فعالیت 250 کارگاه پارچه‌بافی سنتی در خراسان شمالی

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: در سطح استان 250 کارگاه پارچه‌بافی سنتی فعال است که از این تعداد 200 کارگاه در روستای روئین اسفراین است.

علی عابدی اظهار کرد: یکی از نقاط قوت ما گروه دست بافته‌ها است به دلیل اینکه بیشترین فعالان حوزه صنایع‌دستی و بالاترین میزان تولید را در این گروه داریم.

وی ادامه داد: فعالیت بسیار در این رشته تک‌محصولی آن را به دنبال داشت که اداره کل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری برای جلوگیری از آسیب‌های این مسئله و عدم علاقه‌مندی برخی از جوانان به این حرفه بر روی چند رشته دیگر هم سرمایه‌گذاری کرد.
وی گفت: در این راستا نقاطی که پتانسیل‌های پارچه‌بافی داشتند احیا و شناسایی شدند و در چند روستای شیروان کارگاه پارچه‌بافی فعال شد.
عابدی افزود: ابریشم‌بافی نیز از دیگر ظرفیت‌های شناخته‌شده در رازو جرگلان است که اکنون در پنج نقطه از این شهرستان انجام می‌شود و می‌تواند ارزش‌افزوده خوبی در این منطقه به همراه داشته باشد.
وی اظهار کرد: در شهرستان‌های گرمه و جاجرم نیز صنعت پارچه‌بافی گسترش‌یافته و انواع حوله، دستمال، چادرشب در این مناطق تولید می‌شود.
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی بابیان اینکه چندین کارگاه در استان درزمینهٔ گروه چوب و مبلمان فعالیت دارند گفت: تولیدات چرم نیز از دیگر اولویت‌های توسعه صنایع‌دستی استان است که به برند قابل‌توجهی تبدیل‌شده است.
وی گفت: توسعه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی نیز به‌عنوان شغلی جوان‌پسند و مدرن از دیگر اولویت‌های این اداره کل است .
وی درباره منسوخ شدن برخی از صنایع‌دستی در خراسان شمالی نیز گفت: هر صنعتی که نتواند خودش را با شرایط زندگی تطبیق دهد، مانند پوستین‌دوزی، پالان‌دوزی، تولیدات مربوط به یراق‌آلات و ... منسوخ می‌شود اما رشته‌هایی مانند مس گری، ابریشم‌بافی و چوخه بافی در استان با توجه به اهمیت و ارزش اقتصادی احیا شدند. 
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی عنوان کرد: در همین راستا تاکنون 12 رشته صنایع‌دستی در استان احیا شدند.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر