محیط زیست خراسان شمالی خبر انتقال گونه های جانوری پردیسان به یزد را تایید کرد

 

این خبر در کانال محیط زیست انتشار یافته است

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از برنامه انتقال 5راس قوچ و میش از پارک پردیسان بجنورد به استان یزد خبر داد.

«مطهری» گفت:  دلایل انجام این کار، تکثیر و پرورش  قوچ و میش در سایت جدید دارای مجوز استان یزد و همچنین محدود بودن فضای پارک پردیسان است.

 وی افزود: طبق نظر سازمان حفاظت محیط زیست قرار است  5راس قوچ و میش طی این هفته بعد از انجام آزمایش هایی و بررسی سلامت آنان برای تکثیر و پرورش به یک سایت بخش خصوصی در استان یزد منتقل شوند.

وی خاطر نشان کرد: پارک پردیسان بجنورد طبق استاندارد حفاظت محیط زیست، گنجایش حدود 30راس از این گونه های جانوری را دارد اما در حال حاضر تعدادشان به بیش از ۵۰ راس رسیده است که با زایمان وحوش در ماههای آتی قطعا آمار حیات وحش مجموعه بیشتر خواهد شد لذا این سایت از لحاظ عرصه پوشش گیاهی و آبی وضعیت مناسبی برای این تعداد حیات وحش را ندارد.

 

وی یکی دیگر از مشکلات پارک پردیسان با فضای محدود را وجود چهار گونه مختلف از چهارپایان ذکر کرد و ادامه داد: معمولا در این گونه پارک ها باید یک تا دو گونه نگهداری شود که در حال حاضر به چهار گونه (قوچ و میش،کل و بز، آهو و مرال) می رسد.

وی اظهارکرد: فصل جفت گیری این چهارگونه نزدیک به هم است و با توجه به فضای کم سایت  و بروز بیماری  و درگیری در  مواقع جفت گیری حیوانات به صورت غریزی و برای دفاع از جفت خود به هم حمله می کنند که گاهی علاوه بر آسیب دیدن باعث تلف شدن یکدیگر می شوند.

 

توضیح محیط زیست دوستان استان:

 

  آقای مطهری ! ضمن خسته نباشید. به یاد داریم کوشکی (یوز در اسارت جاجرم ) نیز به بهانه تکثیر از استان خارج شد و اکنون چندین سال است که خبری از تکثیر نیست و بعید می دانیم به استان بازگردانده شود( البته شنیده ایم اکنون به دلیل عدم تطابق محیطی   بیمار نیز شده است!)

 

 آقای مدیرکل! مزید اطلاع پارک پردیسان 50هکتار و پارک یزد 16 هکتار است!  حال کدام شرایط برای این گونه ها  سخت تر است بجنورد یا یزد؟

 آقای مدیر!  گونه های پارک یزد چندین برابر پردیسان است آیا آنجا گونه ها جانوری نسبت به استان ما صبورتر  می شوند.

 استاد! شما بفرمایید شرایط محیطی کویری یزد برای قوچ مناسب تر است یا کوهستانی استان

آقای مطهری! لطفا روند در پیش گرفته انتقال  گونه های جانوری استان را متوقف کنید.

 آقای مدیر! شما بگویید چرا جمعیت پلنگ های استان در حال کاهش است؟!

  آقای مطهری! راستی از توله یوز چه خبر؟!

 

طبق شنیده ها: این 5راس عصر پنج شنبه از استان به یزد منتقل می شوند.

هم اکنون که در حال مطالعه این مطلب هستید در پردیسان دام  برای گرفتن این 5 راس پهن است!

استان من

نظرات

ارسال نظر