میرسلیم: علت نارضایتی از کالاهای داخلی طراحیِ بد است/ ژاپن چگونه برای ایرانی‌ها کالا طراحی کرد؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این‌که بسیارى از مردم از کیفیت کالاهاى داخلى ابراز نارضایتى مى‌کنند، ناحق نیست و به‌نظر من ریشه مشکل در طراحى کالاهاى داخلى است.

سید مصطفی میرسلیم رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو باخبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به نامگذاری امسال به نام «حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری، درباره علت عدم رضایت هموطنان از برخی کالاهای تولید داخل، گفت: این‌که بسیارى از مردم از کیفیت کالاهاى داخلى ابراز نارضایتى مى‌کنند، ناحق نیست و به‌نظر من ریشه مشکل در طراحى کالاهاى داخلى است.

وی با تأکید بر اینکه براى هر محصولى باید طراحى صورت گیرد، اظهار داشت: معمولاً وقتى بچه‌ها با گِل چیزى را درست مى‌کنند ابتدا در ذهن خود تجسمى از آن را ترسیم مى‌کنند چه رسد به کالاهاى صنعتى جدى! به‌بیان ساده طراحى مرحله‌اى است بین تشخیص و تعریف نیاز و ساخت و تولید کالاى جوابگوى آن نیاز. پس از تشخیص دقیق و درست نیاز و در نظر گرفتن ضوابط و مقررات قانونى و معیارهایى که الهام‌گرفته از فرهنگ ما است و مراعات اقتضاهاى محیط زیستى، کار طراحى آغاز مى‌شود.

  • بیشتر بخوانید
  1. سلیمی‌نمین: مرکز هماهنگی حمایت از تولیدکنندگان تشکیل شود
  2. دستگاه‌های مسئول هر 3 ماه گزارشی از رشد تولید کالای ایرانی را ارائه دهند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: طراحان ضمن آن‌که باید برخوردار از خلاقیت و ذوق و سلیقه باشند، نیازمند طى دوره‌هاى آموزشى تخصصى‌اند. طراحى جنبه علمى و فناورانه دارد و به‌منظور نتیجه‌گیرى متناسب با اهدافى که در اصل نیاز مستتر است، باید نکاتى در نظر گرفته شود که به سلایق مشترى، امکانات ساخت و تولید، مقتضیات نگهدارى و تعمیر و در نهایت چگونگى بازیافت قطعات فرسوده پس از سپرى شدن دوران بهره‌بردارى برمى‌گردد.

میرسلیم با بیان اینکه در طراحى باید سلایق مشترى را در نظر گرفت، گفت: مشترى همان بهره‌بردار است، اوست که باید تحمل کننده تمام کاستى‌ها باشد. سلایق ایرانى‌ها تا آنجا که به مشترکات آداب و رسوم و سبک زندگى ما برمى‌گردد، باید در طراحى منظور شود تا بتواند بیشترین رضایت مردمى را جلب کند، برای مثال ژاپنى‌ها با مطالعه آداب و رسوم ما متوجه شدند که ما برنج را به‌شکل ویژه‌اى طبخ مى‌کنیم سپس به طراحى پلوپز برقى براى ما پرداختند که در کشور خودشان کاربرد ندارد. این محصول زمانی جزو جهیزیه تقریباً هر تازه‌عروس ایرانى بود. این یک طراحى موفق است از لحاظ مراعات سلایق بهره‌بردار. این نکته براى تمام کالاهاى خانگى، ادارى و آموزشى، صنعتى و کارگاهى مصداق دارد.

وی افزود: طراح باید در درجه اول به بهره‌بردار احترام بگزارد و رفاه و خواسته او را برآورد و الّا مشترى باید سالها با نارضایتى تحمل بدسلیقگى او را بکند. کالاى ایرانى براى ایرانى باید طراحى شود و کالاى صادراتى براى مشترى خارجى با توجه به سلایق و آداب و رسوم او.  در مورد ساخت و تولید نیز باید شرائط کشور از لحاظ تأمین مواد اولیه و مواد میانى مناسب، امکانات فنى و ابزارى قطعه‌سازان، سطح مهارت و تجربه و آموزش کاردانان و فناوران و امکانات خط تولید، در طراحى منظور شود.

رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه خاطرنشان کرد: همکارى مستمر و جامعى باید بین طراح و قطعه‌ساز وجود داشته باشد و در بهترین شرایط با مشورت یکدیگر کار طراحى را تکمیل کنند و الّا ممکن است طراح مأیوس شود و به‌سراغ قطعه‌سازان خارجى برود یا ممکن است قطعه‌ساز متأسف شود از این‌که طراح خود را از نظریات و پیشنهادهاى فنى مبتنى بر تجربه قطعه‌ساز محروم نگهداشته است و در نتیجه خسارت به کیفیت محصول وارد شود یا از نظر قیمت رقابت‌پذیر نشود.

میرسلیم با ابراز اینکه در دوران بهره‌بردارى و براى بهره‌بردارى خوب، از محصول باید طبق شیوه‌نامه‌اى نگهدارى شود، گفت: نگهدارىِ بد، عمر محصول را کاهش مى‌دهد و موجب آلودگى محیط زیست و اسراف مى‌شود. گاهى بر اثر نگهدارى غلط عمر محصول به یک‌پنجم آنچه در طراحى پیش‌بینى شده کاهش مى‌یابد و این ضایعه بزرگى براى سرمایه‌هاى کشور است. نگهدارى باید دقیق و آسان و مؤثر باشد و طراح موظف است چگونگى بهره‌بردارى درست و تعمیر به‌موقع و فناورانه کالا را پیش‌بینى کند.

وی افزود: نباید طراح غافل از نگهدارى و تعمیر، طراحى مستقلى انجام دهد تا به‌دلیل عدم پیش‌بینى مناسب و سختى نگهدارى و  مشترى یا بهره‌بردار از آن سر باز زند و عواقب خسارت‌بارى را تحمل کند و در مواردى مردم را به‌ستوه آورد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت «بازیافت» گفـت: هر محصولى عمرى دارد و پس از آن نباید کالاى فرسوده وبال جامعه شود یا محیط زیست را نابود کند. طراح باید از آغاز پیش‌بینى چگونگى بازیافت قطعات و مواد را کند تا کشور به قبرستانى زشت از وسائلى تبدیل نشود که از رده خارج شده‌اند.

میرسلیم در پایان خاطرنشان کرد: منابع زمین نامحدود نیست و اگر بخواهیم اسراف‌گونه از منابع موجود براى تهیه مواد اولیه یا میانى استفاده کنیم شاید براى نسلهاى آینده چیزى درخور توجه باقى نماند و این ظلم و اجحاف است. امیدواریم طراحان ما این موارد و بسیارى از ظرافتهاى دیگر را مدنظر داشته باشند تا راه حمایت درخور از کالاهاى داخلى باز شود.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر