کارشناس ترکیه: واشنگتن بخشی از نیروهای PYD را از عفرین به نقاط دیگر منتقل کرده است

کارشناس مسائل ترکیه با تأکید بر ادعاهای آنکارا در مورد تعداد کشته­ شدگان نیروهای PYD گفت: آن­ها ۱۲ هزار نفر نیرو داشتند؛ اما آن­طور که گفته می‌شود ۳ هزار نفر از این نیروها کشته شده‌اند و بقیه آن‌ها مشخص نیست به کجا رفته‌اند.

«علی قائم‌مقامی»، کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص ادعاهایی که آنکارا در مورد مناطق تحت اشغال خود در سوریه بعد از اتمام عملیات «شاخه زیتون» مطرح کرده است، با اشاره به اینکه واشنگتن برخی از نیروهای PYD را از عفرین به نقاط دیگر منتقل کرده است، بیان داشت: آنکارا به دنبال تسلط بر عفرین بوده است.

وی با توجه به وضعیت پیشین نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک در عفرین گفت: حدوداً 12 هزار نیروی حزب اتحاد دموکراتیک و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در عفرین مستقر و تونل‌های مختلفی زده بودند. آن­ها بعضی از روستاها را به صورت تونلی به یکدیگر وصل کرده بودند.

کارشناس مسائل ترکیه با تأکید بر ادعاهای آنکارا در مورد تعداد کشته­ شدگان نیروهای PYD اشاره داشت: آن­ها هزاران سلاح و مهمات مختلف ضد هوایی و ضدتانک در اختیار داشتند؛ اما آن­طور که گفته می‌شود بیشتر از 3 هزار نفر از این نیروها کشته شده‌اند و بقیه آن‌ها مشخص نیست به کجا رفته‌اند.

وی با اشاره به امکان استفاده واشنگتن از نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک در نقاط دیگر تأکید داشت: برخی می‌گویند بقیه این نیروها به حلب و مناطق تحت کنترل ارتش سوریه فرار کرده­‌اند. برخی نیز بر این باور هستند که آمریکا آن‎ها را به جاهای مختلف منتقل کرده تا بتواند از آن‌ها بهره‌برداری کند.

قائم‌مقامی با توجه به اقدامات ترکیه در عفرین گفت: ارتش ترکیه با وارد شدن به این منطقه تمام مقرهای حزب اتحاد دموکراتیک از جمله کانتون حزبی را تصرف کرد و پرچم این کشور را برافراشت. این موضوع به معنی این است که دولت ترکیه آن مناطق را تحت اشغال خود در آورده است.

وی با تأکید بر ادعاهایی که آنکارا در مورد مناطق اشغال‌ شده مطرح کره است، اشاره داشت: هدف ترکیه این است که سال­ها در این منطقه بماند. اردوغان گفته تا زمانی که لازم باشد از آن منطقه عقب‌نشینی نخواهند کرد. رئیس­ جمهور ترکیه ادعا کرده که عفرینی‌ها را به این منطقه بازخواهند گرداند.

کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به استفاده ترکیه از تروریست­‌های ارتش آزاد، تأکید داشت: منطقه عفرین در حال حاضر تحت کنترل ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه است. ارتش آزاد سوریه متشکل از گروه‌های تکفیری هستند که ترکیه آن‌ها را سازمان‌دهی کرده است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر