تنگ نظری ها در استان خراسان شمالی سبب فرصت سوزی شده است

رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، وجود تنگ‌نظری را ازجمله مواردی برشمرد که سبب فرصت سوزی و مانع توسعه استان می‌شود.

 

به گزارش شرق 24، هادی قوامی  اظهار داشت: هنوز نگاه به توسعه در استان شکل نگرفته است و اگر فردی هم بخواهد در مسیر توسعه اقدامی انجام دهد با تنگ‌نظری، هزار بحث برای او ایجاد می‌کنند.

وی احصای فرصت‌های سرمایه‌گذاری، شناخت محدودیت‌ها و مشکلات در این زمینه را از الزامات توسعه دانست و افزود: باید به فرصت‌های سرمایه‌گذاری خط‌مشی داده و در جهت آن نهادهای دولتی اقدام کنند.

وی جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را یکی از مهم‌ترین اقدامات برشمرد و خاطرنشان کرد: بروکراسی شدید اداری در استان و نیز وجود نهادهایی که حکم ترمز را دارند، مانع توسعه و نیز جذب سرمایه‌گذار خارجی شده است.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت مطالعه بر روی موانع توسعه‌ای استان تأکید کرد و گفت: در این خصوص برگزاری همایشی تخصصی می‌تواند در ارائه راهکارها مؤثر باشد.

قوامی عنوان کرد: متکی کردن استان فقط به بودجه‌های دولتی درحالی‌که این بودجه‌ها نیز شرایط خوبی ندارند، مسیر توسعه استان را به جایگاه خوبی نمی‌رساند.

وی تصریح کرد: با توجه به بودجه سال 97 خراسان شمالی، مسیر توسعه استان ادامه وضع موجود خواهد بود که وضع موجود نیز با مطلوب فاصله دارد.

وی عنوان کرد: استان ما در جذب منابع ملی ضعیف است و نهادهای توسعه‌ای که می‌توانند کمک کنند ازجمله بانک‌ها و غیره همانند دیگر استان‌ها در این زمینه مشارکت ندارند.

رئیس مجمع نمایندگان استان با اشاره به اینکه تعدادی طرح بزرگ استان ازجمله طرح توسعه پتروشیمی در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته است، گفت: اگر این طرح انجام می‌شد، حداقل 6هزار میلیارد تومان منابع تزریق می‌شد که استان این فرصت را از دست داد.

قوامی اظهار داشت: شرایط بودجه‌ای سال97 استان نسبت به سال گذشته چندان تفاوتی ندارد و فقط 63 میلیارد تومان توانستیم منابع را برای برخی ردیف‌های بودجه‌ای افزایش دهیم که به پروژه‌های زیربنایی اختصاص یابد.

وی در خصوص روند اجرای هدفمندی یارانه‌ها در بودجه 97 نیز گفت: به دلیل نبود اراده جمعی از سوی مجلس، اتفاقی در این خصوص نیفتاد، البته طی هفته آینده پیشنهاد‌هایی برای طرح در مجلس داریم ولی جو حاکم بر مجلس چه در بحث یارانه‌ها و چه در بحث حامل‌های انرژی بعید است موجب تغییراتی در لایحه شود.

وی گفت: از سال 89 تاکنون که 84 ماه می‌شود، 300هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت‌شده است که بنا بود 20 درصد از منابع حاصل از هدفمندی به بودجه دولت کمک کند اما اکنون شاهد هستیم 30 درصد از بودجه دولت برای هدفمندی پرداخت می‌شود که این امر سبب شده بودجه کارهای عمرانی برای امور جاری کشور هزینه شود.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه بهترین سال برای ایجاد تغییر در پرداخت یارانه‌ها سال 97 بود، عنوان کرد: اما متأسفانه اتفاقی در این خصوص نیفتاد و همین مسیر فعلی ادامه پیدا کرد که به نظر می‌رسد اراده‌ای نه در دولت و نه در مجلس برای این تغییر وجود نداشت.
انتهای پیام/اتفاقیه

نظرات

ارسال نظر