نشست تاشکند؛ صلح در غیاب طالبان

نشست تاشکند با محوریت موضوع صلح افغانستان برگزار شد و مقامات کشورها در حالی از طالبان خواستند تا پیشنهاد صلح را بپذیرند که نمایندگان آنها به این نشست دعوت نشده بودند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مقامات برخی از کشورها از جمله رئیس جمهور ازبکستان در نشست صلح تاشکند از طالبان خواستند تا پیشنهاد صلح دولت افغانستان را بپذیرند.

«شوکت میرضایف» تصریح کرد: برای جلوگیری از بحران و موفقیت روند صلح در افغانستان از طالبان می‌خواهیم تا با پیشنهاد برقراری آتش‌بس موافقت کرده و با دولت افغانستان مذاکره کنند.

رئیس جمهور ازبکستان اظهار داشت: ثبات منطقه به تامین ثبات در افغانستان بستگی دارد بنابر این ما باید با دولت افغانستان همکاری کنیم تا این کشور به صلح و توسعه اقتصادی دست یابد.

از سوی دیگر، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از طالبان خواست تا پیشنهاد صلح دولت افغانستان را بپذیرد.

وی در ادامه تصریح کرد اگر طالبان با پذیرفتن پیشنهاد دولت افغانستان به روند صلح بپیوندند اتحادیه اروپا در راستای حذف نام این گروه از فهرست تحریم‌های سازمان ملل با دولت افغانستان همکاری خواهد کرد.

«سرگئی لاوروف»  وزیر خارجه روسیه نیز تاکید کرد بحران افغانستان تنها از طریق مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان قابل حل است.

دولت افغانستان و مقامات برخی از کشورها در حالی از طالبان خواستند تا پیشنهاد صلح را بپذیرند که نه تنها  نمایندگان طالبان به این نشست دعوت نشده بودند بلکه هیچ یک از خواسته‌های منطقی این گروه نیز مورد بررسی قرار نگرفت و شروط مهم طالبان از جمله خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیز در طرح پیشنهادی دولت افغانستان نادیده گرفته شده است.

پیش از این نیز چندین دوره از نشست‌های چند جانبه بین کشورهای منطقه و افغانستان با موضوع صلح بدون حضور نمایندگان طالبان برگزار شده بود که نتیجه قابل ملاحظه‌ای نداشته است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نشست تاشکند نیز به دلیل عدم حضور نمایندگان این گروه و سرنوشت نامشخص نیروهای خارجی در افغانستان نتیجه قابل ملاحظه‌ای را در پی نخواهد داشت.

نشست بین‌المللی تاشکند روز گذشته با حضور مقاماتی از 20 کشور دنیا از جمله جمهوری اسلامی ایران، چین، روسیه، پاکستان، ترکیه، عربستان سعودی و آمریکا درباره صلح افغانستان در پایتخت ازبکستان برگزار شد.

انتهای پیام/.

نظرات

ارسال نظر