درآمد پایدار در شهرداری‌ها مستلزم جذب سرمایه‌گذار است

استاندار خراسان شمالی تأکید کرد: شهرداری‌ها به دنبال جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باشند چراکه برای کسب درآمد پایدار، راهی جز این مهم وجود ندارد.

 

 

به گزارش شرق 24، محمدرضا صالحی در گردهمایی شهرداران استان با بیان این‌که شهرداری‌ها برای افزایش درآمد شهری به دنبال جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باشند، افزود: برای کاهش فشارهای اقتصادی بر سرمایه‌گذاران و حوزه شهرداری از راهکارهای نوین جذب سرمایه‌گذاران مانند موافقت برای تغییر کاربری زمین‌ها بهره‌مند شوید.

صالحی تصریح کرد: در فرهنگ‌سازی شهری مانند بازیافت زباله به‌عنوان طلای کثیف، اهتمام جدی داشته باشید و شعار شهر من خانه من را به فرهنگ خانه من شهر من تبدیل کنید.
وی خطاب به شهرداران تأکید کرد: با تکیه‌بر توانمندی‌های استان در حوزه گیاهان دارویی، خراسان شمالی را به مبدأ توریسم درمانی تبدیل کنید و در مبادی ورودی شهرها با معرفی اماکن گردشگری و سوغات استان زمینه‌های ماندگاری مسافران را فراهم‌سازید.

وی تصریح کرد: ضمن حمایت از صنایع بزرگ استان باید برای ایجاد مشاغل ارزان‌قیمت تلاش مضاعف داشته باشیم به‌عنوان‌مثال پیگیری‌های استان برای دریافت مصوبه‌ای به‌منظور احیای کارخانه لاستیک بارز که از فهرست تأمین اجتماعی خارج‌شده بود با 800 میلیارد تومان اعتبار یک اقدام توسعه‌ای است اما نمی‌تواند مشکل اشتغال استان را به‌طور کامل برطرف سازد.

 

ارائه برنامه شهرداری‌ها تا ۱۴۰۰ و بهره‌مندی از تجارب شهرهای پیشرفته

 مقام عالی دولت در استان تأکیداتی را خطاب به شهرداران مطرح کرد و گفت: شهرداران استان برنامه ۴ سال آینده خود تا۱۴۰۰ را ارائه دهند و همچنین همراه با بهره‌مندی از علوم و فناوری‌های روز دنیا باید از تجارب شهرهای پیشرفته در حوزه توسعه شهری بهره‌مند شوند.

وی اظهار داشت: همواره تأکید کرده‌ام که هیچ‌یک از دستگاه‌های اجرایی حق شکایت از یکدیگر را ندارند و باید تلاش شود این موضوع در مورد شهرداری‌ها نیز نهادینه شود.
صالحی افزود: حوزه شهری استانداری باید محل اول رسیدگی و حل اختلافات و شکایات علیه شهرداری‌ها شود و همچنین تأکیددارم شهرداری‌ها نیز حق شکایت از دستگاه‌های دولتی را ندارند و بروز هرگونه اختلاف باید توسط کارشناسان حوزه شهری استانداری به‌عنوان نخستین ملجأ شهرداران و مرجع رسیدگی، بررسی شود.

صالحی با تأکید بر این‌که شادابی و نشاط را به مردم استان هدیه دهیم، تصریح کرد: ایجاد تونل سبز در ورودی‌های اصلی شهرها هدف‌گذاری شده است اما قرا نیست تمام مشکلات شهری مانند مشاغل مزاحم در این اماکن در پوشش این طرح برطرف شود.
صالحی خطاب به شهرداران با تأکید بر رعایت قوانین و مقررات موجود برای جلوگیری از بروز اختلافات و همچنین افزایش قدرت ریسک‌پذیری در حوزه مدیریت شهری، افزود: شهرداری‌ها برنامه ۴ سال آینده خود تا ۱۴۰۰ را ارائه دهند و همچنین امکانات موجود باید مبنای توسعه شهری باشد.
صالحی در پایان این نشست در آستانه فرارسیدن سال نو بر اتمام اقدامات عمرانی شهرداری‌ها مانند حفاری در شهرها از ۲۰ اسفندماه تأکید کرد.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی خاطرنشان کرد: کم‌توجهی به تأمین درآمد پایدار روستاییان و بهره‌مندی از تجارب کشورهای پیشرفته در بحث توسعه روستایی و شهری مهم‌ترین غفلت‌ها در حوزه توسعه طی دوران پس از انقلاب است که علی‌رغم فراهم‌سازی امکانات زیرساختی مانند آب،برق و گاز امروز شاهد مهاجرت‌های فراوانی روستاییان به نواحی شهری برای کسب درآمد هستیم و بنابراین با آگاهی از این موضوع باید شهرداران از تجارب شهرهای پیشرفته در حوزه توسعه شهری بهره‌مند شوند.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر