اظهار نظر اوباما درباره دلیل «موفقیت‌آمیز»بودن مذاکره با ایران

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در یک سخنرانی در ژاپن نظرش را درباره دلیل آنچه به‌گفته وی «موفقیت‌آمیزبودن» مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای ایران بود، عنوان کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا روز یکشنبه درباره مذاکرات بر سر سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی اظهار نظر کرد و نظرش را هم درباره آنچه به‌گفته وی «موفقیت‌آمیز بودن» مذاکرات هسته‌ای با ایران بود عنوان کرد.

به‌نوشته آسوشیتدپرس، اوباما گفت‌وگوها با کره شمالی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور را دشوار خواند و گفت انزوای این کشور باعث کاسته شدن از اهرم فشارها در زمینه‌های تجارت و مسافرت روی این کشور می‌شود.

اوباما در این سخنرانی در سالنی در توکیو گفت: «کره شمالی نمونه کشوری است که تا کنون از هنجارهای بین‌المللی دور مانده و بنابراین، از بقیه دنیا جدا افتاده است».

رئیس‌جمهور سابق آمریکا تأکید کرد تلاش‌ها برای مجاب کردن کره شمالی به دست کشیدن از سلاح‌های هسته‌ای وظیفه‌ای دشوار است اما همکاری کشورها اعم از چین، کره جنوبی و ژاپن برای اعمال فشار بر کره شمالی بهتر از اقدامات یکجانبه توسط هر کشوری است.

او گفت تلاش‌های قبلی آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران، موفقیت‌آمیزتر بود زیرا اهرم فشار به‌روی ایران بیشتر بود در حالی که تجارت‌ با کره شمالی و سفر به این کشور اندک است.

اوباما گفت: «این باعث می‌شود آنها (کره شمالی) کمتر از این نوع مذاکرات اثر بپذیرند».

سخنان رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مراسمی که یک گروه غیرانتقاعی ژاپنی آن را برگزار می‌کرد، ایراد شد. اوباما قبل از ژاپن به سنگاپور، نیوزیلند و استرالیا سفر کرده بود.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر