اعتصاب سراسری زنان در اسپانیا علیه تبعیض جنسیتی و خشونت خانگی

زنان اسپانیا امروز برای شرکت در اولین اعتصاب سراسری فمینیستی سر کار خود نرفته‌اند. هدف از این اعتصاب برجسته‌تر کردن تبعیض جنسیتی، خشونت خانگی و شکاف در حقوق میان مردان و زنان است.

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، از زنان خواسته شده تا دست از کار در خانه هم بکشند و پولی خرج نکنند. تاثیر این اعتصاب در رسانه‌ها به خصوص رادیو و تلویزیون محسوس بوده و صدای هیچ زنی پخش نشده است.

 

طبق تحقیقی که اخیرا صورت گرفته، زنان اسپانیایی ۱۳ درصد کمتر از مردان حقوق می‌گیرند. شرایط کاری آنها همچنین نامساعدتر از شرایط کاری مردان است.

 

اعتراضات زنان در اسپانیا از بامداد روز هشت مارس، در روز جهانی زن شروع شد و زنان در مادرید با کوبیدن به قابلمه‌ها و سر دادن شعارهایی خواهان پایان دادن به تبعیض میان زنان و مردان شدند.

 

به گزارش بی بی سی، بانیان اعتصاب گفته‌اند بیش از ۵ میلیون نفر در این اعتراضات شرکت کرده‌اند.

 

اتحادیه‌های کارگری و شماری از سیاستمداران زن در اسپانیا از جمله شهرداران زن مادرید و بارسلون از این اعتصاب ۲۴ ساعته حمایت کرده‌اند.

 

در شهرهای مختلف اسپانیا تجمعات اعتراضی برگزار شده است.

 

روزنامه ال‌پائیس اسپانیا می‌گوید شرکت‌کنندگان این اعتصاب بی‌سابقه خواهان برابری میان مردان و زنان هستند.

 

طبق یک نظرسنجی، ۸۲ درصد اسپانیایی‌ها معتقدند برگزاری این اعتصاب "عادلانه" است.

 

شعار اعتصاب سراسری در اسپانیا "اگر ما بایستیم، جهان باز می‌ایستد" بوده است. اثر این اعتصاب در بخش‌های درمانی، مصرفی، حمل و نقل و رسانه‌ای به دلیل عدم حضور زنان در سر کار محسوس بوده است.

 

حزب دست راستی حاکم با اعتصاب زنان مخالفت کرده و گفته است اعتراضات امروز توسط "نخبگان فمینیست" صورت گرفته و "برای زنان واقعی با مشکلات روزمره‌شان نبوده است."

 

البته دو سیاستمدار حزب مردم (حزب حاکم) گفته‌اند حداقل فعالیت را خواهند داشت.

 

 

 

106

نظرات

ارسال نظر