105 کانون بیماری دام در خراسان شمالی شناسایی شد

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی از شناسایی ۱۰۵ کانون بیماری‌های دامی طی امسال در استان خبر داد و گفت: بیشترین کانون بیماری دامی مربوط به تب برفکی با ۳۸ کانون بوده است.

 

 

سید محمدمهدی احمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: این میزان کانون شناسایی‌شده بیماری‌های دامی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 50 درصدی داشته است.

وی افزود: همچنین طی امسال در حوزه طیور 6 کانون بیماری و در حوزه آبزیان 15 کانون بیماری شناسایی شد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه طی امسال بسیاری از نقاط کشور با بیمار‌ آنفولانزای پرندگان مواجه بود که استان خراسان شمالی با اقدامات پیشگیرانه از این بیماری مصون ماند، افزود: طبق آخرین آمار ۲۵ میلیون مرغ تخم‌گذار، مرغ مادر  و گوشتی به دلیل ابتلا یا در شعاع بیماری بودن معدوم شدند و در حال حاضر با اقدامات انجام‌شده این بیماری در حال کاهش است.

وی افزود: طی ۱۱ ماهه نخست امسال دو میلیون و ۱۸۷ هزار و ۵۲۰ رأس عملیات فنی برای دام انجام شد و اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی تاکنون بیش از ۵ میلیون و ۳۶۴هزار و ۱۶۵ رأس دام را در حوزه بیماری‌های عملیات فنی و بازرسی انجام داده است.

وی تصریح کرد: همچنین طی امسال ۵۶۲ هزار و ۴۶۷ رأس دام و یک‌میلیون و ۲۹۲ هزار و ۵۱۲ متر سطح جایگاه دام در استان سم‌پاشی شده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه طی این مدت یک هزار و ۶۰۰ مورد بازرسی از سطح داروخانه‌های دامپزشکی استان انجام‌شده است، عنوان کرد: در حوزه دارو و درمان 8 مورد تخلفات دارویی مشاهده شد که  مهم‌ترین آن‌ها داروهای قاچاق بوده است که افراد متخلف به مراجع قضایی ارجاع معرفی‌شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین 78 هزار رأس کشتار دام در کشتارگاه‌های دام استان انجام شد و ۲۷۴ هزار و ۵۰۰ رأس دام زنده با دریافت مجوز قرنطینه‌ای از استان خارج شد.

احمدی با اشاره به اجرای طرح گشت مشترک بین استان‌های خراسان رضوی و شمالی گفت: طی سال جاری گشت مشترکی را با خراسان رضوی در ارتباط با فرآورده‌های خام دامی برگزار شد که مأمورین گشتی اداره کل دامپزشکی در ورودی استان 90 دستگاه حامل این فرآورده‌ها را کنترل کردند و موفق به متوقف کردن 12 دستگاه متخلف شدند.

وی افزود: هفت هزار تن گوشت قرمز و سفید، ۱۶ هزار تن شیر، ۱۶۲ تن پشم دامی، ۳۰ هزار کلونی کندوی زنبورعسل، ۸۰۰ تن کود دام و غیره با صدور مجوزهای قرنطینه‌ای از استان خارج شده است.

نظرات

ارسال نظر