ایرانسل برای ۱۷۵ روستا، گازرسانی ۳۶ روستا، آب‌رسانی به ۲۸ روستا، طرح‌های عمران روستایی، تحویل ۶۲۵ واحد مسکن روستایی و مددجویی و زلزله‌زده، طرح‌های راه‌سازی، اماکن ورزشی و فرهنگی، پروژه‌های آب‌وخاک و کشاورزی، ۱۶ مرکز جدید بهداشتی و درمانی شهری و روستایی را ازجمله طرح‌های دهه فجر برشمرد.

صالحی ضمن اشاره به عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم در خراسان شمالی عنوان کرد: کاهش نرخ بیکاری از 14.4 درصد به 9.9 درصد، کاهش تورم از 36.8 درصد به 9.7 درصد و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی از 40.6 درصد به 47.4 درصد ازجمله این اقدامات است.

وی با اشاره به هدف‌گذاری استان مبنی بر ایجاد 10 هزار شغل طی سال جاری اظهار داشت: تاکنون 84 درصد به اهداف خود در این زمینه دست پیداکرده و برای 8 هزار و 410 نفر اشتغال ایجاد کرده‌ایم.

وی بابیان اینکه سهمیه استان طی سال 97 ایجاد اشتغال برای 9 هزار و 291 نفر است، عنوان کرد: در سال جاری به‌منظور توسعه و اشتغال پایدار روستایی و عشایری در شهرهای زیر 10 هزار نفر 131.5 میلیارد تومان تسهیلات مستقیم دولت و 263 میلیارد تومان تسهیلات بانکی با سود کمتر از 8 درصد پرداخت می‌شود.

فرودگاه بجنورد بر پایه توسعه استان حرکت نکرده است

استاندار با اشاره به تخصیص اعتبار به طرح راه‌آهن جوین، اسفراین، بجنورد و شیروان در ردیف بودجه‌ای سال 97 عنوان کرد: سال آینده سوت قطار به‌طورقطع در شهرستان اسفراین برای مردم به صدا درخواهد آمد.

صالحی با اشاره به اختصاص اعتبار 700 میلیون تومانی برای پروژه ملی راه‌آهن مشهد-بجنورد-گرگان گفت: با اختصاص این میزان برای اعتبارات 97 نمی‌توان اقدامی انجام داد بنابراین این طرح را از مسیر فاینانسور پیگیری خواهیم کرد.

وی در خصوص طرح توسعه پتروشیمی نیز گفت: افزایش سرمایه مشکل اصلی این صنعت است که پیگیر تعیین تکلیف وضعیت افزایش سرمایه سهامداران مجتمع پتروشیمی هستیم.

وی با تأکید بر اینکه در سفر رئیس‌جمهور به استان، بحث طرح توسعه پتروشیمی مطرح شد نه  GTPP تصریح کرد: طرح توسعه پتروشیمی به تشکیل مجمع عمومی سهامداران نیاز دارد که هنوز انجام‌نشده است.

مقام عالی دولت در استان بابیان اینکه قول تأمین سوخت این صنعت از سوی وزیر نفت داده‌شده اظهار داشت: مشکل تأمین خوراک طرح یادشده با دستور وزیر نفت برطرف شده است.

صالحی همچنین اشاره‌ای نیز به مشکلات موجود در فرودگاه بجنورد داشت و افزود: فرودگاه حال حاضر پاسخگوی توسعه استان  نبوده و حل مشکل آن مستلزم همراهی و کار کارشناسی است که در حال انجام آن هستیم.

وی با تأکید بر اینکه برای این فرودگاه امکان اینکه بتواند پایگاه توسعه قرار بگیرد را نمی‌توان متصور شد، اظهار داشت: وعده‌هایی ازجمله راه‌اندازی ایرتاکسی از سوی مدیر آن داده‌شده است که باید تحقق یا عدم آن را از مدیر مربوطه جویا شد.

سازه سد سومبار با مشکلات فنی مواجه است

استاندار در پاسخ به سؤال اتفاقیه در خصوص مشکل به وجود آمده در سد سومبار که سال گذشته با حضور معاون اول رئیس‌جمهور افتتاح شد و اکنون چندین میلیون آب پشت سد رهاسازی شده است، گفت: ساخت سازه این سد دچار مشکل بوده است.

صالحی بابیان اینکه دلیل این اشکال در سازه سد در حال بررسی است تصریح کرد: مردم منطقه غلامان درزمینهٔ همراهی کنند چراکه برای استحکام سازی سد نیازمند تخلیه مخزن و آبگیری دوباره آن هستیم.

وی عنوان کرد: علت این نقص در سازه سد سومبار می‌تواند ناشی از حرکت گسل‌های منطقه براثر زلزله و یا قصور انسانی باشد که در این صورت به‌طورقطع با متخلفان برخورد قانونی انجام خواهد گرفت.

وی همچنین از بروکراسی به وجود آمده نسبت به ابلاغ اعتبارات زلزله اردیبهشت‌ماه امسال اظهار گلایه کرد و افزود: 10 میلیارد تومان ابلاغ وزیر در این زمینه بود که تاکنون یک ریال آن وارد استان نشده است.

نماینده عالی دولت در استان از تعمیر و نوسازی یک هزار و 100 واحد مسکونی زلزله‌زده خبر داد و عنوان کرد: تسهیلات به این واحدها از محل منابع داخلی پرداخت‌شده است.

کارت زرد استاندار به برخی مدیران

استاندار با اشاره به اینکه برخی مدیران به کارت زرد رسیده‌اند تصریح کرد: اما ما سعه‌صدر داریم و مبنا بر استفاده از تجربه تمام نیروها است.

صالحی اما درعین‌حال تأکید کرد: با هیچ مدیری عهد اخوت نبسته‌ایم و عملکردها دائم ارزیابی می‌شود و در بخش اداری باکسی تعارف نداریم، حتی اگر رابطه نزدیک‌تری هم با استاندار داشته باشد از این قضیه مستثنا نیست.

وی نسبت به زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر استاندار خراسان شمالی بابیان اینکه تغییر و تحول در بدنه دولت امری طبیعی است تصریح کرد: عهد ما تا 1400 با مردم خراسان شمالی پابرجا است.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر