روزانه حدود 10 تن زباله قابل بازیافت در بجنورد دفن می‌شود

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های خراسان‌شمالی گفت:میزان تولید زباله‌های بازیافت شدنی در این استان حدود ۲۰ تن است که ۱۰ تن از زباله‌های قابل بازیافت در بجنورد دفن می‌شود.

 

 

روح‌الله عظیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در شهر بجنورد روزانه 130 تن زباله تولید می‌شود، اظهار داشت: میزان تولید زباله‌های بازیافت شدنی در این استان حدود 20 تن است که حدود 10 تن از آن توسط زباله گردها و یا خود این سازمان تفکیک و جداسازی و به شهر مشهد ارجاع داده می‌شود و حدود 10 تن باقی‌مانده نیز همراه با سایر زباله‌ها دفن می‌شود.

عظیمی افزود: 80 درصد زباله‌های تولیدی در سطح شهر مواد غذایی هستند که نمی‌توان دوباره آن را به چرخه مصرف بازگرداند.

وی تصریح کرد: حجم عظیمی از زباله‌هایی که حکم طلای کثیف را دارد بدون این‌که از آن بهره‌ای برده شود به‌صورت غیراصولی دفن می‌شود و سود آن عاید هیچ‌کسی نمی‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های خراسان‌شمالی گفت: این سازمان به دنبال آن است که میزان تولید زباله به‌خصوص زباله مواد غذایی را کاهش دهد و باید شهروندان نیز به این نکته مهم توجه داشته باشند.

به گزارش اتفاقیه، عظیمی خاطرنشان کرد: میانگین تولید زباله مواد غذایی در سطح کشور میان 65 تا 75 درصد است این در حالی است که رقم 80 درصد در بجنورد می‌تواند با فرهنگ‌سازی انجام‌شده به 60 درصد کاهش یابد.

عظیمی با بیان اینکه 20 درصد زباله‌های باقی‌مانده مربوط به مواد بازیافت شدنی چون پلاستیک، فلزات و غیره است، اظهار داشت: بخشی از این زباله‌ها در کارخانه‌هایی که صنایع تبدیلی مرتبط با آن در استان وجود دارد مورداستفاده قرار می‌گیرد که مقدار آن اندک است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های خراسان‌شمالی گفت: افزایش تعداد زباله گرد در سطح شهرها عملیات خدمات‌رسانی صحیح به شهروندان استان را تحت تأثیر قرار داده است و روند اجرای عملیات رفت‌وروب و زباله برداری را کند کرده است.

وی افزود: شهروندان می‌توانند با تفکیک ضایعات با ارزش در منازل ، از پرسه زدن زباله گردها در شهر بکاهند.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر