سه روز نفس‌گیر برای صنعت برق

به گزارش مشرق،اواخر هفته گذشته بود که وزارت نیرو با اطلاع از افزایش دمای هوا ضمن اعلام آماده باش به کلیه شرکت‌های توزیع و انتقال برق در سراسر کشور از مردم درخواست کرد نهایت همکاری را با این شرکت‌ها جهت کاهش مصرف برق به عمل آورند.

وزارت نیرو از مردم درخواست کرد در این روزها با قرار دادن کولرهای آبی بر روی دور کُند و کولرهای گازی روی 25 درجه و همچنین عدم استفاده از وسایل پرمصرف برقی در زمان اوج مصرف 12 تا 16 بعد از ظهر و همچنین 21 تا 23 شب نهایت همکاری را با صنعت برق داشته باشند. 

خوش خلق مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه هشدار و آماده باش وزارت نیرو به شرکت‌های برق نشان می‌دهد هفته جاری هفته سختی برای صنعت برق خواهد بود،گفت: با جدی گرفتن صرفه‌جویی می‌توانیم از هفته جاری بدون مشکل عبور کنیم.

وی در خصوص آماده‌باش وزارت نیرو به شرکت‌های برق برای جلوگیری از خاموشی در هفته جاری به دلیل افزایش دمای هوا گفت: شرکت‌های برق همواره در حالت آماده‌باش به‌سر می‌برند، چراکه شبکه برق باید همواره تأمین برق پایدار را انجام دهد و اینکه بخواهیم اصطلاحاً شرکت‌های برق را با سایر ارگان‌ها مقایسه کنیم باید گفت که این آماده‌باش همواره بوده است، اما چون در هفته جاری دمای هوا افزایش می‌یابد، قطعاً مصرف برق نیز رشد خواهد داشت.

به گفته مدیر عامل شرکت برق منطقه ای تهران در سال گذشته مصرف برق در مردادماه 9 هزار و 550 مگاوات بود و امسال به 10 هزار و 91 مگاوات رسیده است و مصرف برق از مرز 10 هزار مگاوات در شهرهای تهران،البرز و قم عبور کرده است.

بنابراین گزارش، پیک مصرف برق روز گذشته به دلیل تعطیلی ادارات و برخی از صنایع با کاهش نزدیک به 3600 مگاواتی روبرو شد و عدد 48 هزار و 370 مگاوات را ثبت کرد، این میزان مصرف حدود 300 مگاوات کمتر از مدت مشابه سال گذشته گزارش شده است اما این بدین معنی نیست که سه روز آینده نیز کاهش مصرف خواهیم داشت.

با این حال بر اساس پیش بینی‌های هواشناسی انتظار می‌رود دمای هوا در روز جاری تا روز دوشنبه به طور متوسط حدود 2 تا 3 درجه در کشور بالاتر برود، به همین دلیل، هم‌زمان با آن شاهد افزایش پیک مصرف برق به بالاترین میزان خود در این روزها خواهیم بود.

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام شده مبنی بر افزایش دمای هوا، وزارت نیرو و شرکت توانیر از روز چهارشنبه اعلام کردند در هفته جاری تمامی شرکت‌های برق منطقه ای و توزیع برق در کشور در حال آماده باش خواهند بود و از مردم خواسته شده است تا نهایت همکاری را در خصوص کاهش مصرف برق داشته باشند.

این همکاری‌ها می‌تواند به صورت قرار دادن کولرهای گازی روی 25 درجه و کولرهای آبی روی دور کُند و البته عدم استفاده از سایر وسایل پرمصرف از جمله لباسشویی یا ظرفشویی و... در این ساعت‌ها باشد.

بر اساس این گزارش، صنعت برق در روز 14 تیرماه سال جاری با اوج مصرف در طول تاریخ خود روبرو شد و عدد 55 هزار و 400 مگاوات را ثبت کرد، عددی که نسبت به رکورد پیک مصرف سال گذشته حدود 2700 مگاوات افزایش داشت.

گفته می‌شود اگر میزان مصرف در این روز (14 تیرماه) تنها چند درصد بالاتر می‌رفت ممکن بود صنعت برق را با یک مشکل اساسی مواجه کند، به همین خاطر وزارت نیرو بارها به هموطنان توصیه کرده برای رفاه حال سایر هموطنان مناطق گرمسیرِ جنوب و جنوب شرق کشور در این روزها با این صنعت همکاری کنند.

صبوری مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران نیز از کلیه شهروندان تهرانی خواست با توجه به پیش بینی افزایش دمای هوا در روزهای آینده؛ مصرف برق را در ساعات پیک بار مدیریت کنند.

صبوری با اشاره به رشد سالیانه 5 درصدی مصرف برق در کلان شهر تهران، تصریح کرد: در حال حاضر بیشترین مصرف برق مشترکان به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی است،از این رو تقاضای ما از مشترکان خانگی،انتقال وسایل برقی پرمصرف به ساعات غیر پیک است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران همچنین تصریح کرد: از 8760 ساعت در طول یک سال فقط 400 ساعت با  اوج مصرف برق مواجه هستیم و در صورتی که مشترکان بخش خانگی نسبت به مصرف خود حدود 10 درصد صرفه جویی داشته باشند، می توان صنعت برق  کشور را در تامین برق پایدار و جلوگیری از بروز خاموشی یاری رساند.

نظرات

ارسال نظر