ترسیم نقشه راه انقلاب اسلامی در کلام امام و رهبری

تهران- ایرنا- 22 بهمن یادآور رویداد سرنوشت سازی در تاریخ این مرزوبوم است. هنگامه ای که ملتی آزاده با اراده ای استوار، ریشه های وابستگی و استبداد را در سرزمین خویش خشکاند و شاهد به ثمر نشستن نهال نوپای انقلاب اسلامی در سایه سار رهنمودهای روشنگرانه پیر جماران و مقام معظم رهبری شد.

ایرانیان در بهمن 1357 خورشیدی با جانفشانی و دلاوری یکی از بزرگترین انقلاب های تاریخ را رقم زدند و الگویی شایسته از حکومت مردم سالاری دینی را برای جوامع مسلمان به تصویر کشیدند. نظامی که با پشتوانه توده های میلیونی مردم و با تکیه بر رهبری های امام خمینی(ره) تومار جور و ظلم را درهم پیچید.

امام خمینی(ره) نصرت الهی و همبستگی ملت را 2 شاخصه مهم در پیروزی انقلاب اسلامی قلمداد و اسلام را به عنوان عاملی اثربخش در این نهضت معرفی می کردند، در ادامه به گزیده هایی از سخنان ایشان می پردازیم:

**نصرت الهی و هموار شدن مسیر پیروزی
- این اسلام بود که شما را راه انداخت و به شما همچو قدرتی داد که در مقابل این قدرت های شیطانی بزرگ ایستادید و نترسیدید. این قدرتی بود که خدا به شما داد والّا ما که بندگان ضعیفی هستیم که چیزی نداریم. ما در مقابل یک تفنگ هم همه‌مان عاجزیم.(در دیدار پاسداران مسجد نبی اکرم تهران؛ 28 خرداد 1358)

- همین ملتی که از پاسبان می‌ترسید، خدا یک قدرت به او داد آمد در خیابان و فریاد زد که ما این رژیم را نمی‌خواهیم. اساس را گفت نمی‌خواهیم. این قدرتی بود که خدا به شما داد و باید از خدا تشکر کنیم. این قدرتی بود که ایمان به خدا این قدرت را آورد؛ این تحولی بود که به دست خدا واقع شد.(در دیدار پاسداران مسجد نبی اکرم تهران؛ 28 خرداد 1358)

- ما به قدرت طبیعی بر این مشاکل و بر این مصیبت هایی که وارد شده است فائق نیامده‌ایم؛ برای اینکه قدرت ما به حَسَب طبیعتْ یک قدرت بسیار ناچیزی بود در مقابل قدرت های بسیار بزرگ مثل قدرت امریکا و قدرت شاه سابق، با آن ابزاری که اینها در دست داشتند. ما به اینها که غلبه کردیم، ملت ما که در این نهضت پیروز شد، این فقط برای اتکال به خدا بود. در ملت ما یک تحولی حاصل شد که آن تحول سابقه نداشت؛ آن تحول این طور بود که شهادت را برای خودشان فوز عظیم می‌دانستند. جوان های ما الآن هم پیش من می‌آیند، بعضی از آنها، و می‌گویند که شما دعا کنید که ما شهید بشویم! این رمزِ پیروزی بود که همان طوری که در صدر اسلام مسلمین با این رمز پیش بردند، ملت ما هم با این رمز پیش برد؛ و با این رمز است که ملت ها می‌توانند پیش ببرند.(در دیدار مبارزان کشورهای اسلامی؛ 17 فروردین 1358)

**اتحاد؛ رمز پیروزی انقلاب
- روز 22 بهمن روزی بود که ارتش و ملت به هم پیوستند و روزی بود که ارتش از طاغوت به الله برگشت و با تکبیر و پشتیبانی امت بر طاغوت غلبه کرد و این معنا باید سرمشق ما باشد در تمام زندگی که اگر یک ملتی همه قشرهایش با هم بودند و یکپارچه بودند، هیچ قدرتی نمی‌تواند در مقابل آنها ایستادگی کند و آسیبی به آنها برساند.(در دیدار فارغ التحصیلان دانشکده افسری؛ 24 بهمن 1359)

- در 22 بهمن ثابت شد که ملت یکپارچه [است‌] ملتی که مقصدشان یک مقصد الهی است، نه مقصدشان یک مقصد مادی صرفاً و همه‌شان با هم یکصدا هستند، یک مقصد هستند- نمی‌توانند که بر این ملت غلبه کنند و دیدند که ملت غلبه کرد بر همه آنها و آن کسی را که آنها همه قدرت های خارجی- چه ابرقدرت ها، چه وابستگان به ابرقدرت ها- می‌خواستند او را نگاه دارند نتوانستند نگاه دارند.(در دیدار فارغ التحصیلان دانشکده افسری؛ 24 بهمن 1359)

**22 بهمن؛ سرآغاز برچیده شدن طاغوتیان
- 22 بهمن سرآغاز پیروزی ملت ایران بر مستکبران و غارتگران، 22 بهمن سرآغاز برچیده شدن دستگاه ستمگری طاغوتیان و 22 بهمن سرآغاز حکومت الله بر جهان، 22 بهمن سرآغاز برافراشته شدن پرچم عدالت اسلامی و بیداری مستضعفان، بر کشور و ملت بزرگ ایران و بر جمیع مسلمانان و مستضعفان و محرومان است.(پیام به ملت ایران در آستانه سالروز 22 بهمن؛ 20 بهمن 1361)

- باید این درس را با تمام قوا دریابیم و با تمام قوا حفظ کنیم این را. 22 بهمن باید سرمشق ما باشد در طول زندگی و برای نسل های آینده که همه آنها 22 بهمن را، که غلبه ایمان بر کفر و الله بر طاغوت و اسلام بر کفر بود، باید حفظ کنند و بزرگ بشمارند.(در دیدار فارغ التحصیلان دانشکده افسری؛ 24 بهمن 1359)

**انقلاب اسلامی و برپایی نظامی مترقی
- از 22 بهمن 57 تا امروز که 15 خرداد 62 را در آغوش می‌گیریم ساعاتی محدود بیش نیست، ولی تحولی که کمتر از صدها سال بعید به نظر می‌رسید با تقدیر خدای بزرگ در این ایام معدوده و ساعات محدود تحقق یافت و جلوه‌ای از وعده قرآن کریم نورافشانی کرد.(پیام به ملت ایران به مناسبت سالگرد قیام 15 خرداد؛ 15 خرداد 1362)

- کشور ما و ملت عزیز با اینکه هیچ کس و هیچ کشوری از او حمایت نظامی نکرد و در دست خودش هم هیچ چیزی که بتواند مقابله کند با قدرت شیطانی محمد رضا نداشت الّا ایمان راسخ به مکتب، قیام کرد و در 22 بهمن نظام فاسد شاهنشاهی را شکست داد و نظام مترقی اسلامی را برپا کرد و همه برای خدا بود.(در دیدار جانبازان انقلاب و جنگ تحمیلی؛ 15 بهمن1360)

**مردم؛ پشتوانه اصلی انقلاب
- ما اگر با یک نظر سطحی از نخستین روزهای نهضت تا پیروزی و از پیروزی تا کنون به کردار طبقات مختلف و گروه ها نگریسته و ارزیابی کنیم، می‌توانیم تا حدودی مدعیان پر توقع و فداکاران بی‌توقع را به طور اجمال از هم جدا کنیم. قشرهایی که انقلاب را با فداکاری بی دریغ و جان‌نثاری سخاوتمندانه، بی‌هیچ چشمداشتی به پیروزی رسانده و از پیروزی تا کنون برای دفاع از انقلاب و رفع مشکلات از پای ننشسته‌اند و تا کنون با آنکه سنگینی انقلاب به دوش آنان بوده است توقع نام و نشان و مقامی نداشته و ندارند، اینان توده‌های میلیونی و محرومان جامعه هستند- که خدایشان قدرت و سعادت دهد.(پیام به ملت ایران به مناسبت چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب؛ 21 بهمن 1360)

- وقتی دیدند ملت همه می‌گویند که ما رژیم فاسد طاغوتی را نمی‌خواهیم، آنها تسلیم شدند و آن آدم را از اینجا بردند و شما بیرونش کردید از اینجا. این یک درسی است برای ما در طول تاریخ که اگر ما بخواهیم مقاصد خودمان را، کشور خودمان را به آن طوری که می‌خواهیم برسانیم؛ یعنی به ثمر برسانیم نتیجه این همه خون و این همه علیل و این همه رزمنده، باید همه با هم باشیم. این یک درسی است که ما از 22 بهمن فرا گرفتیم. (در دیدار فارغ التحصیلان دانشکده افسری؛ 24 بهمن 1359)

- جمهوری اسلامی معنایش این است که یک جمهوری باشد که قوانینش همان قوانین اسلام باشد. تمام قوانینی که غیر از قانون اسلام است قانون نیست؛ مورد رضای ما و ملت ما نیست. ملت ما که به خیابان ها ریختند، به پشت بام ها رفتند، شب و روز زحمت کشیدند، جوان هایشان را دادند، خونشان را دادند، این برای اسلام بود. اگر اسلام نبود، همچو کاری نمی‌کردند.(در دیدار پاسداران مسجد نبی اکرم تهران؛ 28 خرداد 1358)


در ادامه نیز بیانات آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری را در ارتباط با پیروزی انقلاب و رویدادهای آن از نظر می گذرانیم.

** مردم؛ پشتیبانان اصلی انقلاب اسلامی
- ما در مورد فضای مجازی این را می گوییم؛ می گوییم مواظب شلّیک توپخانه‌ دشمن باشید در این فضا؛ حواستان باشد. از این فضا، دشمن علیه هویّت شما، موجودیّت شما، نظام شما، انقلاب شما استفاده نکند. آمارهای بی‌پایه می دهند، دروغ می گویند، نسبت دروغ می دهند... کارهای دشمن اینها است دیگر؛ اینها کارهای دشمن است؛ برای چه؟ برای اینکه راز پیروزی انقلاب اسلامی را دشمن فهمیده؛ رازش اعتقاد مردم و ایمان مردم است؛ می خواهد این ایمان را از بین ببرد. حالا اگر در طبقات سنین بالا نتوانست، [می خواهد] این اعتقاد را در جوان و نوجوان و نسل نو از بین ببرد که دیگر مردم پشت سر این انقلاب و این نظام نَایستند؛ هدفش این است.(در دیدار اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، ششم دی 1396)

- امام فرمودند «جمهوری اسلامی، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد». «جمهوری» یعنی تکیه‌ به قوّت مردم، قدرت مردم، اراده‌ مردم، ایمان مردم، ابتکارات مردم؛ یعنی نیروی انسانی، همان چیزی که مهم‌ترین عامل پیشرفت است و «اسلامی» یعنی برای خدا، در راه خدا، متوجّه به رضای الهی در چهارچوب ارزش های الهی و اسلامی. این معنای جمهوری اسلامی است؛ این حرف نویی بود در دنیا. (در دیدار بسیجیان، یکم آذر 1396)

- پیروزی انقلاب اسلامی که تحقق اراده‌ الهی به‌وسیله‌ امام خمینی و با کمک مردم بود، یک جابه‌جایی سیاسی صرف و کنار رفتن یک گروه از قدرت و روی کار آمدن گروه دیگر نبود، بلکه انقلاب اسلامی یک تحول عمیق و عظیم در عرصه‌ سیاست کشور و در متن جامعه‌ ایرانی بود. (مراسم بیست‌ و هشتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، 14 خرداد 1396)

- حضور مردم در سرمای 22 بهمن و در گرمای ماه رمضان در روز قدس، همه نشانه‌ های دست خدا است و ما هم بر همین اساس به مردم اعتماد کامل داریم و سخن ما با آنان در چارچوب این احساس و صدق و بصیرت مردم است.(دیدار مداحان اهل‌بیت(ع)؛ 20 فروردین 1394)

- در ایران، سالروز پیروزی انقلاب - یعنی 22 بهمن - به وسیله‌ میلیون ها مردم در سرتاسر کشور با شوق و ذوقِ فراوان انجام می گیرد؛ هر سال هم از سال قبل شورانگیزتر و مهمتر و بزرگتر؛ این نشان‌ دهنده‌ زنده بودن این ملت و پیشرفت این ملت در اهداف انقلابی است.(مراسم سالگرد رحلت امام خمینی(ره)؛ 14 خرداد 1391)

- 33 سال از انقلاب می گذرد. در هیچ جای دنیا جشنِ یادبود و سالگرد انقلاب، اینجور مردمی نیست. این تنها انقلاب ماست که در هر 22 بهمنی، جشن را مردم می گیرند. در سرتاسر کشور میلیون ها انسان به خیابان ها می آیند، تظاهرات می کنند، شعار می دهند؛ این در هیچ انقلابی وجود نداشته است. (دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش؛ 19 بهمن 1390)

**پیام انقلاب اسلامی
- جمهوری اسلامی اسلام را، اسلام مورد آرزوی مسلمین را در داخل یک مجموعه‌ جغرافیایی و یک محدوده‌ جغرافیایی -یعنی کشور ایران- در قالب یک نظام سیاسی تحقّق بخشید. این به کمک و هدایت پروردگار و بیداری و هُشیاری امام بزرگوار و مجاهدت و فداکاری ملّت تحقّق پیدا کرد، پایه گذاشته شد، طرح اوّلیّه ریخته شد. (در دیدار بسیجیان، یکم آذر 1396)

- انقلاب اسلامی یک پیشنهاد جدید، یک حرف نو برای زندگی انسان ها بود. دنیای اسیر قدرتمندی و بازی قدرت قدرتمندان که به‌خاطر حفظ قدرت خودشان مردم را سوق می دادند به‌سمت مهالک اخلاقی و مهالک گوناگون فکری، احتیاج به یک سخن نو داشت؛ این سخن نو را انقلاب اسلامی تولید کرد، ایجاد کرد و آن را عرضه کرد. این سخن نو عبارت از این است که بشریّت می تواند به پیشرفت های مادّی، پیشرفت های علمی، پیشرفت های باب و مناسبِ ارزش انسانی دست بیابد، همراه با کسب رضایت پروردگار و همراه با حفظ ارزش های الهی و دنیا را از جهنّمی که قدرت‌طلبان عالم و سیاستمداران دور از معنویّت به وجود آورده‌اند نجات بدهد و در همین نشئه یک بهشت برای بشریّت به وجود بیاورد؛ بهشت اطمینان، بهشت آرامش، بهشت احساس وظیفه، بهشت ارتباط با خدای متعال. این پیام انقلاب اسلامی بود.(در دیدار بسیجیان، یکم آذر 1396)

- ما دوره‌ قبل از انقلاب را با همه‌ وجودمان لمس کردیم؛ دیکتاتوری را در حاشیه بودن مردم را، بی‌اعتنایی به مردم در امر حکومت را با همه‌ وجودمان دیده‌ایم؛ جوان های ما ندیده‌اند. مردم، قبل از پیروزی انقلاب هیچ نقشی در مدیریّت کشور و تعیین مدیران نداشته‌اند؛ رؤسا، سلاطین، پادشاهان و اطرافیانشان، می‌آمدند، می رفتند، [امّا] مردم فقط تماشاچی بودند؛ هیچ نقشی نداشتند. انقلاب اسلامی آمد و مردم را از حاشیه به متن آورد؛ مردم شدند صاحب اختیار. (در مراسم تنفیذ حکم دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، 12 مرداد 1396)

- انقلاب اسلامی، یک دیکتاتوریِ بسته و ارثی و وابسته به بیگانگان و دنباله‌رو آن‌ها را به یک حکومت مردم‌پایه و متکی به مردم و مستقل و سربلند و دارای هویت تبدیل کرد. (مراسم بیست‌ و هشتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، 14 خرداد 1396)

**انقلاب اسلامی و تاسیس زیربناهای علمی و فکری
- در این چهار دهه ملّت و دولت کارهای بزرگی انجام داده‌اند. زیربناهای علمی و اجرایی و عملی و فکری فراوانی در کشور در این مدّت به وجود آمده است که اینها مطلقاً قبل از انقلاب وجود نداشت؛ قبل از نظام جمهوری اسلامی این زیربناهای عظیم وجود نداشت. این زیربناها، سکّوهای پرش این ملّت به‌سوی آینده هستند. (در مراسم تنفیذ حکم دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، 12 مرداد 1396)

- اگر نگاه استاد به بیرون از مرزها باشد و اعتقادی به کشور و مفاهیم رایج و معتبر هویتی نداشته باشد، دانشجویانی با همان نگاه فاسد تربیت می‌کند که این تجربه بسیار تلخ در دوره پهلوی در کشور بوجود آمد و انقلاب اسلامی در واقع کشور را از بر سر کار آمدن آن نسل که از همه اصالت‌های دینی و ملی کاملاً تهی بود، نجات داد.(دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر انقلاب، 31 خرداد 1396)

- دانشگاه با وجود آنکه دچار مشکلات مبنایی بود و همزمان در معرض 2 عامل معارض با تفکرات اسلامی یعنی گرایش های مارکسیستی و تبلیغات فاسد کننده اخلاقی قرار داشت به صفوف ملت و نهضت اسلامی پیوست و بعد از پیروزی نیز در شکل دهی نهادهای انقلابی نظیر «جهاد سازندگی و سپاه» نقش درجه اول ایفا کرد. (دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر انقلاب، 31 خرداد 1396)

- جامعه‌ ایران با آن سابقه‌ فرهنگی و با آن عظمت و دانشمندان بزرگ و معارف عظیم بشری، به یک جامعه‌ بی‌هویت و دنباله‌رو غرب تبدیل شده بود اما انقلاب اسلامی، جامعه‌ ایرانی را به یک جامعه‌ باهویت و دارای استقلال و اصالت و خلاقیت و صاحبِ حرف نو تبدیل کرد. (مراسم بیست‌ و هشتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، 14 خرداد 1396)

- این انقلاب توانست به ما، هم هویّت بدهد، هم آرمان بدهد؛ این مهم است. ما، هم هویّت پیدا کردیم ما فهمیدیم چه‌کسی هستیم، فهمیدیم که ما مغلوب و هضم‌شده‌ در هاضمه‌ سیاست جهانی و نظام سلطه نیستیم؛ ما هستیم، ما خودمانیم؛ هویّت و آرمان؛ به ما آرمان داد. (در دیدار جمعی از دانشجویان، 17 خرداد 1396)

** حضور و همبستگی ملی؛ پاسخی کوبنده به مخالفان نظام
- ملت ایران در روز 22 بهمن نشان خواهد داد که زیر بار حرف زور نمی رود و پاسخ هر تحقیر کننده ای را نیز با ضربه متقابل خواهد داد. به لطف خداوند ملت ایران در 22 بهمن نشان خواهد داد هرکسی که بخواهد این ملت را تحقیر کند، با ضربه متقابل مواجه خواهد شد. به فضل الهی، ملت ایران با حضور مقتدرانه و عزم راسخ خود در 22 بهمن، دشمن را به زانو درخواهد آورد. (دیدار جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی؛ 19 بهمن 93)

- ان ‌شاء الله در 22 بهمن، ملّت ایران نشان خواهد داد که کسی که ملّت ایران را بخواهد تحقیر کند، با ضربه‌ متقابل ملّت ایران مواجه خواهد شد. همه‌ ملّت ایران، همه‌ دلسوزان، در این جهت متّفقند که عزت ملی برای یک کشور، بسیار بسیار مهم است. اگر عزت بود، امنیت هم خواهد آمد؛ اگر امنیت بود، پیشرفت هم عملی خواهد بود؛ والّا اگر یک ملت تحقیر شد، همه چیز او به بازی گرفته خواهد شد؛ حتی امنیت او، حتی ثروت او، و همه چیز او. عزت ملی بایستی محفوظ بماند و مسوولان این را می دانند و ملت ایران ان‌شاءالله در 22 بهمن با حضور خود، با نشان دادن اقتدار خود، با نشان دادن عزم راسخ خود، ان‌شاءالله دشمن را به زانو درخواهد آورد.( دیدار جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی؛ 19 بهمن 93)

- ایجاد تردید در ملت ایران و جدایی آنان از نظام اسلامی یکی دیگر از اقدامات بدخواهان در عرصه سیاسی است. حضور متراکم و پرشور و شوق مردم در راهپیمایی 22 بهمن و ابراز احساسات آنان به اسلام و انقلاب اسلامی مشت محکمی بر دهان دشمنان بود.(در حرم مطهر رضوی؛ یکم فروردین 1392)

- هر سال 22 بهمن، ملت ایران ضربه‌ای بر دشمنان وارد می کند؛ مثل بهمنی بر سر دشمنان و مخالفان فرود می‌آید. امسال هم این بهمن فرود آمد.(دیدار مردم آذربایجان‌ شرقی؛ 28 بهمن 1391)

- هر سال در 22 بهمن، ملت ایران با حضور خودشان در این عرصه‌ نمایش عمومی ملی و انقلابی، دشمن را ناکام کردند؛ سعی شان این است که ملت را جدا کنند. وزیر خارجه‌ بی تجربه‌ قبلی آمریکا صریحا گفت که ما این تحریم ها را برای این می گذاریم که مردم ایران را در مقابل نظام جمهوری اسلامی قرار بدهیم؛ ملت ایران جواب آنها را در حرکات خود، در راهپیمایی های خود داده ‌اند و خواهید دید در روز 22 بهمن، ملت ایران با حرکت کوبنده‌ خود، یکبار دیگر دشمن را ناکام خواهند کرد. (دیدار فرماندهان و جمعی از کارکنان‌ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران‌؛ 19 بهمن 1391)

- امسال 22 بهمنِ شما - این حرکت عظیم مردم در پشتیبانی از نظام - یک سیلی به صورت استکبار بود. آنها آرزوشان این است که بتوانند گروهک هایی را بیاورند توی خیابان، علیه نظام. اتفاقی که می خواستند برای ایران رخ بدهد که مردم علیه نظام قیام کنند، برای خودشان رخ داده است! به کشورهای اروپایی نگاه کنید؛ این هایی که می آیند توی خیابان، این هایی که مشت گره می کنند، این هایی که شیشه می شکنند، مردمِ همان نظام ها هستند. (دیدار جمعی از مردم و خانواده شهدا و ایثارگران؛ 10 اسفند 1390)

- جمعیت میلیونی حاضر در عرصه، در روز 22 بهمن در تهران هزاران نفر بودند؟! گفتند در کل کشور ایران، صدها هزار! اینها صدها هزار نفر بودند؟! در هر کدام از شهرهای بزرگ کشور صدها هزار جمعیت جمع شدند، ده ‌ها میلیون انسان آمدند توی صحنه. تبلیغات اینجوری است. خب، ما دروغ و تقلب و خدعه و تزویرهای حقارت‌آمیز را از دشمن کم ندیدیم؛ از اول انقلاب تا امروز همیشه همین جور بوده؛ باز هم همین جور خواهد بود، لکن هدف آنها برآورده نمی شود. (دیدار مردم آذربایجان؛ 26 بهمن 1390)

- ملت ایران در روز 22 بهمن با آگاهی، بصیرت، همت و توفیق الهی پاسخ کوبنده‌ای به همه‌ مخالفان نظام جمهوری اسلامی داد و حجت را بر همه تمام کرد. دشمنان انقلاب و برخی افراد دیگر که دانسته یا ندانسته با زبان دشمنان سخن می‌گویند، تلاش بسیاری دارند تا این‌گونه وانمود کنند که انقلاب اسلامی از راه خود منحرف شده است، اما واقعیت آن است که حرکت امروز انقلاب اسلامی و اهداف آن، همان حرکت و اهدافی است که امام بزرگوار(ره) در روز اول انقلاب ترسیم کردند. (دیدار با جمعی از مردم آذربایجان شرقی، 28 بهمن 1388)

- این ملت بزرگ، روز 22 بهمن گرم‌تر، پرشورتر و فعال‌تر از همیشه در سراسر میهن عزیز به میدان می‌آید و به جهانیان ثابت می‌کند که همچنان با هوشیاری و قدرت به راه پرافتخار خود ادامه می‌دهد. روز 22 بهمن روز نگرانی و عصبانی‌شدن سرویس‌های امنیتی و جاسوسی آمریکا، اسراییل و انگلیس است و مردم امسال نیز با حضور پرشکوه خود باعث می‌شوند این دشمنان به‌شدت حرص بخورند و ناامید شوند. (دیدار با فرماندهان و پرسنل نیروی هوایی ارتش 19 بهمن 1385)

**علت دشمنی با انقلاب اسلامی
- الان قریب چهل سال از پیروزی انقلاب می گذرد؛ از روز اوّل که این انقلاب یک نهال باریکی بود، با آن جنگیدند و حمله کردند؛ امروز به کوری چشم اینها [انقلاب] یک درخت تناور پُربرگ‌وباری شده. پس این نشان‌دهنده‌ این است که نمی توانند و نتوانستند؛ امّا دشمنی می کنند.(در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان، 11 آبان 1396)

- آمریکا... سال های متمادی صاحب این کشور بودند و همه چیز این کشور زیر دست اینها بوده، [امّا] انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی این را از اینها گرفته؛ لذا از روز اوّل عصبانی بودند و ناراحت بودند و تحریم کردند و توطئه کردند و درشت‌گویی کردند؛ مال امروز [هم] نیست، از روز اوّل این کارها شروع شد.(در دیدار نخبگان جوان علمی، 26 مهر 1396)

- انقلاب رسماً خودش را از لحاظ جهان‌بینی، از لحاظ فکر، از لحاظ فرهنگ، از لحاظ اقتصاد، از لحاظ سیاست، از لحاظ همه‌ شئون مدیریّت کشور، در مقابل غرب قرار داد. این «نه شرقی، نه غربی» که امام به‌عنوان شعار جمهوری اسلامی اعلام کرد، معنایش این بود؛ هیچ‌گونه تأثّری [از سلطه ندارد]. (در دیدار جمعی از دانشجویان، 17 خرداد 1396)

- بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، قدرت‌های بزرگ به‌ویژه آمریکا و شوروی و جریان‌های قدرت همچون صهیونیست‌ها و کمپانی‌های بزرگ، به دشمنان انقلاب اسلامی تبدیل شدند، زیرا احساس خطر کردند اما در مقابل، بسیاری از ملت‌های مسلمان حتی برخی ملت‌های غیرمسلمان، علاقه‌مند و طرفدار انقلاب شدند که تا به امروز نیز این جریان ادامه دارد. (مراسم بیست‌ و هشتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، 14 خرداد 1396)

- وقتی دشمن با چهره‌ واقعی خود یا نزدیک به چهره‌ واقعی خود در میدان حضور پیدا می کند، مردم انگیزه بیشتری و همّت بلندتری برای حضور پیدا می کنند؛ مردم چون دیدند آمریکایی‌ها نسبت به آنها بی ‌ادبی می کنند و نسبت می دهند که از نظام جدا شده‌اند، خواستند در22 بهمن نشان بدهند که نسبت به نظام اسلامی و جمهوری اسلامی و پرچم برافراشته اسلام با همه‌ وجود دل ‌بسته ‌اند. این نشان‌دهنده‌ حساسیت مردم ما و غیرت مردم ما در برابر دشمنی و شرارت دشمنان جمهوری اسلامی و دشمنان ایران است. (حرم مطهر رضوی؛ یکم فروردین 1393)

- با وجود بمباران گسترده‌ رسانه‌ای که بیگانگان بر روی جوانان کشور انجام می دهند تا آنان نسبت به آینده مأیوس شوند و یا در مقابل نظام قرار گیرند و یا دچار ولنگاری شوند اما ده‌ها میلیون نفر از این جوانان در روز 22 بهمن، در سراسر کشور به خیابان‌ ها می‌آیند و به نظام اسلامی و امام راحل ابراز ارادت عمیق می‌کنند.( حرم مطهر رضوی؛یکم فروردین 1394)

**اتحاد و یکپارچگی ملت ایران در حضور در مراسم 22 بهمن
- حفظ این یکپارچگی‌ای که خوشبختانه در مردم وجود دارد. وقتی می گوییم یکپارچگی، فورا نباید به ذهن بیاید که حالا همه‌ افراد جامعه مثلا مثل برادر با هم صمیمی ‌اند؛ نه، حرکت حرکت عمومی است. فرض کنید در راه‌ پیمایی 22 بهمن، وقتی شما نگاه می کنید، همه دارند به یک طرف حرکت می کنند؛ آیا اینها همه مثل هم هستند؟ همه از یک جناحند؟ همه از یک گروهند؟ نه، اما جهت یکی است؛ این جهت‌گیری واحد را بایستی ما قدر بدانیم و پاس بداریم و به آن بایستی اهمیت بدهیم. حاشیه‌ سازی نباید بشود؛ بعضی از حاشی ه‌سازی ‌ها تشتّت‌آور است؛ یعنی همین وحدت جهت‌گیری را به هم می زند؛ مراقب این معنا باشیم.(دیدار رییس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت‌؛ چهارم شهریور 1394)

- یکی از تجربه ‌های ملت ایران ایجاد اتّحاد است. خب، مگر در کشور ما اختلاف سلیقه کم است؛ در مسایل سیاسی، در مسایل فکری، در مسایل عقیدتی اختلاف زیاد است امّا مردم با وجود این اختلافات، وحدت خودشان را حفظ کردند. بعضی از بخش های کشور ما قومیت های مشخصی زندگی می کنند؛ آن قومیت ها هم در مراسم 22 بهمن، در مراسم روز قدس، در مراسم گوناگونی که مظهر انقلاب است، همان‌ جوری شرکت می کنند که بقیّه‌ آحاد کشور شرکت می کنند.(دیدار مسوولان و دست ‌اندرکاران حج‌؛ 31 مرداد 1394)

- ملت ایران در روز 22 بهمن، با نمایش وحدت کلمه و اتحاد خود، جبهه‌ استکبار را بار دیگر همچون گذشته مبهوت خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران راه عزت در سایه‌ اسلام، امنیت در سایه‌ اسلام، عدالت در سایه‌ اسلام و مردم‌سالاری برخاسته از اندیشه‌ اسلامی را بدون هیچ تردید و سستی ادامه خواهد داد و جوان‌های امروز و نسل‌های آینده با استفاده از تجربه‌ انباشته‌ ملت ایران در مواجهه با استکبار، قله‌های پیشرفت را فتح خواهند کرد. ملتی هوشمند همچون ملت ایران که دارای ایمان، ابتکار و آزادی ناشی از اسلام و انقلاب است، هیچ ‌گاه در حرکت رو به جلو خود متوقف نخواهد شد.(دیدار با کارکنان و فرماندهان نیروی هوایی ارتش، 19 بهمن 1388)

** 22 بهمن، عرصه حماسه آفرینی و باز آفرینی انقلاب
- سالگرد انقلاب به‌وسیله‌ مردم اساسا بزرگداشت می شود و نگاهداشت می شود، گرامی داشته می شود. مردم هستند که می‌آیند در هوای سرد، مشکلات، یخ ‌بندان، باران، برف، همه‌جور وارد این میدان می شوند و خودشان را نشان می دهند؛ حضور مردمی. این سلسله تمام‌نشدنی است. شاید نیمی از کسانی که امسال در 22 بهمن شرکت می کنند، افرادی هستند که 22 بهمن 57 را اصلا ندیده ‌اند و سنّ آنها اقتضا نمی کند؛ مال بعد از 22 بهمن 57هستند امّا شرکت می کنند. در واقع این بازآفرینی انقلاب است؛ چون انقلاب ما با تیر و تفنگ و این چیزها نبود، با حضور تنِ مردم در خیابان ها بود؛ مردم نه فقط با میل شان، نه [فقط] با اراده‌ شان، نه [فقط] با احساس و عاطفه‌شان، بلکه با جسمشان در عرصه و در صحنه آمدند. (دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش؛ 19 بهمن 1394)

- بیست و دوم بهمن قشرهای مختلف هر کدامی به تدریج وارد شدند و کمک کردند. ناگهان ملت ما از ملتی که سابقه‌ دوران قاجار را داشت و بعد در دوران پهلوی به کلی لگدمال شده بود، تبدیل شد به یک ملت زنده و بیدار، آمد وسط میدان، قدرت خودش را علنی کرد، قدرت خود را به صحنه آورد. این قدرت، قدرت ملی است؛ قدرت آحاد مردم است، هیچ نیرویی در مقابل این قدرت تاب مقاومت ندارد. ملت ها امتحان کنند. البته امتحانش آسان هم نیست، فداکاری می خواهد، رهبری درست می خواهد. اگر این فراهم بشود، هیچ ملتی در دنیا زیر ستم نخواهد ماند؛ دچار فقر نخواهد ماند. این شرایط در کشور عزیز ما فراهم شد.(دیدار با مردم تبریز، 28 بهمن 1386)

- یاد انقلاب را که ملت ما گرامی می دارد، به خاطر این است که معلوم بشود آن عامل حرکت ‌بخش و عزت‌ بخشی که ملت ایران را در این مسیر پرافتخار به راه انداخت، آن عامل در دل مردم ما زنده است. ما راهپیمایی 22 بهمن را در پیش داریم؛ خواهید دید ملت عزیز ما امسال هم مثل سال های گذشته و پرشورتر از گذشته که هر سال پرشورتر از سال های قبل بوده است، وارد عرصه‌ نگاه های جهانی خواهد شد. این حضور مردم را در راهپیمایی 22 بهمن دست‌کم نباید گرفت؛ این خیلی چیز عظیمی است. سالگردهای انقلاب ها، سالگردهای روزهای ملی در کشورها را با این حرکت عظیم مردم در کشور عزیز ما مقایسه کنید. سالگرد انقلاب ما یک مراسم خشک و رسمی نیست؛ یک مراسم صد درصد مردمی است. مردم در سرمای سخت، در گرمای سوزان، در همه‌ی شرایط، آنجایی که لازم است در صحنه باشند، شرکت می کنند و در 22 بهمن، همه ساله، ملت این عرصه را مغتنم می شمارند و وارد میدان می شوند و حضور خودشان را به رخ همه‌ دشمنان و مخالفان می کشند.(دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش، 19 بهمن 1386)

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مهسا شریفی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**2059**2002**9131
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

نظرات

ارسال نظر