باید علیه ایران متحد شویم/ گام نخست، سوریه است

«اظهارات اخیر ترامپ درباره ماموریت ما در سوریه که گفته "در سوریه به دنبال خلاص شدن از داعش و بازگشت به خانه هستیم"، خطر ایجاد خلاء قدرت در این کشور و بهره برداری ایران از آن را افزایش داده است».

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، "مارک کرک" نماینده پیشین مجلس سنا با انتشار یادداشتی در وب‌سایت شبکه فاکس نیوز، به حمایت از سخنان ضدایرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی برخواسته است.

 

وی در راستای پروژه ایران هراسی تیتر زد: آمریکا و اسرائیل باید علیه "ایران خطرناک[!]" کنار یکدیگر باقی بمانند.

 

این سناتور سابق جمهوری خواه، درخواست نتانیاهو از ترامپ برای ایستادگی مشترک علیه ایران را که در نشست آیپک مطرح شد، "درست و به‌جا" خوانده است.

 

مارک کرک می افزاید: این در راستای منافع آمریکا و اسرائیل است که علیه ایران متحد شوند؛ کشوری که به دنبال تسلط بر منطقه [غرب آسیا] بوده و دشمن قسم خورده ماست.

 

وی نوشت: گام نخست در این راستا باید اقدام موثر برای حذف تهدید ایران در کشور جنگ زده سوریه باشد.

 

در ادامه این نوشتار می خوانیم: اظهارات اخیر ترامپ درباره ماموریت ما در سوریه که گفته "در سوریه به دنبال خلاص شدن از داعش و بازگشت به خانه هستیم" خطر ایجاد خلاء قدرت در این کشور و بهره برداری ایران از آن را افزایش داده است.

 

وی افز ود: در صورت پیگیری چنین راهبردی، دولت ترامپ همان اشتباهی را انجام خواهد داد که باراک اوباما مرتکب شد و به اجازه تشدید درگیری های سوریه را داد. در نتیجه همین اشتباه، شرایط مناسب برای رشد گروه داعش در نخستین منطقه ظهور آن، بوجود آمد.

 

این نگرانی در شرایطی مطرح می شود که پیشتر هفته‌نامه نیوزویک به صادقانه نبودن سخنان ترامپ درباره هدف آمریکا در سوریه و تناقض آن با اظهارات قبلی تیلرسون اشاره کرده بود.

 

نیوزویک نوشت: "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا گفت آنچه روسیه، ایران و سوریه اخیرا انجام داده اند یک رسوایی حقوق بشری است. وی افزود تنها هدف آمریکا در سوریه شکست داعش است. این درحالی است که ماه گذشته "رکس تیلرسون" وزیر خارجه آمریکا گفته بود ترامپ برای نگه داشتن نظامیان آمریکا در سوریه برنامه ریزی کرده تا جلوی نفوذ ایرانی ها را بگیرد.

 

مارک کرک در بخش دیگری از یادداشت خود به حوادث اخیر سوریه پرداخته است: سقوط پهپاد ساخت ایران و انهدام جنگنده F16 اسرائیل.

 

کرک نوشته پهپاد ایرانی از هواپیمای بدون سرنشین آمریکا که به دست ایرانی ها افتاده بود کپی برداری شده است. وی از اینکه دیگر جنگ افزارهای آمریکا و اسرائیل در سوریه ساقط و به ایران، روسیه یا چین منتقل شوند ابراز نگرانی کرده است.

 

 

 

111

نظرات

ارسال نظر