28روستای استان خراسان شمالی از نعمت آب آشامیدنی برخوردار می‌شوند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی گفت: پروژه آب‌رسانی به ۲۸ روستای استان در دهه فجر افتتاح می‌شود.

 

به گزارش شرق 24، حمید روشن‌روان  در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه استان اظهار داشت: طی دهه فجر امسال ۲۸ روستا شامل هشت هزار و ۶۱۰ خانوار و جمعیتی بالغ‌بر ۲۷ هزار و ۶۷۲ نفر از نعمت آب شرب بهره‌مند‌ می‌شوند.

وی بابیان اینکه برای اجرای این پروژه‌ها ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است، تصریح کرد: با افتتاح این پروژه‌ها شاخص بهره‌مندی از آب شرب در استان به ۷۵ درصد افزایش می‌یابد.

وی پروژه آب‌رسانی به مجتمع کرکولی، مجتمع پرسو، روستای شیخ، قارلق، چهارچوبه، مجتمع کواکی، تکمیل آب‌رسانی به مجتمع احد، خانلق، کاستان، کریک، مجتمع امام رضا (ع)، روستای بیار، گرمک و محمدآباد را ازجمله پروژه‌های آماده افتتاح در ایام دهه فجر عنوان کرد.

مدیرعامل آبفای روستایی استان بابیان اینکه امسال میزان بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیر داشته است، افزود: برای سال آینده ازلحاظ شرایط آبی سال سختی را پیش رو خواهیم داشت.

وی بابیان اینکه طی امسال برای تأمین آب برخی از روستاها ۱۳ حلقه چاه در استان اجاره کردیم، خاطرنشان کرد: استنباط ما این است که برای سال آینده نیز باید چاه‌هایی را به‌منظور تأمین آب از کشاورزان باید اجاره کنیم.

روشن‌روان مصرف آب تولیدی به‌منظور مصارف غیر آشامیدنی و انشعابات غیرمجاز را از مهم‌ترین دغدغه‌های تأمین آب آشامیدنی در مناطق روستایی عنوان و خاطرنشان کرد: قیمت تمام‌شده هر مترمکعب آب یک هزار و ۳۹۶ تومان است که تنها 10درصد این قیمت از روستائیان اخذ می‌شود.

 وی افزود: در حال حاضر ۵۳ درصد از مشترکان روستایی بالاتر از الگوی مصرف آب استفاده می‌کنند که نیاز است تا الگوی مصرف را رعایت کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان از واگذاری یک هزار و ۴۵۴ انشعاب فاضلاب به روستائیان خبر داد و افزود: سیاست ما استفاده چندباره از آب به‌عنوان یک کالایی باارزش است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح فاضلاب در روستاهای طبر، تازه قلعه، محمودی اسفراین و اسلام‌آباد در حال انجام است که بیش از نیمی از اعتبار این پروژه‌ها از محل سفر مقام معظم رهبری تأمین‌شده است.

روشن‌روان گفت: امسال ۵۷ روستا با جمعیتی بالغ‌بر ۲۷ هزار و ۶۵۱ نفر از آب‌رسانی سیار بهره‌مند شدند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان عامل بخش زیادی از هدر رفت آب را شبکه فرسوده عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر با تعویض شبکه فرسوده میزان هدر رفت آب از ۴۲ درصد در سال ۹۲ به ۳۲ درصد طی امسال رسیده است.

وی افزود: چهار هزار و ۶۰۰ کیلومتر شبکه انتقال آب، میزان ۹۲۳ کیلومتر شبکه و انتقال آب فرسوده تعویض شد که نقش مهمی در کاهش هدر رفت دارد.

 روشن‌روان بابیان اینکه طی امسال دو هزار و ۳۹۹ انشعاب جدید به روستاییان واگذارشده است، گفت: این امر سبب افزایش ماندگاری مردم در روستاها شده است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر