اجرای طرح ارائه خدمات مالی خرد به افراد کم‌درآمد استان

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی از اجرای طرح خدمات مالی خرد باهدف توانمندسازی و بهبود معیشت  افراد کم‌درآمد در استان خبر داد.

 

 

به گزارش شرق 24، اسماعیل قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار اتفاقیه اظهار داشت: کاهش فقر نسبی، توسعه عدالت اجتماعی از طریق فراهم ساختن زمینه دسترسی گروه‌های آسیب‌پذیر اقتصادی و کم‌درآمد فاقد ضامن و وثیقه به تسهیلات بانکی، ارتقا سرمایه اجتماعی در جامعه، ایجاد و توسعه کسب‌وکارهای کوچک، کمک به کاهش نرخ بیکاری، افزایش نرخ مشارکت گروه هدف در بازار کار، کمک به ارتقا سطح پس‌انداز ملی و اعتلا کرامت انسانی افراد از ویژگی‌های این طرح است.

قربانی عمده مشمولان این طرح را افراد کم‌درآمد، آسیب‌پذیر اقتصادی نظیر زنان سرپرست خانوار، دختران جوان تحت پوشش در مناطق محروم شهری و روستایی، جوانان بیکار جویای کار، صاحبان کسب‌وکارهای خرد و کوچک و اقشار کم‌درآمد بیان کرد.

وی تصریح کرد: طرح خدمات مالی خرد در دو شهرستان شیروان و بجنورد و در روستاهای اطراف این دو شهرستان اجرایی شده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی همچنین از اجرای طرح اجتماع‌محور در مناطق حاشیه شهرستان اسفراین و بجنورد خبر داد و افزود:اجرای این دو طرح اقدامات مهمی در راستای توانمندسازی برای اقشار ضعیف به‌ویژه زنان سرپرست است.

قربانی با بیان اینکه همچنین به همین منظور نشست تخصصی معاونان دفتر توانمندسازی سراسر کشور آذرماه امسال در بجنورد برگزار شد، اظهار داشت:نشست تخصصی دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سراسر کشور در راستای ارتقای خدمات برای اولین بار در استان برگزار شد.

مدیرکل بهزیستی استان افزود: طی امسال چهار دوره آموزشی برای کارشناسان و مددکاران مراکز دولتی و غیردولتی استان و سه دوره برای زنان سرپرست خانوار در راستای توانمندسازی زنان بی‌سرپرست هم برگزار شد.

قربانی از راه‌اندازی دو کلینیک مددکاری اجتماعی طی امسال در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: همچنین سه گروه همیار ایجاد و یک گروه دیگر نیز در حال تشکیل است.

مدیرکل بهزیستی استان همچنین از افتتاح مرکز حمایت‌های روانی اجتماعی دختران و خانواده جهت ارائه خدمات روانی اجتماعی و توانمندسازی دختران در معرض آسیب در استان خبر داد و گفت:پیگیری‌ها جهت افتتاح دومین مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده ،کودکان کار به‌منظور ارائه خدمات آموزشی ،توانمندسازی و غیره در حال پیگیری است.

وی با اشاره به خدمات ارزنده خدمات غیردولتی، افزود:امسال به‌منظور برون‌سپاری خدمات حدود چهارصد پرونده به بخش غیردولتی واگذار شد.

قربانی با اشاره به ملاقات حضوری طی امسال با دو هزار و ۹۷۰ نفر از افراد نیازمند در سه‌شنبه هر هفته، افزود: در دومین جشنواره برتر شهید رجایی و ملاقات مردمی با نزدیک به سه هزار نفر ملاقات و مشکلات آن‌ها بررسی و رفع شد.

نظرات

ارسال نظر