تحریم‌های آمریکا خلاف برجام باشد واکنش تندی نشان خواهیم داد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور امروز در نشست مشترک اعضای شورای ملی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور استانداران و رؤسای اتاق‌های بازرگانی در وزارت کشور برگزار شد، طی سخنانی ضمن گرامی‌داشت سالروز تولد حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع)، اظهار داشت: انتخابات بزرگ و باشکوهی را پشت سر گذاشتیم، نیازهای جامعه و مطالبات اقشار مختلف در جریان انتخابات به‌وضوح مطرح شد. مطالبات مردم پیش‌ِروی مسئولان کشور است و اگر خدای ناکرده آنها را انجام ندادیم به این معنی نیست که از ذهن مردم می‌رود.

وی افزود: جوان بودن یکی از ویژگی‌های مهم کشور است که شرایطی را برای آن ایجاد و مطالباتی را مشخص می‌کند. یک جوان مطالبات خاصی را دارد و مسائل جدیدی را مطرح می‌کند. همان‌طور که می‌دانیم جمعیت شهری در حال افزایش است و این مسئله نیز مطالبات مختلفی را پیش‌ِروی کشور قرار می‌دهد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین گفت: مشارکت زنان در بخشهای مختلف افزایش یافته است، این قشر مطالبات جدیدی را مطرح می‌کند و کنار آن رسانه‌های مختلف شکل گرفتند که آنها نیز مطالبات جدیدی را می‌طلبند.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه "کنار شرایط خاص کشور در زمینه منطقه‌ای نیز با شرایط مختلف و پیچیده‌ای روبه‌رو هستیم"، گفت: نقش‌آفرینی برخی گروه‌های افراطی در منطقه از ویژگی‌های امروز منطقه است. در آمریکا جریان جدیدی روی کار آمده است که حرف‌های جدید و اقدامات جدیدی را با رویکرد تندتر از قبل علیه ایران راه‌اندازی می‌کند، آمریکایی‌ها هدف مشخصی را دنبال می‌کنند، به‌دنبال این هستند که با اقدامات خود ایران را ناقض برجام نشان دهند و اجماعی علیه ایران راه بیندازند که تاکنون موفق نشدند.

وی افزود: آمریکایی‌ها در این رویکرد به‌دنبال این هستند که نشان دهند فضای کار و فعالیت در ایران پرخطر و پرریسک است و این‌گونه به فعالان اقتصادی بگویند "با این کشور کار نکنید زیرا تحریم‌های جدیدی در راه است".

معاون اول رئیس‌جمهور در همین خصوص یادآور شد: در کشور شورای عالی امنیت ملی و کمیسیون مربوطه با حضور سران قوا و نیروهای مسلح درباره برجام تصمیم می‌گیرند، این کمیسیون با ترکیب مشخصی با نظر مجلس تشکیل شده است لذا اگر طرف مقابل در خصوص برجام اقدامی کند که این کمیسیون تشخیص دهد خلاف برجام است حتماً عکس‌العمل نشان می‌دهد و عکس‌العمل تندی نشان خواهد داد. این عکس‌العمل را قبلاً نشان داده است.

جهانگیری خطاب به حاضران در این جلسه گفت: آن بخش از مسئله که به برجام مربوط است اجازه دهید در فضای خود حرکت کند و کار پیش می‌رود اما آن چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید نشان دهیم که آمریکا به هدف خود در نشان دادن فضای ناامن سرمایه گذاری در ایران به نتیجه نرسد، این طراحی‌ و فضا را بشکنیم و نشان دهیم محیط کشور فضای مناسبی برای سرمایه گذاری است که به‌لطف خدا اقداماتی را انجام دادیم و پیش رفتیم.

وی تأکید کرد: ما مکلف هستیم از فضای کسب‌وکار و اطمینان‌بخش آن در کشور حراست کنیم. کسی نباید در میدانی که آمریکایی در این خصوص طراحی کردند، بازی کند و باید مراقب این فضا باشیم.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به چالش‌های پیشِ‌روی کشور گفت: بیکاری، آب، محیط زیست، نظام بانکی و مسائل دیگر از مهمترین چالش‌های ما در حوزه اقتصادی کشور است. البته این‌طور نیست که ما اراده کنیم و به‌سرعت اتفاقی در این فضا بیفتد اما باید تلاش کرد تا در این شرایط بهترین راهکار را انجام دهند.

جهانگیری با اشاره به فرصت‌های پیشِ‌رو نیز گفت: اعتماد مردم یکی از فرصت‌های مهمی است که اینک پیشِ‌روی ما قرار دارد. این فرصت می‌تواند به ما کمک کند تا از چالش‌ها و ابرچالشها عبور کنیم، مردم اعتماد کردند و دیدند کسی را انتخاب کردند که می‌خواستند، لذا از این فرصت برای عبور از چالشها باید بهره برد.

وی با اشاره به اهمیت همکاری دستگاه‌های مختلف در حوزه اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: اجرای سیاست‌های اقتصادی خاص همه نهادهای دستگاه‌هاست، بخش دولتی، خصوصی، مجلس، دولت و قوه قضاییه اجرایی شدن آن را قبول دارند اما اینکه در عمل چه اتفاقی می‌افتد و چقدر به آن عمل می‌شود بحث دیگری است، برخی آقایان در زمینه اقتصاد مقاومتی بیشتر به‌دنبال یقه‌گیری از دولت هستند و به اجرایی شدن در همین حد فکر می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: کنار این مسائل طرح‌های مهمی دیده شده است که می‌تواند به کشور کمک کند. مهمترین مسئله معرفی این طرحها به دنیا است و به‌غیر از آمریکا که هیچ‌وقت کار اقتصادی نداشتیم اروپا و آسیا دنبال ابتکارات ایران در بخش‌های مختلف اقتصادی هستند. اما نقطه عزیمت کار را باید در توافق بر سر مسئله محوری کشور  و یافتن راهکار مناسب برای آن داشت، وقتی تفاهم ایجاد شد مسئولیت‌پذیری نیز ایجاد می‌شود.

جهانگیری در همین زمینه تأکید کرد: همه قبول داریم برای عبور از مشکلات باید دولت قوی شکل گیرد و می‌دانیم دولت قوی می‌تواند با کمک و مشورت بخش خصوصی قوی فراهم شود. همه روی این بحث‌ها توافق داریم اما در میدان عمل دچار مسائل و مشکلاتی می‌شویم. یکی از مهمترین معضلات ما در کشور این است که تصمیمات خوبی می‌گیریم اما در اجرا دچار مشکل می‌شویم. بخش خصوصی باید به میدان بیاید و میدانداری کند، سرمایه خارجی جذب کند اما تا سرمایه گذار خارجی جذب می‌کنیم صدای یک عده‌ای در می‌آید، اگر این صدا از جانب یک شخص یا فرد باشد مهم نیست اما گاهی صدا از دستگاه‌های رسمی کشور که موظف و مکلف به حمایت از این فضا هستند شنیده می‌شود و در این فضا کار اقتصادی و فعالیت اقتصادی مشکل‌تر می‌شود.

وی گفت: به‌نظر باید در این زمینه به یک تفاهم و گفتگویی برسیم و همه برای حل مسائل مردم و برطرف شدن مشکلات و معضلات به یک همراهی و همدلی و تفاهم برسیم.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم موانع را رفع کنیم بخش خصوصی باید با دولت گفتگو کند البته مهم این است که نتیجه این گفتگوها در عمل چه می‌شود. از نظر ما اتاق‌های بازرگانی نمونه و نماد نهادهای مدنی است که می‌تواند به دولت بسیار کمک کند اما این زمانی محقق می‌شود که این نهاد در درون خودش گفتگوی اساسی راه انداخته باشد و تمام تجربه‌ها و حرفها را شنیده باشد. اتاق بازرگانی وقتی می‌تواند موضوعی را مطرح کند و برای آن راهکار داشته باشد که همه بخش خصوصی و مطالبات این بخش را دیده باشد.

جهانگیری افزود: کاهش بهره‌وری رقابت‌پذیری ناکارآمدی فضای کسب‌وکار از جمله موضوعات و مشکلاتی است که هم‌اکنون در فضای اقتصادی دیده می‌شود و بخش خصوصی باید برای آن راهکار و نظر داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: بنده درباره اقتصاد مقاومتی حرف زیاد دارم که یک جایی خواهم زد. حضرت آقا در جلسه‌ای فرمودند ستاد فرماندهی در این زمینه راه‌اندازی کنید که نافذ الکلمه باشد، ما درست کردیم نافذ الکلمه باشد، گاهی اوقات مدیرکل خود ما نیز مصوبه ستاد فرماندهی  اقتصاد مقاومتی را اجرا نمی‌کند دستگاه‌های خارج که الی‌ماشاءالله. تلاش می‌کنیم بخش خصوصی بیاید اقتصاد مقاومتی راه بیفتد اما آقایی که تریبون دارد هرطور که می‌خواهد می‌تازد و تمام زحمات کل منطقه را هدر می‌دهد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: اگر اقتصاد مقاومتی قرار است انجام گیرد همه باید بیایند. اما اگر مثل دیگر کارهای دولت یک کار عادی است دولت هرچقدر که توانست جلو می‌رود اما این بخش کار مهمی است و اراده رهبری شکل گرفت و این کار مشخص شد، لذا دیگر کسی نباید در عمل با آن مخالفت کند. حالا بنده دوست ندارم در این ستاد باشم خوب شخص مناسب دیگری را بیاورند. اما وقتی کار جلو بیاید و به اظهاراتش توجه کند اگر گفت فلان امام جمعه، فلان رسانه، سازمان بازرسی، قوه قضاییه یا فرد دیگری اخلال می‌کند حرفش حرف باشد و کار این ستاد پیش رود.

جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به شکل‌گیری کابینه دوازدهم طی روزهای آینده گفت: ان‌شاءالله به‌زودی کابینه دوازدهم شکل می‌گیرد و امیدواریم همان‌طور که دوباره مردم به دولت اعتماد کردند کابینه‌ای شکل بگیرد که نیازهای مردم را پیگیری کند، در زمینه تشکیل کابینه تصمیم‌گیر قطعاً رئیس جمهور است اما اگر لازم باشد از نهادهای مختلف در اطراف و مقام معظم رهبری مشورت می‌گیرد اما در نهایت تصمیم‌گیر برای تشکیل کابینه رئیس جمهور است و خود او تصمیم خواهد گرفت، ان‌شاءالله کابینه مناسبی شکل گیرد که قادر باشد مطالبات مردم را پاسخ و برای عبور از چالش‌ها اقدمات مهمی را انجام دهد.

وی اظهار داشت: ما مسئولان دولت یازدهم و وزرا تا آخرین لحظه کار خواهیم کرد و لحظه‌ای از فعالیت نخواهیم نشست.

معاون اول رئیس جمهور در پایان با اشاره به فعالیت‌های رحمانی فضلی وزیر کشور گفت: آقای رحمانی فضلی در دولت یازدهم برای پیشبرد کارهای دولت زحمات زیادی کشیدند و چه در حوزه‌هایی که مسئولیت آن با خودشان بود و چه حوزه‌هایی که می‌توانند به دولت کمک نکنند کمک کرده و اقدامات زیادی را انجام دادند البته طیب‌نیا و نعمت‌زاده و سایر وزرا نیز اقدامات زیادی انجام دادند.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر