نیکوکاری و احسان به نیازمندان

احسان و نیکوکاری به هراندازه و شیوه، نمود شکوفایی درک انسان توانمند نسبت به همنوعان محتاج و درمانده در گردش زندگانی است.

 

به گزارش شرق 24، انجام امور خیر فرایندهای مثبت دیگری هم دارد. ایجاد تحکیم روابط انسانی دارا و ندار، ساماندهی کانون‌های خرد افراد گرفتار از تنگدستی و رهاشده در پروسه سلامت بستر زندگی عمومی، آسایش درونی نیکوکاران، تأثیر روانی، فرهنگی و توجه در جامعه نسبت به مستمندان واقعی ازجمله این آثار است. اما مهم‌ترین آن‌که آدم بخشنده از دوستی رزاق خالق یکتا همواره غرق لذت و سرور می‌شود.

در این گزارش نظرات مردم از قشرهای مختلف را در مورد انگیزه و احساس آن‌ها در کمک به نیازمندان و تأثیرات نیکوکاری در فرهنگ‌سازی و اندیشه ورزی به این قبیل اقدامات انسان دوستانه و خداپسندانه، جویا می‌شویم.

 

«تمام زندگی‌مان را به لطف خدا مدیون امور خدمت و رفع حاجات مردم نیازمند و درمانده هستیم، ما مسلمان هستیم و اعتقاد ایمانی مرتبط با کمک به مستمندان داریم.»

این نظر یک مغازه‌دار است که می‌افزاید: دنیای گذرا و آخرت انسان، بسته به چگونگی ضمانت اجرایی همین کمک‌ها به مستمندان و بی‌بضاعتان است. اگر در این دنیا به وسع و همت خود به چنین امر انسانی توجه کنیم خداوند هم به‌عنوان پاداش نیکوکاری، به ما عنایت می‌کند و ما که مسلمان هستیم در ارتباط به این کمک کردن‌ها دلایل ایمانی داریم.

وی در این خصوص توضیح می‌دهد: در بعد انسانی، کمک به نیازمندان یک وظیفه ایمانی- انسانی است. براین مبنا همه‌کسانی که استطاعت مالی دارند می‌باید از طریق کمک‌رسانی به ضعفا اقدام کنند. اگر افراد گرفتار تنگدستی مورد یاری قرار گیرند معتقدم فردای آن روز خداوند چند برابر نسبت به آنچه کمک شده، خیر و عوض می‌دهد.

 

شهروند دیگری که در پیاده‌رو کالسکه دو فرزند خردسالش را هل می‌دهد، نظرش را درباره نیکوکاری مردم نسبت به یکدیگر، می‌پرسم. او می‌گوید: «کمک کردن به مستمندان یک تجلی خوب انسانی و موردپسند و رضایت خداوند است.

وی شغل خود را خانه‌دار معرفی می‌کند و در خصوص احساس مردمانی که مشکلاتی از زندگی درماندگان را برطرف می‌کنند و اثرات روانی آن در جامعه، مردم و حتی بچه‌ها، همچون سایر شهروندان نیز اشاراتی دارد.

وی می‌گوید که تلاش کرده تا در برنامه جشن نیکوکاری نقش فعالی داشته باشد و تصریح می‌کند:

 

شهروند دیگری معتقد است انسانی‌هایی که آسایش و راحتی خیال و فکر را تنها برای خود نمی‌خواهند و با خلوص نیت به فکر خشنود کردن اهل‌وعیال خانواده‌ای درمانده یا بدون سرپرست و تهیدست هستند نیز از رضایت خدا و رحمت او غافل نمی‌شوند و آرامش درونی دارند.

وی با بیان اینکه تأثیرات معنوی عمل به احسان و نیکوکاری را به‌خوبی در زندگی خود درک می‌کند می‌گوید: احسان و نکوکاری نسبت به نیازمندان، مضاف بر حوزه تأکیدات فراگیر در قرآن و توصیه‌های اسلامی، ریشه در نهاد انسانی دارد و مردم در جامعه ما خواه‌ناخواه به سمت یاری و کمک نیازمندان روی می‌برند.

 

این‌که شاد شدن من در اين باشد كه آيا من به آن انساني كه فقير است خدمتي کرد‌ه‌ام؟ آيا من توانسته‌ام گره كوچكي از دردها و رنج‌هایش بازکنم؟ این‌که فلان انسان دچار درد است دچار ناراحتي است. من به‌عنوان يك انسان چقدر توانسته‌ام دردش را التیام‌بخشم؟ مگر نه اين است كه:

 بنی‌آدم اعضاي يكديگرند    كه در آفرينش زيك گوهرند

 چو عضوي بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

آری در امر همیاری و کمک به نیازمندان این اعتقاد شاخص برای همه‌کسانی که در چنین قبیل امور خیر مشارکت می‌کنند هیچ‌گونه چشم هم‌چشمی نیست و همه از سر خلوص و وظیفه انسانی خود بخشندگی می‌کنند و ما با این تفکر، در آستانه سال نو و در هفته نیکوکاری بار دیگر نوع‌دوستی را مشق می‌کنیم.

 جمع‌آوری 3میلیارد تومان طی دو روز در جشن نیکوکاری استان

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی به اتفاقیه گفت: حدود 3 میلیارد تومان از سوی مردم نوع‌دوست استان در دومین روز از جشن نیکوکاری جمع‌آوری شد.

عباس اهرابی با بیان اینکه پارسال مردم نوع‌دوست استان دو میلیارد و 700 میلیون تومان کمک نقدی و غیر نقدی در این جشن اهدا کردند افزود: طی دو روز حدود سه میلیارد تومان از پایگاه‌های نیکوکاری استان جمع‌آوری شد.
وی تصریح کرد: پایگاه‌های ثابت جمع‌آوری کمک‌های مردمی تا 25 اسفند در میادین اصلی شهرستان‌های استان دایر است.

وی عنوان کرد: استان خراسان شمالی شش هزار دانش‌آموز نیازمند و شش هزار یتیم و مددجوی طرح محسنین دارد.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر