سهم شهرستان‌های استان خراسان شمالی از تسهیلات اشتغال پایدار مشخص شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی از تعیین سهم شهرستان‌های استان از تسهیلات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری خبر داد.

 

 

به گزارش شرق 24، حسن نوری اظهار کرد: سهم استان از این تسهیلات 263 میلیارد تومان است که نیمی از آن از سوی صندوق توسعه ملی با نرخ صفر درصد در اختیار چهار بانک تعیین‌شده قرارگرفته و این بانک‌ها نیز معادل همان میزان تأمین کرده و در قالب تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند .

وی افزود: بانک‌های عامل پرداخت این تسهیلات بانک‌های توسعه تعاون، کشاورزی، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید هستند که طرح متقاضیان پس از انجام امور در دستگاه‌های اجرایی مربوطه در سامانه "کارا" ثبت و برای دریافت تسهیلات به این بانک‌ها ارجاع داده می‌شوند تا از تسهیلات با نرخ 4 و 6 درصد و همچنین سرمایه در گردش با نرخ  6 و 10 درصد بهره‌مند شوند.

وی شاخص‌های تفکیک تسهیلات را بر اساس آیین‌نامه، جمعیت روستایی و عشایری، مناطق محروم، مناطق مرزی و نرخ بیکاری شهرستان‌ها اعلام کرد و گفت: طی جلسات کارشناسی، موضوع بررسی و آمار بر اساس اطلاعات نفوس و مسکن سال 95 احصا شد. سپس پیشنهاد‌ها در کارگروه اشتغال استان ارائه و طی دو جلسه تحلیل، بحث و تبادل‌نظر به تأیید رسیده و تقسیم‌بندی انجام شد.

دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان افزود: بر این اساس شهرستان بجنورد با 19.7 درصد 362.72 میلیارد ریال، مانه و سملقان با 17.9 درصد 329.22 میلیارد ریال، شیروان با 17.6 درصد 324.36 میلیارد ریال، اسفراین با 17 درصد 313.41 میلیارد ریال، راز و جرگلان با 14.5 درصد 267.23 میلیارد ریال، فاروج با 7.6 درصد 139.78 میلیارد ریال، جاجرم با 3.3 درصد 61.32 میلیارد ریال و گرمه با 2.3 درصد 42.96 میلیارد ریال اعتبار به آن‌ها تعلق‌گرفته است .

وی خاطرنشان کرد: مبالغ تقسیم‌شده، معادل 70 درصد از کل منابع تخصیص‌یافته به استان است و بر اساس تصمیم کارگروه اشتغال استان مقرر شد 30 درصد مابقی منابع، به‌صورت متمرکز و شناور بر اساس عملکرد واقعی شهرستان‌ها در ایجاد اشتغال توزیع شود.

وی بابیان اینکه به شهرستان‌های استان نیز این اختیار داده‌شده تا برای تسهیلات طرح‌های متقاضیان حداکثر تا 250 میلیون تومان رؤسا تصمیم‌گیری کنند افزود: آموزش متقاضیان در رسته‌های مختلف و موردنیاز، یکی از مباحث اصلی است که باید در کنار پرداخت تسهیلات به آن نیز توجه ویژه شود.
انتهای پیام/ 

نظرات

ارسال نظر