معرفی 776 مددجوی استان خراسان شمالی به بانک برای دریافت وام اشتغال

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی گفت: طی امسال 776 نفر از مددجویان بهزیستی به‌منظور دریافت وام اشتغال به مبلغ 14 میلیارد تومان به بانک معرفی شدند.

 

 اسماعیل قربانی در گفتگو با خبرنگار ما  اظهار داشت: برای ۱۰۵خانوارهای روستایی دارای حداقل دو عضو معلول  تکمیل سهمیه مسکن و اعتبار جذب شد.

دکتر قربانی از جذب و هزینه ۱.۵ میلیارد تومان اعتبار کمک‌هزینه مسکن برای مددجویان تحت پوشش بهزیستی خبر داد و افزود: همچنین واگذاری پروژه 294 واحدی مسکونی به مددجویان زیرپوشش که شامل معلولان، زنان سرپرست خانوار و غیره هستند آغازشده است.

وی تصریح کرد: طی امسال ۳۰۰ نفر از مددجویان تحت پوشش بهزیستی از پرداخت انشعابات آب، برق و گاز معاف شدند.

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی با بیان اینکه هر هفته با ملاقات حضوری با مددجویان در به‌منظور رفع مشکلات و ارائه خدمات انجام می‌شود، گفت:از ابتدای امسال تاکنون به‌منظور رفع مشکلات مددجویان، دو هزار و ۹۷۰ نفر از مددجویان به‌صورت حضوری ملاقات شد.

دکتر قربانی با اشاره به اقدامات مهمی که در حوزه توان‌بخشی انجام شده است، افزود: افتتاح کارگاه تولیدی –حمایتی بهشت در شهرستان بجنورد،راه‌اندازی مرکز معلولین ذهنی زیر 14سال در شهرستان فاروج، تأمین وسایل بهداشتی و کمک توان‌بخشی معلولین،راه‌اندازی انجمن CBR در شهرستان بجنورد از اقدامات انجام شده ذکر کرد.

وی با بیان اینکه 97درصد حق پرستاری ضایعه نخاعی به معلولین ضایعه نخاعی تحت پوشش پرداخت‌شده است، خاطرنشان کرد: طی امسال خانه سالمندان نشاط در شهرستان مانه و سملقان ویژه آقایان و خانه سالمندان ویژه خانم‌ها در اسفراین تجهیز و در جهت ارائه خدمات آغاز بکار کرده است.

دکتر قربانی از آغاز فعالیت اولین بنیاد فرزانگان استان در شهر بجنورد خبر داد و افزود: همچنین آغاز بکار دو خانه کوچک حامی یک و دو ویژه معلولان ذهنی خفیف دختر بالای 14 سال و پسر زیر 14 سال نیز از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی در جهت ارائه خدمات هر چه‌بهتر به مددجویان است.

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی گفت:همچنین طی امسال برای اولین بار در استان سامانه صدای مشاور شماره ۱۴۸۰ جهت مشاوره غیرحضوری و تلفنی با راه‌اندازی خطE1 تجهیز شد.

قربانی اظهار داشت: هم استانی‌ها می‌توانند با برقراری ارتباط با این خط تلفنی، از خدمات مشاوران مجرب و مشاوره رایگان این سامانه استفاده کنند.

وی افزود: در زندگی امروزی با توجه به فشارها و اضطراب‌های مختلف، همه مردم نیاز به مشاوره دارند و با توجه به اینکه دسترسی به مراکز مشاوره حضوری ممکن است برای بعضی از افراد دشواری‌هایی به همراه داشته باشد، خط تلفنی صدای مشاور از طرف سازمان بهزیستی با شماره چهاررقمی ۱۴۸۰ از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب فعال است و افرادی که نیاز به مشاوره‌های خانوادگی، روانی، عاطفی، رفتاری، فرزند پروری ، تحصیلی، شغلی و ازدواج  دارند، می‌توانند با تماس از دورترین مناطق استان با هر کدام از سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل، رایتل، تالیا و تلفن ثابت موارد خود را با این سامانه مطرح و از خدمات مشاوره‌ای سازمان بهزیستی بهره‌مند شوند.

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مشاوره ژنتیک یکی از فعالیت‌های مهم سازمان بهزیستی در راستای پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از  اختلالات ژنتیکی است، اظهار داشت: هم‌اکنون 50 درصد علت معلولیت‌ها اختلالات ژنتیکی است لذا مشاوره ژنتیک گامی مهم و مؤثر در راستای پیشگیری از معلولیت‌ها است.

قربانی جهت دستیابی به امر مهم پیشگیری از معلولیت‌های ژنتیکی امسال دو طرح مهم توسط اداره کل بهزیستی خراسان شمالی تحت عنوان مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج جهت زوجینی که در شرف ازدواج هستند و طرح غربالگری اختلالات ژنتیک افراد 15 تا 25 سال در سطح سه شهرستان استان بجنورد، شیروان و اسفراین اجرا شد.

وی اظهار داشت: هدف کمی در طرح مشاوره ژنتیک 4500 زوج و در طرح غربالگری 2500 نفر بود که دو طرح صدر صد تحقق یافت.

به گزارش اتقاقیه، مدیرکل بهزیستی استان افزود: اجرای مشاوره و آزمایشات این طرح‌ها برای گروه‌های مشمول که در معرض خطر بیماری‌های ژنتیکی بودند به‌صورت صد درصد رایگان انجام شد و تمام هزینه‌های آزمایشات و مشاوره از سوی بهزیستی به آزمایشگاه‌ها و پزشکان طرف قرارداد پرداخت‌شده است .

قربانی افزود: در برنامه مشاوره ژنتیک  که مجزا از طرح‌ها در مراکز مشاوره ژنتیک استان اجرا می‌شود نیز حدود 70 درصد هزینه آزمایشات تخصصی از سوی بهزیستی پرداخت می‌شود و هزینه مشاوره و آزمایشات ژنتیک مددجویان بهزیستی نیز رایگان است که به‌صورت پرداخت به آزمایشگاه 70 درصد و پرداختی به‌صورت موردی 30 درصد است.

نظرات

ارسال نظر