نقشه داعش برای حمله بیولوژیک به انگلیس

یک مأمور سازمان اطلاعات داخلی انگلیس هشدار داد عناصر انگلیسی گروه تروریستی داعش در حال ساخت مواد سمی «رایسین» و «سیاه زخم» هستند.

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، به نقل از دیلی استار، یک مأمور «ام آی 5»، سازمان اطلاعات داخلی انگلیس، هشدار داد که هر دوی این مواد سمی می تواند منجر به مرگ صدها انسان شود و هرکس که اندکی از دانش علمی برخوردار باشد می تواند چنین سلاح هایی را در آزمایشگاه بسازد. بیم آن وجود دارد که عناصر گروه تروریستی داعش از این مواد سمی برای مسموم کردن مواد خوراکی در سوپرمارکت‌ها و یا آلوده کردن منابع آبی استفاده کنند.

این مقام سازمان اطلاعاتی انگلیس این هشدارها را پس از آن مطرح کرد که به تازگی نگرانی هایی بوجود آمده است درباره اینکه انگلیس حتی آمادگی مقابله با یک حمله تروریستی بیولوژیک را هم ندارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که سازمان های امنیتی انگلیس هر ماه دست کم یک حمله تروریستی را خنثی می کنند.

شب گذشته هم یک منبع آگاه اعلام کرد: ما می دانیم که گروه تروریستی القاعده در گذشته هم تلاش کرده است که ماده سمی «رایسین» را در انگلیس تولید کند. هم اکنون هم این نگرانی وجود دارد که عناصر گروه تروریستی داعش که در انگلیس حضور دارند، دست به چنین کاری بزنند. استفاده داعش از سلاح های شیمیایی و بیولوژیک یک تهدید است که باید با آن به صورت جدی برخورد شود.

وی افزود: این‌ها سلاح هایی هستند که ساخت آنها بسیار ساده است؛ اما عواقب مرگباری به دنبال خواهند داشت. ما می دانیم که شهروندان انگلیسی که در سوریه و عراق به عضویت گروه تروریستی داعش درآمده بودند، تعدادی تاکتیک تروریستی از جمله ساخت این سلاح های بیولوژیک را آموزش دیده اند.

رایسین یک ماده سمی بسیار خطرناک بوده که اثر سمی آن هزار برابر بیشتر از سیانور است. حتی مقداری اندکی از این ماده می تواند یک انسان بالغ را از پای درآورد. سیاه زخم یا آنتراکس هم یک بیماری باکتریایی ویژه گیاهخواران اهلی مثل گاو و گوسفند است که انسان هم به آن مبتلا می شود. از باکتری سیاه زخم در جنگ افزارهای بیولوژیک استفاده می شده است.
 

باشگاه خبرنگاران

نظرات

ارسال نظر