تاجیکستان نیز ادعای ژنرال آمریکایی مبنی بر قاچاق سلاح‌های روسی برای طالبان را رد کرد

فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان اخیرا مدعی شد که سلاح‌های روسی از تاجیکستان قاچاق و در اختیار طالبان قرار می‌گیرد و اکنون پس از روسیه، تاجیکستان نیز این اظهارات را «بی‌اساس» خواند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، وزارت خارجه تاجیکستان در بیانیه‌ای ادعای ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان مبنی بر استفاده خاک این کشور به منظور قاچاق سلاح‌های روسی برای طالبان را «بی‌اساس» و «باعث تاسف» خواند.

در ادامه این بیانیه نیز آمده است تاجیکستان همواره از راه‌های مسالمت‌آمیز حل بحران در افغانستان حمایت کرده و دوشنبه هرگز خاک خود را برای چنین اقداماتی که مخالف اصول بنیادی این کشور است در اختیار دیگر کشورها نگذاشته است.

نیکلسون اخیرا در مصاحبه‌ای با «بی.بی.سی» با اشاره به رزمایش‌های مشترک تاجیکستان و روسیه در نزدیکی خاک افغانستان مدعی شده بود که روس‌ها تجهیزات زیادی را با خود برای این رزمایش‌ها می‌آورند اما هنگام بازگشت همه این تجهیزات را با خود نمی‌برند و تسلیحات باقی مانده از طریق تاجیکستان به داخل افغانستان قاچاق شده و به دست طالبان می‌رسد.

پس از انتشار این خبر سفارت روسیه در کابل نیز با انتشار بیانیه‌ای اتهامات این ژنرال آمریکایی را بی اساس خوانده بود.

این در حالی است که چندی پیش در پی نگرانی از فعالیت تروریستهای داعش در شمال افغانستان وزارت دفاع روسیه برای حفاظت از مرزهای مشترک تاجیکستان با افغانستان چندین تانک پیشرفته و تعدادی بالگرد جنگی را به ارتش این کشور تحویل داد.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

نظرات

ارسال نظر