پایگاه اطلاع رسانی شرق 24

ماموریت وزیر خارجه فرانسه در ایران/ کت و شلوار فرانسوی با تن پوش آمریکایی

ماموریت وزیر خارجه فرانسه در ایران/ کت و شلوار فرانسوی با تن پوش آمریکایی

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در حالی بامداد امرو به ایران سفر کرده که سخنانش قبل از این سفر علیه کشورمان نشان می دهد فرانسه همچنان در پازل آمریکا بازی می کند.

 

وزیر خارجه فرانسه پس از چندین بار تغییر زمان سفرش نهایتا به ایران امد اما در کمال شگفتی قبل از حرکتش گفت که ایران باید به نگرانی‌‌‌‌ها درباره برنامه موشکی خود توجه نشان دهد یا اینکه با تحریم‌های احتمالی مواجه خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز، این سخنان نشان می دهد فرانسوی ها همچنان تحت فرمان آمریکایی ها هستند و پاریس خود را از واشنگتن جدا نکرده بلکه در پازل سرمداران کاخ سفید بازی می کند.

 وی اعلام کرده بود که برنامه‌های موشک بالستیک با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل سازگار نیست و فراتر از نیاز تهران به دفاع از مرزهای خود است. این ادعا اگر چه بسیار مضحک است اما همچنان فرانسوی ها می خواهند ایران دست از داشتن قدرت موشکی بردارد و این مساله در واقع خلاف مصالح کشور و نظرات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است.

جالب اینکه وزیر خارجه فرانسه حتی ایران را تهدید کرده است که "اگر به این موضوع توجه نشود امکان دارد که تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال شود."

وی از تهدیدهای جدید به نوعی سخن می گوید که گویا در 40 سال پس از انقلاب اسلامی ، ایران با تحریمی روبرو نبوده و بار اول است که می خواهد تحریم شود.

از سوی دیگر بر خلاف امضای کشورهای غربی پای برگه برجام حالا باز هم فرانسه و آمریکا تهدید می کنند که تحریم های ایران شدید تر می شود.

اما وزارت خارجه فرانسه در آستانه این سفر بیانیه‌ای را منتشر کرد و ضمن ابراز نگرانی از برنامه موشکی ایران عنوان شد که برنامه موشکی ایران عاملی برای نگرانی‌های فراوان فرانسه و شرکایش است. این اقدام در راستای قطعنامه 2231 شورای امنیت نیست و عاملی برای بی‌ثباتی در منطقه محسوب می‌شود. ما همچنین مراتب نگرانی خود را در زمینه انتقال موشک به دیگران و کمک به گرو‌ه‌هایی در منطقه اعلام کرده‌ایم. به همین دلیل ما امیدواریم که بتوانیم در مسیری درست با ایران مذاکره کنیم.

وزارت خارجه فرانسه از سوی دیگر در این بیانیه مدعی شده که نقشی که ایران در منطقه ایفا می‌کند، پیامدهای بی‌ثبات‌کننده‌ای برای این ناحیه دارد. ما امیدواریم که ایران نقش مثبتی برای حل بحران در خاورمیانه داشته باشد و به حاکمیت کشورها احترام بگذارد. به همین دلیل در کنار دیگر موارد مانند یمن، لبنان و عراق، بحران سوریه و اقدامات بشردوستانه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

و در پایان تاکید کرده اند که سفر لودریان به ایران با هدف گسترش روابط بین دو کشور و بر طبق چاچوب سفر روحانی به پاریس در سال 2016 صورت می‌گیرد. ما امیدواریم که که به مذاکره با ایران در همه موارد ادامه دهیم که شامل مسائل فرهنگی، علمی و تبادل افراد میان جامعه ایران و فرانسه می‌شود.این موضوع با توجه به افتتاح نمایشگاه لوور در تهران نشانگر روابط درازمدت روابط فرهنگی ایران و فرانسه است. این نمایشگاه تاریخچه موزه لوور را به نمایش می‌گذارد.»

این در حالی است که بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در مقابل این بیانیه موضع گرفت و عنوان کرد که  مواضع ایران، در قبال اظهاراتی که گهگاه از زبان برخی از دولتمردان فرانسوی شنیده و یا در رسانه‌ها مطرح می‌شود، بسیار شفاف و روشن است. ایران به‌عنوان قربانی تجاوز هشت‌ساله در جنگ تحمیلی توسط یک دیکتاتوری که با رفتار سبعانه خود برای چند دهه این منطقه حساس را با تنش، ناآرامی و بی ثباتی و جنگ روبرو کرد، تجاربی را آموخت که باید بتواند در حد لازم و متعارف از خودش دفاع کند و آن‌قدر توانمندی لازم را داشته باشد که دیگران هوس تجاوز مجدد به خاک ایران را نداشته باشند.

وی تصریح کرد: هر آنچه در حوزه دفاعی تعقیب می‌کنیم یک سیاست کاملاً دفاعی است و این سیاست دفاعی ما علیه دیگران نخواهد بود، بلکه کاملاً بازدارنده، دفاعی و در خدمت تمامیت ارضی و استقلال و آزادی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و این سیاست و موضوع بحث موشکی منافاتی با موازین و قطعنامه‌های سازمان ملل نخواهد داشت و ندارد.

قاسمی بیان داشت: ارتباط دادن بی‌جای این موضوع به سایر موضوعات از جمله برجام، یک موضوع کاملاً انحرافی و بی‌منطق است که توسط معاندان ایران مطرح می‌شود و ما در بحث موشکی و دفاعی، سیاست‌های ملی خود را ادامه خواهیم داد و در این خصوص به عنوان یک کشور مستقل که خواهان صلح و ثبات و امنیت است و تجربه یک جنگ طولانی را از سر گذرانده، از کسی برای چگونگی این سیاست‌ها اجازه نخواهیم گرفت و به هیچ کشور دیگری هم اجازه نخواهیم داد که در این گونه مسائل و سیاست‌های ایران دخالت کند و بخواهد در این گونه موارد سخنی و گفتاری را با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر