مناطق زلزله‌زده به میزان متراژ تعیین‌شده خدمات رایگان دریافت می‌کنند

 

به گزارش شرق 24، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی در نشست ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان گفت: بر اساس تصمیم‌گیری‌ها تنها به میزان ۱۶۰ متر برای هر واحد مسکونی شهری با شرط ایجاد پارکینگ، خدماتی همچون صدور پروانه شهرداری و ارائه نقشه و انجام نظارت فنی سازمان نظام‌مهندسی به‌رایگان در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

محمدحسین علی نیا در این نشست اظهار داشت: برای یک واحد مسکونی آسیب‌دیده احداثی اگر فردی متقاضی بازسازی آن بیشتر از متراژ تعیین‌شده باشد، باید خود فرد مازاد آن را پرداخت کند که البته برای این افراد از سوی سازمان نظام‌مهندسی و شهرداری تخفیف لازم اعمال خواهد شد.
وی اشاره داشت: در مناطق شهری تعداد واحدهای احصاء شده احداثی توسط بنیاد مسکن انقلاب بیشتر از تعداد متقاضیان کنونی است و بنابراین از صاحبان منازل مسکونی که به‌صورت احداثی و یا تعمیری اعلام‌شده است با مراجعه به بنیاد مسکن از تسهیلات و تخفیفات موجود در  احداث و بازسازی منازل آسیب‌دیده خود بهره‌مند شوند.
وی در ادامه به روند بازسازی منازل مسکونی روستایی اشاره داشت و تصریح کرد: روند بازسازی با اهتمام بنیاد مسکن و دستگاه‌های ذی‌ربط در حال پیگیری است و تاکنون از 2500 واحد تخریبی روستایی 1409 واحد پایان کار خود را دریافت کرده‌اند.
علی نیا با تأکید بر شتاب گیری روند عملیاتی جابجایی دو روستای قره چای و پسرکانلو عنوان کرد: بانک‌های عامل پیگیر ابلاغ مابقی تسهیلات و موضوع استمهال وام‌های مسکن مهر گلستان شهر باشند.

اتمام بازسازی مناطق زلزله‌زده روستایی استان تا بهار97
در این نشست همچنین معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور هم که باهدف بررسی روند بازسازی مناطق زلزله‌زده در استان حضور یافت، گفت: روند بازسازی مناطق روستایی به‌خوبی در حال پیگیری است و امیدواریم تا پایان بهار سال 97 شاهد اتمام کارها باشیم.
عزیزا... مهدیان افزود: در بخش مناطق شهری 2500 واحد مسکونی به‌صورت احداثی کارشناسی شده است که 30 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد 5 درصد، 6 میلیون تومان وام بلاعوض و 3 میلیون تومان وام معیشتی همراه با خدمات رایگان از سوی شهرداری و سازمان فنی مهندسی مانند صدور پروانه، نقشه و نظارت رایگان به آنان تعلق می‌گیرد که از مردم می‌خواهیم از این فرصت بهره‌مند شوند.
مهدیان افزود: به تعداد واحدهای تعمیری و احداثی احصاء شده در استان تسهیلات تعلق می‌گیرد و ما به مردم این خطه این اطمینان را می‌دهیم که تا پایان روند بازسازی در کنار آنان خواهیم بود. 
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر