موفقیت ۷۰ درصد پیوند سلول‌های بنیادی خون ‌بند ناف در کشور

مدیرعامل بانک خون‌بند ناف رویان کشور موفقیت پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ بند ناف در کشور را بین ۶۰ تا ۷۰ درصد عنوان کرد.

 

 

به گزارش شرق 24، مرتضي ضرابي در نشست خبری با اصحاب رسانه در بجنورد بابیان آخرین دستاوردهاي سلول‌هاي بنيادي و بانك خون‌بند ناف رويان اظهار داشت: بانك خون‌بند ناف رويان در حال حاضر داراي   ۹۰ هزار نمونه ذخيره‌سازي بانك خصوصي خون‌بند ناف و ١٥ هزار نمونه ذخيره‌سازي بانك عمومي و اهدایی است.

ضرابی افزود: هم‌اکنون در ٢٩ استان دفتر نمايندگي بانک خون فعال است و نمونه‌ها پس از جمع‌آوري به تهران منتقل می‌شوند.

وی در خصوص پیوندهای صورت گرفته در کشور گفت: تاکنون ٢٠ مورد پيوند سلول‌هاي بنيادي خون‌بند ناف براي بيماران انجام‌شده است که اين پيوندها براي بيماران داراي مشكل خوني مانند تالاسمي، کم‌خونی مادرزادي، انواع سرطان‌هاي خون و نقص سيستم ايمني صورت گرفته است .

مدیرعامل بانک خون‌بندناف رویان ميزان موفقيت پيوندهاي صورت گرفته را بین ۶۰ تا ۷۰ درصد عنوان كرد و گفت: اقدام مؤثری كه توسط پژوهشگاه رويان آغازشده استفاده از سلول بنيادي خون‌بند ناف در بيماران دچار فلج مغزي است و در اين راستا مرحله اول کار آزمایی باليني برای ۱۲۰ بیمار دچار فلج مغزی و نیز برای بیماران اوتیسم آغازشده است.

 ذخیره‌سازی ۱۰۰ نمونه خون‌بند ناف از استان در بانک سلول‌های بنیادین کشور

مدیرعامل بانک خون‌بند ناف رویان کشور گفت: تاکنون ۱۰۰ نمونه خون‌بند ناف از خراسان شمالی در بانک  سلول‌های بنیادین خون‌بند ناف ذخیره‌سازی شده است که آمار نسبتاً خوبی است اما با توجه وضعیت بیماری‌های بدخیم در این استان، نیاز است تا بااطلاع رسانی این میزان افزایش یابد.

وی در خصوص امكانات و شرايط ذخيره‌سازي خون‌بند ناف، بیان داشت: متقاضیان به‌ویژه خانواده‌هایی با ریز فاکتور برخی از بیماری‌ها برای ذخیره‌سازی خون‌بند ناف می‌توانند به سایت بانک خون‌بند ناف یا دفاتر نمایندگی ما در هر استان مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: برای ذخیره‌سازی خون‌بند ناف در بانک خصوصی قرارداد اولیه با هزینه 2.5 میلیون تومان منعقد و سالانه برای نگهداری این نمونه 120 هزار تومان دریافت می‌شود که البته شرایطی ایجادشده است که خانواده‌ها مبلغ مذکور را در قالب تقسیط هزینه و یا استفاده از وام بانکی پرداخت کنند تا با این شرایط خانواده‌هایی با استطاعت مالی اندک امکان ذخیره‌سازی خون‌بند ناف را داشته باشند.

مديرعامل شركت فناوري بن یاخته‌های رويان گفت: خوشبختانه ما جزء کشورهایی هستیم که توانستیم بالاترین ظرفیت ذخیره‌سازی خون‌بند ناف را ایجاد کنیم و اکنون بالاترین ظرفیت ذخیره‌سازی در خاورمیانه را دارا هستیم.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر