به والله اعتبارات ملی استان خراسان شمالی بسیار کم است

نماینده 5 شهرستان استان گفت: به والله اعتبارات ملی استان بسیار کم است. لطفاً در تخصیص اعتبارات، خراسان شمالی  را ویژه ببینید، در غیر این صورت فاصله استان ما با استان‌های توسعه‌یافته روزبه‌روز بیشتر خواهد شد و بر محرومیت مردم عزیز استان افزوده خواهد شد که این امر با مبانی انقلاب اسلامی که فلسفه وجودی آن دفاع از حقوق محرومان است در تضاد قرار داد.

 

به گزارش شرق 24، نماینده 5 شهرستان استان امروز در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس اظهار داشت: خراسان شمالی سرفراز به‌عنوان باب الرضا و گنجینه فرهنگ‌ها و معرفت‌ها علی‌رغم داشتن مواهب طبیعی و سرمایه انسانی بالا اما سطح درآمد خانوارهای شهری و روستایی آن از متوسط کشوری پایین‌تر است، بطوریکه 35/0 درصد از درآمدهای کشور به خراسان شمالی تعلق دارد و تولید سرانه استان 5درصد  درصد تولید سرانه کشور و تولید ناخالص داخلی استان  64/0 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است.

علی قربانی تصریح کرد: اما نرخ مشارکت اقتصادی استان برابر 42 درصد  است که از میانگین کشوری بالاتر بوده، ضمن تحسین خدمات ارزنده دولت‌های پیشین و بخصوص دولت تدبیر و امید که از ابتدای شروع کار بیش از 3100 میلیارد تومان اعتبارات در بخش‌های زیر بنایی استان هزینه گردیده است.

قربانی خطاب به رئیس‌جمهور عنوان کرد: لکن جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، بیش از 3 سال است که از «علی برکت الله» جنابعالی در آغاز عملیات اجرایی فاز 2 پتروشیمی بجنورد می‌گذرد و علی‌رغم وعده‌های مکرر و دستور صریح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جنابعالی در هامش نامه نمایندگان استان مبنی بر این‌که تعهد کرده‌ام و این پروژه باید اجرا شود لکن هنوز خبری از شروع فاز 2 پتروشیمی نیست.آقای رئیس‌جمهور این خواست مردم استان و وعده جنابعالی است لطفاً دستور فرمایید سریعاً شروع شود.

وی افزود: آخوندی وزیر راه و شهرسازی علی‌رغم وعده‌های مکرر و قول مساعد جنابعالی و دکتر نوبخت و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه مبنی بر تأمین اعتبار چهار بانده کردن جاده جنگل گلستان به بجنورد بطوریکه سالانه20 میلیون مسافر از این جاده عبور می‌کنند و به جاده مرگ شهرت یافته است. لکن عملیات اجرایی این پروژه پیشرفت چندانی نداشته است و پیش‌بینی 45 میلیارد تومان اعتبار در سال97 در صورت تخصیص 100درصد که تقریباً غیرممکن است اوج کم‌توجهی به این جاده ملی است که توجه ویژه‌ای را می‌طلبد.

وی اظهار داشت: از شروع احداث پروژه میامی – جاجرم – گرمه بیش از 27 سال می‌گذرد لکن هنوز حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. ضمناً علی‌رغم وعده‌های وزیر راه و شهرسازی مبنی بر خرید هواپیمای جدید اما در حال حاضر بیش از 50 درصد پروازهای فرودگاه بجنورد لغو شده است.

نماینده 5 شهرستان استان در خصوص عملکرد وزیر بهداشت نیز گفت: شهرستان مرزی راز و جرگلان که یکی از محروم‌ترین شهرستان‌های کشور به شمار می‌رود با 70 هزار جمعیت در فاصله 170 کیلومتری از مرکز استان با 300 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان فاقد بیمارستان است.

قربانی بیان کرد: محروم‌ترین روستاهای کشور در شهرستان مرکز استان ما قرار دارند، شهر بجنورد، مرکز استان  30 درصد جمعیت آن حاشیه‌نشین است.

وی گفت: از زمان وقوع زلزله 7/5 ریشتری اردیبهشت‌ماه سال جاری که بیش از 15 هزار واحد مسکونی آسیب دیدند بیش از 10 ماه می‌گذرد ، لکن هنوز 20 درصد اعتبارات هزینه‌ای و 30 درصد اعتبارات تملک و دارایی و سرمایه‌ای تخصیص‌یافته است و برخی از زلزله‌زدگان تا چند ماه قبل در داخل چادر زندگی می‌کردند.انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر