افزایش 63میلیارد تومانی اعتبارات استان در بودجه97

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی از تصویب افزایش اعتبارات استان خراسان شمالی به میزان 63 میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد.

 

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از اتفاقیه، هادی قوامی د بابیان اینکه در کمیسیون تلفیق توانستیم اعتبارات استان خراسان شمالی را نسبت به آنچه دولت در لایحه بودجه 97 در نظر گرفته بود افزایش دهیم، گفت: این طرح باید در صحن علنی مجلس نیز به تصویب برسد.

وی عنوان کرد: بودجه‌ی برخی از ردیف‌های اعتباری استان افزایش خوبی پیداکرده که تغییر و تحولاتی که در بودجه97 استان مدنظر داشتیم تا حدودی محقق شده است.

بودجه ۹۷ مبتنی بر عملکرد نیست

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه همچنین روز گذشته در صحن علنی مجلس گفت: اساس بودجه‌ریزی عملیاتی مبتنی بر حسابداری و بهای تمام‌شده است که ما باید مبتنی بر فرم‌ها و استانداردها بودجه را تهیه کنیم اما متأسفانه این بودجه مبتنی بر عملکرد نیست.

وی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۹۷، اظهار کرد: در جلسه قبل کلیات بودجه با توجه به اینکه ۱۲۰ نفر به آن رأی ندادند، رد شد. با توجه به محدودیت آیین‌نامه‌ای و فرصت کمی که در اختیار کمیسیون تلفیق بود، این سؤال مطرح است که آیا توانستیم نظر مخالفان کلیات بودجه را تأمین کنیم. البته کمیسیون تلفیق تمام تلاش و کوشش خود را کرد. اما محدودیت در آیین‌نامه باعث شد تا نتوانند فرصت کافی داشته باشند و این مسئله به اصل ۵۲ قانون اساسی برمی‌گردد که وظیفه تهیه و تدوین بودجه را به عهده دولت و بررسی و تصویب آن را به عهده مجلس قرار داده است لذا همکاران عنایت داشته باشند ما در کمیسیون تلفیق به دلیل محدودیت‌های آیین‌نامه‌ای تمام خواسته‌های کسانی که کلیات بودجه را در جلسه گذشته رد کردند نتوانستیم حل کنیم اما تلاش‌های زیادی صورت گرفت، مانند کاهش ۲۰ درصدی اوراق مشارکت.

وی در ادامه گفت: در بحث هدفمندی یارانه‌ها نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشتیم که البته بازهم ۲۰ میلیون نفر باید حذف شوند تفاوتی بین ۲۰ میلیون و ۳۰ میلیون نفر ازنظر آثار اجتماعی و اقتصادی وجود ندارد و اگر کلیات تائید شود حتماً باید در تبصره ۱۴ گفته شود که این نکته مورد ملاحظه قرار گیرد.

وی گفت: بحث بعدی بودجه شرکت‌های دولتی است که مهم‌ترین آن‌ها مربوط به شرکت ملی نفت است که ۳۰۰ هزار میلیارد تومان درآمدها و هزینه‌های شرکت نفت را در صورت تصویب این بودجه، تصویب کرده‌ایم. آیا بودجه شرکت نفت را توانستیم بررسی کنیم که پاسخ آن منفی است. لذا اگر مشکلاتی مانند گزارش تفریغ بودجه پیش آید، پاسخی نداریم. لذا ما باید حتماً نگاهی به بودجه سال‌های گذشته داشته باشیم و اگر عملکرد ضعیفی دارد نکات را در بودجه سال بعد رعایت کنیم.

قوامی اظهار کرد: در گزارش کمیسیون تلفیق ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، وزارت نفت سهم دولت را به خزانه واریز نکرده و در قانون نفت گفته‌شده که در ۱۴.۵ درصد سهم نفت و ۸۵.۵ درصد سهم دولت است که هنوز واریز نشده و باعث شده از سایر منابع استفاده کنند. لذا بودجه عمرانی به میزان کافی تحقق‌نیافته و پروژه‌های عمرانی طول کشیده است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: در بحث بازنشستگی ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تأمین اجتماعی بازپرداخت شود ولی تسویه‌حساب برای صندوق‌های بازنشستگی نیروهای مسلح موردتوجه قرار نگرفته است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر