گزارش: ۳ استیضاح پرحاشیه در یک هفته

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رد طرح استیضاح وزرای کار، راه و کشاورزی، هر سه وزیر را در سمتشان ابقا کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، بهارستان‌نشینان در هفته‌ای که گذشت، سه تن از وزرای کابینه دوازدهم  را استیضاح کردند که در نهایت طرح استیضاح هیچ یک از وزرای راه و شهرسازی،‌ کار و کشاورزی به سرانجام نرسید و هر سه آنها در سمت خود ابقا شدند.

  • بیشتر بخوانید
  1. گزارش تسنیم از جلسه استیضاح وزیر راه؛ از پیشنهاد رشوه به قضات تا دفاع عجیب حضرتی از آخوندی
  2. گزارش کامل تسنیم از جلسه استیضاح ربیعی؛ وزیری که با رأی ناپلئونی ماند
  3. گزارش تسنیم از جلسه استیضاح وزیرکشاورزی؛ واردات محصولات تراریخته نتوانست «حجتی» را برکنار کند

در جلسه علنی روز سه‌شنبه این  هفته مجلس شورای اسلامی، ابتدا طرح استیضاح علی ربیعی،‌ وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان استیضاح کننده به‌نوبت در جایگاه حاضر شده دلایل خود برای استیضاح ربیعی را بیان کردند.

جلسه استیضاح ربیعی با حاشیه‌هایی نیز همراه بود که یکی از شاخص‌ترین این حاشیه‌ها، درگیری لفظی محمدرضا پورابراهیمی نماینده موافق استیضاح ربیعی با عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر و از حامیان سرسخت وزیر رفاه بود.  این درگیری زمانی آغاز شد که پورابراهیمی به کیفیت زندگی وزیر کار و نحوه مداخله فرزندان ربیعی در سازمان‌های زیر نظر این وزارتخانه اعتراض کرد و عبدالحمید خدری در واکنش به اظهارات پورابراهیمی و در حالی که به‌سرعت به‌سمت جایگاه حرکت می‌کرد، با صدای بلند خطاب به پورابراهیمی می‌گفت،‌ "شما برای انتقاد از عملکرد وزیر در جایگاه حاضر شده‌ای، به فرزندان ایشان چکار داری؟". (متن کامل)

با وجود تمامی حواشی جلسه استیضاح  وزیر کار و شمارش چندباره آرای اخذشده از نمایندگان، علی ربیعی در نهایت، با فاصله تنها دو رأی تا برکناری و با حداقل آرا در سمتش ابقا شد. (متن کامل)

در جلسه نوبت عصر روز سه‌شنبه خانه ملت، نمایندگان مجلس به‌سراغ بررسی طرح استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی رفتند. اکثر نمایندگان موافق استیضاح، به سوء مدیریت آخوندی در اداره  وزارت راه و شهرسازی اشاره کردند. برخی دیگر از نمایندگان  نیز عدم وجود برنامه‌ای عملی برای حل مشکل مسکن جوانان و همچنین بلاتکلیفی متقاضیان مسکن مهر و سقوط هواپیمای تهران ــ یاسوج را علت موافقت خود با استیضاح آخوندی اعلام کردند. اما بدون شک پرحاشیه‌ترین بخش استیضاح وزیر راه جایی بود که احمد امیرآبادی نماینده مردم قم، سندی را به‌نمایش گذاشت که  براساس آن،  آخوندی به برخی قضات رسیدگی به پرونده‌های زمین‌خواری، پیشنهاد اهدای آپارتمان داده است. (متن کامل

اما اظهارات امیر‌آبادی هم نتوانست تأثیری در رأی نمایندگان داشته باشد و وکلای ملت در نهایت با آرای نسبتاً بالایی، استیضاح وزیر راه و شهرسازی را رد و آخوندی را در سمتش ابقا کردند. (متن کامل)

محمود حجتی سومین وزیری بود که طرح استیضاحش در دستور کار این هفته مجلس قرار داشت. در جلسه علنی روز چهارشنبه خانه ملت، ابتدا علی وقفچی نماینده مردم زنجان در موافقت با استیضاح وزیر کشاورزی به بیان اظهاراتش پرداخت. اصلی‌ترین انتقاد وقفچی به وزیر کشاورزی،‌ به‌کارگیری انبوهی از مدیران بازنشسته در بدنه این وزارتخانه بود که این انتقاد از سوی برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز تکرار شد. (متن کامل)

همچنین مهرداد لاهوتی با حضور پشت تریبون مجلس انتقادات تندی را در زمینه واردات برنج خارجی متوجه حجتی کرد و از او خواست که توضیح بدهد چرا ظرف مدت 45 روز دوبار دستور ممنوعیت واردات برنج خارجی را لغو کرده است. (متن کامل)

در پایان بررسی طرح استیضاح  وزیر کشاورزی،‌ رأی‌گیری از نمایندگان مجلس انجام شد و محمود حجتی بار دیگر توانست اعتماد وکلای ملت برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی را به‌دست آورد. (متن کامل)

در انتهای جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، تعدادی از نمایندگان از هر دو فراکسیون اصلاح‌طلب و اصولگرای مجلس، طی تذکراتی از نحوه برگزاری جلسات استیضاح سه وزیر انتقاد کردند. بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید مجلس ضمن انتقاد از نحوه برگزاری جلسات استیضاح وزرا از سوی  هیئت رئیسه مجلس، این جلسات را با جلسات مجلس در دوره محمدعلی شاه قاجار مقایسه کرد.

پارسایی گفت: در استیضاح‌های 3 وزیر که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم، با وجودی که حق قانونی نمایندگان بود، می‌توان گفت که حداقل از یکی از این استیضاح‌ها باید به نام استیضاح کثیف نام برد.

همچنین حمیدرضا حاج‌بابایی رئیس فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه تا پایان مجلس دهم هیچ وزیری را نمی‌توان استیضاح کرد، گفت: هیئت رئیسه مجلس از این به بعد استیضاح‌ها را از نظر استحکام بررسی کند تا یک استیضاح با فشار استیضاح‌کنندگان از سوی هیئت‌رئیسه پذیرفته نشود.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر